Wiadomości

  • 21 października 2022
  • wyświetleń: 737

Kawa wspomaga odchudzanie - mit czy prawda?

Materiał partnera:

Kawa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów, po które sięgamy, aby dodać sobie energii lub poprawić nastrój. Na temat jej spożywania powstał szereg różnego rodzaju mitów. Czy twierdzenie, że kawa pomaga schudnąć, jest jednym z nich? Sprawdźmy to.

shutterstock 492832387
fot. Rawpixel.com / Shutterstock.com


Wpływ kawy na nasz organizmKawa - określana przez jej prawdziwych miłośników jako napój mocy - rzeczywiście dostarcza nam energii. Mówimy tu jednak o kawie wysokiej jakości, jaką jest w stanie dostarczyć jedynie renomowana palarnia kawy. Mamy też na myśli napój pozbawiony zbyt dużej ilości szkodliwych dodatków, jak chociażby biały cukier, bardzo tłusta śmietanka czy mleko skondensowane, które podnoszą jej walory smakowe, ale utrudniają dostarczenie zdrowej porcji energii na długi czas. Jednak to nie jedyny plus kawy. Są jeszcze inne.

  • Kawa rozjaśnia umysł - Ten napój wpływa mobilizująco na nasz mózg. Dzięki temu łatwiej nam się skupić na zadaniach, które wymagają dużej dawki koncentracji.
  • Kawa usuwa uczucie znużenia i zmęczenia - w ten sposób działa zawarta w niej kofeina. Składnik ten odpowiedzialny jest między innymi za zmniejszenie uczucia wyczerpania psychicznego. Znosi też senność. Dlatego tak chętnie wspomagają się nią osoby, które są zmuszone do wymagającej pełnej sprawności umysłowej osoby pracujące nocą.
  • Kawa wspomaga walkę z wolnymi rodnikami - dostarcza bowiem do organizmu substancje, które zapobiegają atakowi tych szkodliwych mikrocząsteczek. Wolne rodniki przyczyniają się m.in. do powstawania zmian zapalnych i nowotworowych. Osłabiają też funkcje wielu ważnych narządów jak: serce, mózg, oczy, nerki.


Kawa a odchudzanieJeśli kawa wpływa na nasz organizm tak korzystnie, to czy może pomóc nam również w odchudzaniu? Okazuje się, że nie jest to żaden mit. Kawa rzeczywiście wspomaga procesy chudnięcia. Dokonuje tego na trzy sposoby:

  • pobudzając procesy przemiany materii;
  • tłumiąc uczucie głodu;
  • dostarczając nam cennej energii, którą możemy spożytkować na aktywność fizyczną, co oczywiście przyspieszy znacznie efekty diety.


Reasumując - kawa to rzeczywiście przyjaciel każdego, kto walczy o szczupłą sylwetkę. Musimy jednak pamiętać, że sama nawet wypicie najlepszej kawy, nie spowoduje utraty kilogramów. Powinniśmy zadbać przy tym o właściwą niskokaloryczną dietę, zwiększoną dawkę ruchu i ograniczenie spożywania białego cukru.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.