Wiadomości

  • 23 listopada 2022
  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1005

Najważniejsze zalety wydawania książek w modelu subsydiowanym

Materiał partnera:

Wybór drogi, którą chcesz obrać, by opublikować swoją książkę nie należy do najłatwiejszych decyzji. Wiesz pewnie, że skorzystanie z tradycyjnego modelu wydawniczego, zwłaszcza w przypadku debiutujących autorów, jest mocno utrudnione. Zanim więc zainwestujesz czas, pieniądze i energię np. w self-publishing, sprawdź inne, coraz popularniejsze rozwiązanie - model subsydiowany. Jak wydać książkę, opierając się na takiej współpracy z oficyną? Jakie zalety ma ta droga? Odpowiadamy!

Co to jest wydawnictwo subsydiowane i jak opublikować w ten sposób książkę?


Co to jest wydawnictwo subsydiowane i jak opublikować w ten sposób książkę?

Publikowanie subsydiowane zajmuje miejsce pomiędzy tradycyjnym wydawaniem książek a self-publishingiem. Wydawcy w modelu subsydiowanym przyjmują zgłoszenia od autorów, zajmują się wszystkimi aspektami publikacji (opracowaniem graficznym książki, przygotowaniem jej do druku, samym drukiem, dystrybucją, promocją) i płacą tantiemy na podstawie jej sprzedaży.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w modelu subsydiowanym autor partycypuje w kosztach opracowania i wydania książki. To jedyna cecha wspólna tego wydawnictwa oraz np. wariantu vanity lub self-publishingu. Reszta działań diametralnie się różni, polegając przede wszystkim na rzetelnej, kompetentnej i efektywnej współpracy pomiędzy autorem a wydawnictwem, w celu uzyskania dla obu stron jak największych przychodów ze sprzedaży książki.

Jak wydać książkę (https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke) w modelu subsydiowanym? Wystarczy znaleźć oficynę, która oferuje tego typu usługę. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie sprawdzić daną firmę, zwracając uwagę na jej portfolio, warunki współpracy oraz sposób promocji twórczości innych autorów.

Jakie zalety ma subsydiowany model wydawniczy?

Jednym z największych plusów modelu subsydiowanego jest fakt, że łatwiej w ten sposób mogą wydać książki początkujący autorzy. Rzadko mają oni okazję skorzystać ze współpracy z cenioną oficyną w wariancie tradycyjnym, w którym to wydawnictwo bierze na siebie wszystkie koszty publikacji książki. Model subsydiowany otwiera drogę do kariery pisarskiej wielu debiutantom.

Inną zaletą opisywanego rozwiązania są również niższe koszty publikacji książki niż w przypadku self-publishingu. W modelu subsydiowanym wydawnictwo bierze na siebie część opłat za przygotowanie, dystrybucję i promocję książki. Co więcej, autor oszczędza nie tylko pieniądze, ale także czas - nie musi samodzielnie szukać specjalistów do opracowania szaty graficznej publikacji, kontaktować się z drukarnią, czy planować kampanii reklamowych. Dostaje wsparcie doświadczonych ekspertów, które jest bezcenne na początku pisarskiej drogi. Wiele takich wydawnictw ma już wypracowane sieci dystrybucji oraz rozwiązania marketingowe i wie jak wydać książkę, by trafiła ona do jak najszerszego grona czytelników.

Jeśli więc chcesz, by Twój długo opracowywany tekst wreszcie został opublikowany w profesjonalny sposób, poszukaj wydawnictw, oferujących subsydiowane wydawanie książek. W Polsce to coraz popularniejsze rozwiązanie - bez trudu znajdziesz odpowiednią firmę. Dzięki współpracy z takimi oficynami, okładka z Twoim nazwiskiem szybko trafi na półki księgarni.