Wiadomości

  • 28 listopada 2022
  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 11053

Nie tylko lodowisko. Oszczędności na oświetleniu ulicznym i ozdobach

W środę, 23 listopada informowaliśmy o tym, że w ramach planu oszczędzania energii przez MOSiR w tym roku nie będzie uruchamiane lodowisko. Okazuje się, że to nie wszystko. 1 grudnia nastąpiło wyłączenie oświetlenia ulicznego w późnych godzinach nocnych - uliczne latarnie będą świeciły w sumie o 5 godzin krócej każdej doby. Jak informuje czechowicki Urząd Miejski, przyniesie to blisko 44-procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Nie tylko lodowisko. Oszczędności na oświetleniu ulicznym i ozdobach
Nie tylko lodowisko. Oszczędności na oświetleniu ulicznym i ozdobach · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Decyzja gminnego zespołu ds. kryzysu energetycznego podyktowana jest koniecznością ograniczenia zużycia energii przez gminę w związku z drastyczną podwyżką cen prądu, która nastąpi od nowego roku oraz ustawowym obowiązkiem ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10% w jednostkach sektora finansów publicznych. Podobne decyzje podjęło już wcześniej wiele samorządów - zauważył Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak dodaje czechowicki magistrat, ograniczenia w działaniu oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice przygotowano dwutorowo. Latarnie zostaną całkowicie wyłączone na 4,5 godziny, pomiędzy 23.30 a 4.00. Podejmując tę trudnią decyzję uznano, że wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach, w których ruch w mieście - zarówno pieszy, jak i samochodowy - praktycznie ustaje, w stosunkowo najmniejszy sposób odbije się na komforcie i bezpieczeństwie mieszkańców. W tym przedziale czasowym nie kursują również autobusy komunikacji miejskiej.

Kolejne skrócenie o pół godziny pracy miejskich latarni przyniesie przestawienie zegarów sterujących zapalaniem i wyłączaniem się ulicznego oświetlenia o zmierzchu i o świcie. Obecnie latarnie zapalają się 15 minut po zachodzie, a wyłączają 15 minut przed wschodem słońca. Po 1 grudnia uliczne lampy zaczną świecić dodatkowe 15 minut później, a zgasną dodatkowe 15 minut wcześniej. Ze względu na konieczność przeprogramowania systemu oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy, proces który rozpocznie się 1 grudnia będzie trwał od kilku, do nawet kilkunastu dni.

- Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że skrócenie czasu świecenia miejskich latarni o pięć godzin w ciągu doby, w skali roku przyniesie blisko 44 procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przez uliczne oświetlenie. Należy zaznaczyć, że przy zapowiadanym blisko stuprocentowym wzroście cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku, ograniczenie zużycia prądu o blisko połowę, w najlepszym wypadku może pozwolić gminie utrzymać wysokość rocznych rachunków za oświetlenie uliczne na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli nieco ponad miliona złotych - wyjaśnia czechowicki Urząd Miejski.

- Poszukujący oszczędności gminny zespół ds. kryzysu energetycznego zarekomendował też rezygnację z większości świetlnych iluminacji, które w okresie świąteczno-noworocznym stroiły ulice miasta i sołectw. Podjęto decyzję, że jedynymi ozdobami świątecznymi będą w tych roku: dwie choinki - jedna na Placu Jana Pawła II, a druga na rondzie Żołnierzy Niezłomnych w centrum miasta oraz stajenka na Placu Jana Pawła II. Rezygnacja ze świątecznych iluminacji przeniesie dodatkowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. W budżecie gminy pozostaną również środki wydawane każdego roku na ich montaż i demontaż - podsumowuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.