Wiadomości

 • 6 listopada 2022
 • 11 listopada 2022
 • wyświetleń: 2779

58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe w kinie Świt

Za nami:

Czechowicki Miejski Dom Kultury zaprasza na 58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wydarzenie odbędzie się od 11 do 13 listopada.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,KinoŚwit,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodnia,instagram
MDK Czechowice-Dziedzice · fot. czecho.pl


- Tym razem spotkamy się, by świętować rocznice: 50-lecie naszej Nagrody Don Kichot, 50. rocznicę powstania Zespołów Filmowych Silesia i X, a także 40-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Puls - zapowiadają organizatorzy. Program wraz z opisami filmów można sprawdzić poniżej.

Program11.11. (piątek)
 • 17.00 KLINCZ (Polska)
 • 19.00 otwarcie

Prezentacja 50 lat Nagrody Don Kichot
CHLEB I SÓL (Polska) + prelekcja Maciej Gila o 50-leciu Don Kichota

12.11. (sobota)
 • 10.00 PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU (Polska)
 • 12.30 NA WYLOT (Polska)
 • 15.00 WIELKA MAJÓWKA (Polska)
 • 17.00 panel dyskusyjny Silesia i X: żywoty równoległe (1972-1983), Zespół Filmowy XXXL (Polska)
 • 19.00 DZIECINNE PYTANIA (Polska)
 • 21.00 dyskusja o filmach


13.11. (niedziela)
 • 10.00 ZDJĘCIA PRÓBNE (Polska)
 • 12.00 PERŁA W KORONIE (Polska)


Dla posiadaczy karnetów DKF Puls - wstęp wolny.
Bilety 13zł

Opisy filmówKLINCZ

Polska 1979, 97 min.
Reżyseria: Piotr Andrejew. Wykonawcy: Tomasz Lengren, Bolesław Smela, Janusz Sykutera.

Zakulisowe realia współczesnego sportu, pokazane na przykładzie młodego prowincjonalnego boksera, ponoszącego wysokie moralne koszty osiągniętego ogromnym wysiłkiem sportowego sukcesu. Dwudziestoparoletni chłopak z prowincjonalnego miasteczka, Jerzy Olejniczak, zakłada ze starym pięściarzem - zwanym Pałką - klub sportowy. Przypadek sprawia, że odnosi zwycięstwo na ringu. Zaczyna trenować, kroczy od sukcesu do sukcesu. Staje się jednak obiektem machinacji nieuczciwych działaczy sportowych Nie poddaje się, walczy samotnie i w końcu odnosi cenne zwycięstwo. Radość mąci mu jednak świadomość drogi, jaką musiał przejść, drogi niewolnej od kompromisów, ustępstw, upokorzeń.

CHLEB I SÓL

Polska 2022, 99 min.
Reżyseria: Damian Kocur. Wykonawcy: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

NA WYLOT

Polska 1973, 70 min.
Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz. Wykonawcy: Franciszek Trzeciak, Anna Nieborowska, Lucyna Winnicka.

Na wylot to film niezwykły. Niezwykłe było też jego przyjęcie. Krytyka wpadła w zachwyt. Krańcowo odmienna była reakcja widowni. Podczas pierwszych pokazów nastroje w salach kinowych były bliskie linczu. Zjawiskiem powszechnym stało się błyskawiczne wycofywanie utworu z kin, wytupywanie go przez publiczność. Na wylot nie jest bowiem filmem łatwym w odbiorze. Psychologiczna rekonstrukcja zbrodni popełnionej w latach trzydziestych przez zagubione w ówczesnej rzeczywistości społecznej małżeństwo. Maliszowie poznali się w pijackiej melinie. On nie może znaleźć żadnej pracy. Nędza i poniżenie doprowadzają ich do zbrodni. Mordują troje ludzi. Stają przed sądem otoczeni powszechną nienawiścią. Napiętnowani starają się jednak walczyć o życie nie swoje, lecz on jej, a ona jego.

WIELKA MAJÓWKA

Polska 1981, 86 min.
Reżyseria: Krzysztof Rogulski. Wykonawcy: Jan Piechociński, Zbigniew Zamachowski, Maanam.

