Wiadomości

  • 22 października 2022
  • 23 października 2022
  • wyświetleń: 4947

[Historyczne ciekawostki] Pierwszy list polecony z poczty w Dziedzicach

W kolejnym artykule w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" Jerzy Giza przedstawia historię pierwszego listu poleconego wysłanego z XIX poczty dworcowej w Dziedzicach. Zapraszamy do lektury!

Pierwszy list polecony wysłany z XIX-wiecznej poczty dworcowej w Dziedzicach
Pierwszy list polecony wysłany z XIX-wiecznej poczty dworcowej w Dziedzicach · fot. Jerzy Giza


Pierwszy list polecony wysłany z XIX-wiecznej poczty dworcowej w Dziedzicach do niemieckiej gminy żydowskiej w Hamburgu. Właściwie to on chyba nie był taki pierwszy, o czym świadczy dopisek "343" wykonany zapewne przez urzędnika pocztowego ołówkiem, przy podkreślonym wężykiem napisie "recommandirch". Stąd właśnie wzięło się oznaczanie listów poleconych literą "R" jako rekomendowanych. Wynika z tego, że wtedy właśnie poczta dworcowa w Dziedzicach, wchodzących w skład monarchii CK Austrowęgierskiej, otrzymała nalepki do oznaczania listów poleconych i dlatego ten jest No 1 - ABSOLUTNY UNIKAT!

Interesujące jest umieszczenie znaczków opłaty pocztowej w postaci 3 x 5 heller w kolorze różowym z wizerunkiem "Miłościwie Nam Panującego J.C.M. Franca Josefa I" na stronie odwrotnej koperty, zabezpieczające ewentualny, a niepożądany, wgląd do treści listu zawartego w kopercie.

Najciekawsze są tu jednak daty - list został przyjęty na dziedzickiej poczcie 6 grudnia 1897 roku (DZIEDZICE DWORZEC - DZIEDITZ BANHOF, 6/12/97), a na drugi dzień, bo 7 grudnia 1897 roku, był już na miejscu w Hamburgu, na terenie obcego mocarstwa, czyli Cesarstwa Pruskiego, o czym świadczy potwierdzenie urzędowym stemplem odbiorczym poczty w Hamburgu (HAMBURG... 7/12/97), zaś 8 grudnia list był u "prezesa" na biurku, o czym informuje odręczny zapis na odwrocie koperty.

Tak było 120 lat temu (sic!) - tylko życzyć współczesnej poczcie takiej szybkości i współpracy z koleją. Ale niedbałość urzędnicza była widoczna już wtedy, o czym świadczy przycięcie, czy naderwanie, nalepki "R" z numerem 1. Nie mam pretensji do zacieku na kopercie, bo on mógł się pojawić przypadkowo.

Pierwszy list polecony wysłany z XIX-wiecznej poczty dworcowej w Dziedzicach
Pierwszy list polecony wysłany z XIX-wiecznej poczty dworcowej w Dziedzicach · fot. Jerzy Giza

Jerzy Giza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj