Wiadomości

  • 21 listopada 2022
  • wyświetleń: 2050

"Tak dla In Vitro". Będą zbierać podpisy pod projektem ustawy

W poniedziałek, 21 listopada odbyła się konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro". Podczas wydarzenia posłanka Mirosława Nykiel mówiła również o akcji "OdważniBB - 16 dni przeciwko przemocy", która rozpoczęła się w piątek, 18 listopada.

Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" -
Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" - 21.11.2022 · fot. Materiały prasowe


- Podstawą rozwoju każdego Państwa i gwarantem jego przyszłości jest jak największa liczba rodzących się dzieci, które następnie będą rosnąć w szczęśliwych rodzinach i godnych warunkach życiowych. Niestety, w Polsce borykamy się z najmniejszą od czasów II wojny światowej ilością urodzeń oraz najniższym, ujemnym wskaźnikiem przyrostu naturalnego od 70 lat (dane za 2021 rok). Jednym z powodów tych dramatycznych wskaźników jest fakt, że 1,5 miliona par w naszym kraju boryka się z bezpłodnością. Współczesna medycyna zna odpowiedzi na problemy tych par: jest to metoda In Vitro. W interesie państwowym jest to, aby zagwarantować finansowanie tych zabiegów z budżetu państwa - mówiła podczas konferencji prasowej posłanka PO Mirosława Nykiel.

Jak dodała, "w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, dzięki tej metodzie i jej finansowaniu w latach 2013-2016 urodziło się w Polsce 22 tysiące dzieci, na 19,6 tysiąca par biorących udział w programie".

- Pozornie prowadzący politykę prorodzinną rząd PiS zlikwidował ten program, odbierając tysiącom par możliwość posiadania własnego potomstwa. Co więcej, w podręczniku do HiT stworzonym pod auspicjami ministra Czarnka zadane jest następujące pytanie: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Te obrzydliwe słowa nie wymagają dalszego komentarza, bo pokazują w sposób pełny podejście PiS do problemu bezpłodności - podkreślała parlamnetarzystka.

Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" -
Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" - 21.11.2022 · fot. Materiały prasowe


- Platforma Obywatelska to partia, która dobro polskich rodzin i dzieci traktuje bardzo poważnie. Dlatego ruszamy dzisiaj ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro", który zakłada przeznaczenie 500 mln zł rocznie na finansowanie zabiegów In Vitro - poinformowała posłanka Nykiel.

Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" będą zbierane w biurach poselskich posłanki Mirosławy Nykiel w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach w godzinach ich pracy. Ponadto wolontariusze będą zbierać podpisy na ulicach tych dwóch miast.

Jak poinformowano podczas dzisiejszego spotkania posłanki Mirosławy Nykiel z dziennikarzami, w akcję zbierania podpisów szeroko zaangażowani zostaną członkowie Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej, a także Cieszynie i Pszczynie. Szczegóły i godziny zbiórek będą podawane na bieżąco w mediach społecznościowych posłanki Nykiel.

Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" -
Konferencja prasowa inaugurująca w regionie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" - 21.11.2022 · fot. Materiały prasowe


Podczas konferencji prasowej posłanka Mirosława Nykiel mówiła również o akcji "OdważniBB - 16 dni przeciwko przemocy", która odbyła się obecnie w Bielsku-Białej. - To niesamowicie ważna akcja - podkreślała członkini Sejmu RP.

Wydarzenia w ramach akcji będą się odbywać:
  • 22 listopada o godzinie 18.00 w Bielskim Centrum Kultury: Emisja filmu "O tym się nie mówi" w reżyserii Marka Osiecimskiego;
  • 24 listopada o godzinie 17.00 w Bielskim Centrum Kultury: Konferencja przeciwko PrzeMocy, spektakl "Romeo i Julia. Co nas kusi?" w reż. Agnieszki Szulakowskiej, koncert Zespołu Highflyers
  • 25 listopada o godzinie 17.00 na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej: Pomarańczowy marsz przeciwko PrzeMocy.


Bezpłatne bilety na wydarzenia można uzyskać w kasie biletowej BCK w Bielsku-Białej a także na stronie internetowej. Więcej informacji w mediach społecznościowych Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia.

"OdważniBB - 16 dni przeciwko przemocy"
"OdważniBB - 16 dni przeciwko przemocy" · fot. Materiały prasowe


- Jak co roku, zwróciłam się do samorządów w naszym okręgu wyborczym o przekazanie potrzeb i inwestycji, na które nie wystarczyło środków, aby złożyć stosowne poprawki do budżetu państwa na rok 2023. W tym roku złożyłam 10 poprawek budżetowych, zakładających między innymi: budowę żłobka i przedszkola w Jaworzu, zapewnienie środków na oświetlenie i remonty dróg gminnych w Buczkowicach czy budowę oczyszczalni ścieków w gminie Istebna. To inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców naszego regionu i ponownie apeluję do posłów PiS z naszego okręgu wyborczego, aby w tym roku stanęli w końcu na wysokości zadania i poparli te poprawki - podsumowała posłanka Mirosława Nykiel.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.