Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • wyświetleń: 744

Wszystko, co musisz wiedzieć o domowych koszach na śmieci

Materiał partnera:

Aranżując kuchnię, zapewne w dużej mierze skupiasz się na meblach, sprzętach oraz akcesoriach. W tym wszystkim jednak nie zapomnij o koszach na śmieci. Bez nich ani rusz! Podpowiadamy zatem, jakie pojemniki na śmieci wybrać, co jest ważne i oczywiście jak segregować odpady. Sprawdź!

koszenasmieci


Kuchenne kosze na śmieci - gdzie je umieścić?Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez kosza na śmieci. Mówi się, że w każdym polskim domu kosz na śmieci znajduje się pod zlewozmywakiem. I rzeczywiście w większości przypadków tak jest. Kosze na śmieci do kuchni możemy postawić bezpośrednio na podłodze, zawiesić na drzwiczkach lub umieścić na wysuwanej konstrukcji albo też połączyć te rozwiązania. Chodzi głównie o to, by zapewnić sobie jak najlepsze dojście do kosza i bezproblemowe wyrzucanie odpadków.

Segregacja śmieci a pojemniki - jak to zorganizować?O potrzebie segregacji odpadów nie będziemy się zbyt wiele rozwodzić, bo jest to sprawa oczywista. Miejmy świadomość, że to właśnie w kuchni dochodzi do pierwszego sortowania śmieci. Jak najlepiej to zrobić? Producenci śmietników wychodzą nam naprzeciw i oferują pojemniki w przyjętych odgórnie kolorach - niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, brązowy na odpady bio oraz czarny na odpady zmieszane - oraz pojemniki kilkukomorowe. Wiele z nich posiada dodatkowe naklejki i oznaczenia, tak aby na pewno nikt się nie pomylił.

kosznasmieci


Które parametry kosza na śmieci do istotne - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?Wybierając kosz na śmieci, skupmy się na trzech wskaźnikach - pojemności, materiale wykonania oraz sposobie otwierania. Pojemność zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcemy umieścić kosz i jak duża będzie ta szafka czy szuflada, a może kosz stanie w rogu kuchni, przy blacie roboczym lub przy wyspie. Najczęściej kupowane są kosze liczące 5-15 litrów. Co ważne, im mniejszy śmietnik, tym częściej trzeba go opróżniać.

Drugi parametr to materiał. Pod uwagę brane są kosze na śmieci plastikowe oraz kosze na śmieci ze stali nierdzewnej. Pierwsze są tanie, łatwe w czyszczeniu i dostępne w szerokiej gamie modeli, ale przy tym szybciej mogą się one zniszczyć i jak każde tworzywo sztuczne - istnieje ryzyko, że będą chłonęły nieprzyjemne zapachy. Kosze ze stali nierdzewnej prezentują się nowocześnie i estetycznie, są wytrzymałe, nie przesiąkają zapachami i są odporne zarówno na korozję, jak i na odbarwienia. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną oraz wyższą wagą.

Natomiast jeśli chodzi o sposób otwierania, to tutaj może być po prostu uchylna klapka ruszająca się do przodu i do tyłu, klapka podnoszona ręcznie lub poprzez naciśnięcie górnej części albo klapka unosząca się po naciśnięciu pedała (najbardziej higieniczna). Istnieją też bardziej zaawansowane technologie, gdzie pokrywa otwiera się na fotokomórkę, gdy tylko wyczuje ruch dłoni.

Bonus: jak pozbyć się przykrego zapachu z kuchennego kosza na śmieci?Na koniec mamy jeszcze kilka wskazówek, jak zapobiegać oraz jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze śmietniczka. Oczywiście podstawą jest regularne opróżnianie kosza, tak by odpadki długo z nim nie zalegały i się nie rozkładały. W zależności od liczby domowników i prowadzonego trybu życia przyjmuje się, że powinniśmy wyrzucać śmieci co 2-3 dni.

To jednak nie wszystko, bo gdy tylko zobaczymy, że pojemnik jest zabrudzony, wyczyśćmy go. Świetnie sprawdza się soda oczyszczona, która nie tylko skutecznie usuwa brud, ale jednocześnie działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo.

Niektóre kosze na śmieci mają wbudowany filtr z węgla aktywnego, który zapobiega rozprzestrzenianiu się brzydkich aromatów. Ciekawym rozwiązaniem jest też używanie zapachowych worków oraz umieszczenie na dnie kosza (na ręczniku papierowym) kromki chleba nasączonej octem i zostawienie jej tam na 12 godzin. Raz na jakiś czas polecamy również opróżnić pojemnik i wypełnić go pogniecionymi gazetami, szczelnie zamknąć i odstawić na 3-4 dni.

A Ty który kosz na śmieci wybierzesz do swojej kuchni?