Kilkunastoletni Rysiek, przebywający w zakładzie opiekuńczym, po raz kolejny ucieka zeń do domu z nadzieją, że tym razem będzie mógł tam pozostać. Niestety, ojciec - niezdolny po śmierci żony sam utrzymywać syna - nakazuje mu powrót do zakładu. Jednak chłopiec wybiera wolność. Wkrótce głodny, bez pieniędzy włamuje się do pewnej willi, by pod nieobecność właścicieli skorzystać z ich spiżarni. W lodówce obok żywności znajduje plastikową torbę pełną banknotów. Teraz już bez przeszkód może pojechać do Warszawy. Zagubiony na Dworcu Centralnym spotyka o kilka lat starszego Julka, drobnego hochsztaplera, przedstawiającego się jako urlopowany marynarz, który - wcale nie bezinteresownie - postanawia dopomóc uciekinierowi w załatwieniu noclegu.

DZIECINNE PYTANIA

Polska 1981, 97 min.

Film powstał w gorącym czasie 1981 roku, kiedy można było mówić otwarcie o zatruwających polskie życie dwuznacznych układach i śliskich kompromisach. Akcja utworu toczy się w roku 1980. Główny bohater, Miś, jest młodym architektem, który za wszelką cenę próbuje pozostać uczciwy wobec siebie. Pewnego dnia wychodzi na ulicę z transparentem: "Absolwent uczelni technicznej szuka pracy nie wymagającej kompromisów". Zostaje aresztowany. Za kratkami wspomina kilka ostatnich lat swego życia. Nie były one łatwe. Wspólnie z grupą kolegów zaprojektował osiedle mieszkaniowe. Projekt dostał nagrodę. Niestety, później, wskutek nacisków "góry", młodzi zapaleńcy musieli kolejno rezygnować z kina, żłobka, przychodni, basenu, przedszkola... Wreszcie zostały tylko bloki. Postawieni wobec krytyki decydentów członkowie nagrodzonego zespołu ujawniają różne postawy - od "pragmatyzmu" i oportunizmu do otwartego buntu. Więzi między kolegami zaczynają się rozluźniać, szybko zaczynają się "dezercje". Wojtek projektuje wille dla notabli, Kazik jest gotów zrobić wszystko dla kariery, Sylwia zamienia się w biernego obserwatora. Tylko Miś chce pozostać bezkompromisowy i wierny swym młodzieńczym ideałom.

ZDJĘCIA PRÓBNE

Polska 1976, 99 min.
Reżyseria: Jerzy Domaradzki, Agnieszka Holland, Paweł Kędzierski. Wykonawcy: Daria Trafankowska, Andrzej Pieczyński, Mirosława Marcheluk.

Trojgu reżyserom udało się powściągnąć indywidualistyczne zapędy, co sprawiło, że - mimo z założenia nowelowej kompozycji - Zdjęcia próbne są utworem zdumiewająco spójnym, zarówno formalnie, jak i myślowo. Realistycznym obserwacjom twórców wtórują wplecione w fabułę fragmenty z autentycznych zdjęć próbnych. Ich młodzieńczy film staje się przez to jeszcze bliższy życiu. Licealistka Anka jest zbuntowaną nastolatką, pragnącą wyrwać się z prowincjonalnego miasteczka. Dziewczyna wysyła swoje zdjęcie do wytwórni kompletującej obsadę do nowego filmu. W oczekiwaniu na odpowiedź wyjeżdża z chłopakiem na weekend. Niestety, wspólny wyjazd okazuje się wielkim nieporozumieniem. Po powrocie do domu Anka otrzymuje telegram z zaproszeniem na zdjęcia próbne. W wytwórni dziewczyna poznaje Pawła, który podobnie jak ona, jest przygnębiony i rozczarowany życiem.

PERŁA W KORONIE

Polska 1971, 111 min.
Reżyseria: Kazimierz Kutz. Wykonawcy: Lucja Kowolik, Olgierd Łukaszewicz, Franciszek Pieczka.

Osadzona w realiach śląskich połowy lat trzydziestych liryczna opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, spleciona z historią zwycięskiej walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni. Swoista kontynuacja filmu Sól ziemi czarnej. Połowa lat trzydziestych na Śląsku. Jaś pracuje w kopalni, ma żonę i dwóch małych synów. Dyrekcja zamierza zamknąć nierentowną kopalnię. Wybucha strajk. Rodziny pomagają strajkującym, choć kopalnię otacza kordon policji. Petycje do rządu pozostają bez odpowiedzi. Dyrekcja nie ustępuje. Górnicy ogłaszają strajk głodowy. Policja brutalnie rozpędza demonstrację. Zdeterminowani górnicy posyłają ostatnie żądanie: zalejcie kopalnię wraz z nami, my nie wyjedziemy . . . Dyrekcja podpisuje ugodę. Wynędzniali górnicy wyjeżdżają na powierzchnię. Wracają do swoich rodzin. Jest wśród nich i Jaś.

58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe w kinie Świt
58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe w kinie Świt · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj