Wiadomości

  • 25 listopada 2022
  • 2 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1605

Żyrandol czy plafon? Jak dobierać lampy sufitowe do rodzaju pomieszczeń?

Materiał partnera:

Oświetlenie pomieszczenia odgrywa kluczową rolę podczas aranżacji wnętrza. Nie tylko nadaje charakteru i klimatu, ale też musi zapewniać odpowiednią ilość światła. Z tego względu wiele osób zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem żyrandol czy plafon? Jak dobrze dobrać lampy sufitowe do konkretnego pomieszczenia?

nowoczesny zyrandol


Dlaczego odpowiednie oświetlenie ma tak duże znaczenie?Wybierając lampy sufitowe, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia. Inne światło będzie nam potrzebne w łazience, a jeszcze inne w kuchni czy salonie. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala na wykonywanie codziennych czynności bez konieczności nadwyrężania wzroku. Zresztą dzięki niemu można zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, jak światło oddziałuje na człowieka. Pod jego wpływem wytwarzany jest hormon szczęścia, czyli serotonina oraz melanina odpowiedzialna za regulację snu i okresu czuwania. Z kolei przy mniejszej ilości światła dochodzi do wahania kortyzolu, a więc poziomu stresu przez, co człowieka dopada senność. Nic więc dziwnego, że do sypialni najczęściej są wybierane lampy o słabszym natężeniu, a przykładowo do salonu - o większym. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze lampy wiszącej powinna być barwa światła, która z reguły porównywana jest do naturalnego. Można wyróżnić:

  • Ciepłą. 2700-3300 Kelwinów. Naturalnie występuje przy wschodach i zachodach słońca. Na człowieka wpływa uspokajająco i relaksująco.
  • Neutralną. 3500-4500 Kelwinów. W naturze pojawia się w godzinach popołudniowych, nie ma większego wpływu na samopoczucie.
  • Zimną. 5000-6500 Kelwinów. Poprawia koncentrację i działa pobudzająco.


Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?Poznając powyższe informacje, bez trudu można dobrać barwę światła do pomieszczenia. Oczywiście należy się kierować przeznaczeniem. Barwę neutralną z całą pewnością można zastosować w kuchni, łazience, salonie, warsztacie, czyli wszędzie tam, gdzie jest spore natężenie ruchu. W sypialni najlepiej sprawdzi się barwa ciepła, ponieważ sprzyja senności i odpoczynkowi. Natomiast w pokoju dziecięcym barwa światła powinna być zależna od wieku dziecka. Do pracy i nauki potrzebna jest zimna, a do snu ciepła. Tym sposobem nie można postawić wyłącznie na jedną lampę wiszącą. Niezbędne będzie też dodatkowe oświetlenie w okolicy biurka.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żyrandole?Żyrandole cieszą się popularnością od niepamiętnych czasów. Nic dziwnego, skoro pięknie się prezentują i nadają pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na taki zakup. Szczególnie w przypadku niskich pokoi. Chyba że nasz wybór padnie na nieco mniej okazały model zawieszany bliżej sufitu i ograniczoną liczbą elementów dekoracyjnych. Bardziej fantazyjne żyrandole doskonale będą pasować do wysokich i większych pomieszczeń np. salonu lub jadalni. Jak dopasować lampę wiszącą do pokoju? Pod uwagę należy wziąć nie tylko dotychczasowy wystrój, ale także funkcjonalność. Wyposażona powinny być w odpowiednią ilość żarówek. Niekoniecznie musi mieć też abażur. Coraz chętniej wybierane są żyrandole oplatane przewodami wykończone nowoczesnymi żarówkami. Równie ciekawym rozwiązaniem jest wybór lampy wiszącej składającej się z trzech lub mniejszej ilości delikatnych abażurów wykonanych z białego lub czarnego szkła. Zdecydowanie idealnie pasować do minimalistycznych i surowych wnętrz.

Kiedy warto zdecydować się na plafon sufitowy?Plafony sufitowe w przeciwieństwie do żyrandoli są mniej okazałe i nie przyciągają tak mocno wzroku. Dlatego świetnie nadają się do oświetlania mniejszych i węższych pomieszczeń. Dzięki temu, że plafony sufitowe są krótkie i najczęściej mają prostą formę, to dobrze pasują do praktycznie każdego pokoju, a już na pewno do łazienki czy kuchni. Wbrew pozorom wcale nie trzeba decydować się na pojedynczy klosz. Obecnie w ofercie producentów można znaleźć także oświetlenie składające się z lampek LED zamontowanych na listwie. Plafony sufitowe są bardzo praktyczne i zajmują niewiele miejsca. Ich zaletą jest również stosunkowo niska cena. W odróżnieniu od żyrandoli na ich zakup wystarczy przeznaczyć kwotę od 50 do 100 zł. Koszt zależny jest w dużej mierze od tego, na jaki model padnie nasz wybór. Droższe będą warianty bardziej ozdobne. Niezaprzeczalnie ich zaletą jest też łatwość w utrzymaniu czystości, co nie zawsze jest możliwe w przypadku złożonych konstrukcji żyrandoli. Plafony sufitowe to dobry wybór dla osób ceniących sobie minimalizm i prostotę. Co więcej, nierzadko wybierane są do pomieszczeń biurowych oraz socjalnych.

Stojąc przed dylematem: wybrać żyrandol lub plafon, warto wziąć pod uwagę oba rozwiązania i kierować się powyższymi informacjami. Tylko w ten sposób można wybrać prawidłowe oświetlenie i urządzić stylowe wnętrze. Przy zakupie lampy wiszącej warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania poszczególnych elementów i łatwość ich demontażu. Jest to ważne zwłaszcza w trakcie porządków. Duży wybór nowoczesnych modeli znajdziesz w sklepie hurtelektryczny.pl.