Wiadomości
- 21 października 2022
- wyświetleń: 569
Dlaczego warto robić test na poziom angielskiego?
Materiał partnera:
Znajomość języka angielskiego często stanowi nie tylko warunek konieczny, ale wymagane minimum, które otwiera wiele furtek na różne ścieżki kariery. Pracodawcy przeważnie wymagają precyzyjnie określonego poziomu. Jak poprawnie zakwalifikować stopień zaawansowania swojego angielskiego i kiedy warto to robić? Podpowiadamy!
Jakie wyróżniamy poziomy języka angielskiego?
Samo określonego poziomu swojej znajomości angielskiego nie jest szczególnie skomplikowane i można to zrobić bez wychodzenia z domu. W internecie bez problemu znajdziemy test na poziom angielskiego za darmo, który wykonamy w kilkanaście minut. Jaka jest skala i zakres poziomów?
Najczęściej wykorzystywany i powszechnie akceptowany w naszym regionie standard to CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Wyróżnia sześć poziomów:
- Początkujący A1 - bardzo proste pytania i wyrażenia dla konkretnych potrzeb życia codziennego
- Początkujący A2 - prosta komunikacja w rutynowych sytuacjach, dla znanych i typowych tematów
- Średnio zaawansowany B1 - komunikacja w znanych sobie sytuacjach w szkole, pracy, podróży
- Średnio zaawansowany B2 - stosunkowo płynna i swobodna komunikacja z rodzimym użytkownikiem języka
- Zaawansowany C1 - elastyczna komunikacja akademicka, zawodowa
- Zaawansowany C2 - poziom biegły
W oryginalnym standardzie można dodatkowo znaleźć poziom Pre A1, który oznacza naukę pierwszych słów, bez zdolności do samodzielnego konstruowania zdań. Każdy stopień posiada swój szczegółowy opis, który określa co jesteśmy w stanie zrobić w realnych okolicznościach.
Jak przeprowadzić test?
Niezależnie od tego z jakiego źródła będziemy korzystać, wszędzie powinniśmy znaleźć instrukcje jak przeprowadzić test. Warto mieć jednak na uwadze kilka generalnych zasad, których powinniśmy się trzymać dla osiągnięcia najbliższych rzeczywistości wyników:
- Uczciwość. Testy językowe przeprowadza się nie po to, żeby kogokolwiek osądzać. W zależności od intencji może chodzić o przydział do odpowiedniej grupy kursantów, możliwe do wykonania zadania w pracy itd.
- Czytaj pytania ze zrozumieniem. To jedna ze złotych zasad pisania każdego testu, a językowe nie są wyjątkiem. Chwila nieuwagi i może się okazać że odpowiadamy w złym kontekście.
- Pilnuj czasu. Nie chodzi o to, żeby odpowiedzieć poprawnie, tylko w oparciu o nasze umiejętności. Długie rozmyślanie nad właściwą odpowiedzią niczemu nie służy.
Korzyści testów na poziom angielskiego
Kiedy warto przeprowadzić test na poziom angielskiego? Bez wątpienia można wyróżnić kilka okoliczności w których możliwość precyzyjnej kwalifikacji swoich umiejętności przynosi korzyści.
Poszukiwanie pracy. Poziom zaawansowania języków obcych to jedna z pierwszych informacji jaką sprawdzają rekruterzy przy założeniu, że jest taki wymóg. Już na etapie ogłoszenia powinna się znajdować stosowna informacja ws. oczekiwań. Jeśli mamy się czym pochwalić, możemy wyprzedzić część konkurencji.
Rozwój osobisty. Niezależnie od tego, czy planujemy zdobycie certyfikatów językowych, czy po prostu chcemy poznać swój poziom, wyniki testu będą sprawdzonym drogowskazem. Podpowiedzą nam w jakim jesteśmy miejscu oraz jakie obszary wymagają szczególnej uwagi.
Testy motywują. Wyniki wskażą nie tylko obszary rozwoju, ale podkreślą również poczynione postępy. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy jak małe sukcesy.
Testy uczą ... testów. Dokładnie tak. Osoby, które nie mają doświadczeń egzaminacyjnych powinny kilka wykonać. To łatwy i bezstresowy sposób na zbudowanie przydatnych nawyków jak chociażby uważne czytanie pytań, czy po prostu obycie się z tego typu formą sprawdzania wiedzy.
Praktyczna lekcja. Nauka to między innymi rozwiązywanie problemów. Wykonując testy utrwalamy wiedzę, a trafiając na wyzwania przekraczające obecny poziom, uczymy się nowych rzeczy.
Wnioski
Testy na poziom angielskiego mają wiele zastosowań. Mogą służyć do precyzyjnie określonych celów jako argument w rekrutacji lub wsparcie na drodze rozwoju osobistego. Ciężko znaleźć minusy, tym bardziej, że powodów do nauki angielskiego oraz innych języków obcych nie brakuje. Szansa na lepsza pracę, wyższe zarobki, pewność siebie to tylko niektóre argumenty. Warto uporządkować wiedzę szczególnie, że na rynku znajdziemy wiele skutecznych, a jednocześnie darmowych opcji.