Wiadomości

  • 6 października 2022
  • wyświetleń: 706

Uprawnienia projektowe czy uprawnienia wykonawcze - które wybrać?

Materiał partnera:

Jakie uprawnienia budowlane warto wybrać - projektowe czy wykonawcze? Które dają większe profity, które są bardziej cenne, które dają więcej satysfakcji w życiu? Odpowiedzi na te pytania na pewno nie są jednoznaczne. Warto jednak przedyskutować tę kwestię i podjąć decyzję jeszcze przed rozpoczęciem praktyki budowlanej.

Silesia


Ukończenie studiów na uczelniach wyższych technicznych pozwala na zdobycie wykształcenie predysponującego absolwenta do zdobycia uprawnień budowlanych. Już na etapie studiów warto odpowiedzieć sobie na pytanie - gdzie lepiej się czuje. Czy podczas odbywania praktyki studenckiej na budowie, czy wykonując projekty na zajęcia praktyczne z projektowania. Problem dokonania takiego wyboru dotyka każdego absolwenta.

Silesia


Długość praktyki budowlanej, a rodzaj uprawnieńPodjęcie decyzji, o które z uprawnień najlepiej się starać - projektowe czy wykonawcze - wymaga odpowiedzenia sobie na kilka pytań. Po pierwsze jak szybko chcemy zacząć pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Czy zależy nam na szybkim zdobyciu uprawnień, czy ten proces może się trochę wydłużyć. Droga do zdobycia uprawnień nie jest łatwa, a czas jaki musimy na to poświęcić wiąże się przede wszystkim z koniecznością odbycia praktyki zawodowej. W przypadku osób starających się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi wymagana jest wyłącznie praktyka na budowie. Musi ona trwać co najmniej 1,5 roku. Co najmniej, bo jej długość jest finalnie zależna od wykształcenia jakie posiada kandydat. Czas ten nie jest więc zabójczo długi. Jeśli staramy się natomiast o uprawnienia projektowe to musimy odbyć już dwie praktyki jedną w biurze, drugą na budowie. Każda z nich musi trwać rok. W sumie musimy więc poświęcić na taką praktykę dwa lata. Zwykle praktyka ta się wydłuża, ponieważ z reguły nie pozostawia się niedokończonego projektu, czy rozpoczętej inwestycji z dnia na dzień, tylko dlatego że zakończyliśmy okres wymaganej praktyki budowlanej.

Silesia


Długość wymaganej praktyki wskazuje więc, że szybciej znajdziesz się na stanowisku kierownika budowy niż projektanta. Czyli szybciej osiągniesz uprawnienia budowlane w wykonawstwie. Jeśli to jest właśnie Twój cel to chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Zazwyczaj ten rodzaj uprawnień wybierają osoby, które starają się o uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Silesia


Praca a temperament człowiekaKolejna decyzja jaką musimy podjąć dotyczy tego, gdzie się lepiej czujemy. Czy bliżej nam do pracy przy biurku, do projektowania, wykonywania prostych lub skomplikowanych obliczeń, rozwiązywania detali projektowych. A może lepiej czujemy się biegając po budowie, nadzorując ludźmi, sprawdzając prace wykonywane przez innych, zamawiając materiały na budowę, współpracując z podwykonawcami.


Dużą rolę odgrywa tu temperament człowieka. Każdy z nas jest inny. Warto wziąć pod uwagę nasze potrzeby, aby praca przynosiła radość i aby budzić się codziennie z chęcią na realizację nowych wyzwań. Co warto jeszcze wiedzieć? Praca na budowie niejednokrotnie wiąże się z koniecznością pracy w delegacji. Może nie dzisiaj, może nie w tym miesiącu ale nigdy nie wiesz co przyniesie przyszłość. Należy więc mieć to na uwadze. Ponadto praca na budowie to konieczność godzenia się na różne warunki pogodowe. Kierownik budowy musi pracować zarówno przy wysokich jak i niskim temperaturach, w błocie, w deszczu i słońcu. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie pracy brodząc od czasu do czasu w błocie warto rozważyć pracę za biurkiem, na stanowisku projektanta. Wymaga to nieco dłuższej praktyki budowlanej, ale jeśli twój temperament bardziej skłania się w kierunku tej pracy to warto podjąć ten trud. W końcu będzie to definiowało Twoje dalsze życie.

Silesia


Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi łącznieJeśli nie możesz się zdecydować które uprawnienia chciałbyś zdobyć i co chciałbyś robić zawsze możesz starać się o uprawnienia łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Z czym się to wiąże? Z nieco dłuższą praktyką, wyższą kwotą za egzamin oraz większą ilością materiału do nauki na egzamin.

Wszystkie materiały niezbędne do nauki znajdziesz na stronie firmy Invest Construction. To jedyna wiarygodna strona z tak przygotowanymi materiałami. Jeśli nauczysz się pytań dostępnych w programie przygotowującym do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane i egzaminu ustnego to zdasz go bez większego problemu.