Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • 13 listopada 2022
  • wyświetleń: 11059

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na przejeździe. Było o krok od tragedii!

We wtorek, 8 listopada około godziny 13.00 na ul. Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Starszy mężczyzna, kierujący Skodą utknął na przejeździe kolejowym. Z relacji świadków wynika, że zignorował on czerwone światło i wjechał na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle. Nie zdążył dojechać na drugą stronę, gdy rogatki opuściły się.

WhatsApp Image 2022-11-08 at 13.09.30
fot. nadesłane przez czytelnika / Mike


Mężczyzna wysiadł z pojazdu i zaczął wokół niego spacerować, tak jakby to cokolwiek miało pomóc. Był zdezorientowany. Na szczęście dla nieroztropnego kierującego przejazd na ul. Bestwińskiej jest obsługiwany przez dróżnika, który widząc niebezpieczną sytuację otworzył jedną z rogatek i polecił kierującemu opuścić torowisko. Kilka sekund później nadjechał pociąg.

Na miejsce nikt nie wezwał policji. Nie odnotowaliśmy takiego zdarzenia w dniu dzisiejszym - wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Chrobak z KMP w Bielsku-Białej. Nie oznacza to jednak, że kierowca Skody uniknie odpowiedzialności. Jak udało nam się ustalić, dróżnik musi odnotować tego typu zdarzenie na przejeździe kolejowym w dokumentach. Służby kolejowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo zgłaszają później tego typu incydenty do organów ścigania.

Trzeba pamiętać, że na większości przejazdów nie ma dróżnika, który może pomóc. Pozostanie w takiej sytuacji na torowisku to najgorsze możliwe rozwiązanie. Rogatki są z lekkiego kompozytu i w sytuacji zagrożenia życia, a taką niewątpliwie jest pozostanie w strefie zagrożonej, należy staranować rogatkę żeby opuścić przejazd. Następnie należy niezwłocznie powiadomić numer alarmowy 112 i opisać zaistniałą sytuację. Po pierwsze ucieczka nic nie da, bo przejazdy są monitorowane, po drugie uszkodzone rogatki mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla kolejnych kierowców i niezwłocznie muszą się niemi zając fachowcy. Nieznacznie uszkodzony samochód po kolizji z rogatką, mandat i utrata zniżek OC to naprawdę niewiele w porównaniu z konsekwencjami jakie niesie za sobą zderzenie z pociągiem.

Pozostanie na przejeździe kolejowym to nie zawsze musi być wina kierowcy. Samochód może się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Znane są przypadki unieruchomienia auta właśnie na środku torowiska.

Naklejki na przejeździe kolejowym
Miejsce umieszczenia naklejek z numerem przejazdu · fot. Śląska Policja


- W przypadku awarii auta na terenie kolejowym należy natychmiast opuścić pojazd i oddalić się na bezpieczną odległość. "W przypadku niebezpiecznej sytuacji na przejściu lub przejeździe należy skorzystać z żółtej naklejki, która stanowi system szybkiego informowania służb kolejowych o zagrożeniu. Po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia - specjalnie stworzonym łączem - służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i podejmowane są stosowne decyzje, umożliwiające nawet wstrzymanie ruchu pociągów" - wyjaśnia na łamach portalu TVN24 przedstawiciel spółki PKP PLK, Karol Jakubowski.

Naklejki na przejeździe kolejowym
Przykładowa naklejka przy przejeździe kolejowym · fot. Śląska Policja

sid / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.