Wiadomości

 • 28 listopada 2022
 • wyświetleń: 943

5 ważnych wskazówek - jak uszczęśliwić twojego gryzonia

Materiał partnera:

Posiadanie zwierzęcia redukuje stres. To pewne. Nie zawsze jednak możemy zdecydować się na psa lub kota. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie kupno gryzonia. To nieduże, sympatyczne i dość łatwe w hodowli zwierzątka. Szybko się oswajają i przywiązują do opiekuna.

Akcesoria dla krolikow 3 638372d9f2c6e


Aby jednak były szczęśliwe, musimy o nie odpowiednio zadbać:

1. Odpowiednia klatkaIm większe zwierzątko, tym większe ma potrzeby lokalowe. Każdy sklep zoologiczny ma na swoim wyposażeniu wiele rodzajów klatek. Przed zakupem należy upewnić się czy ta, którą zamierzamy kupić dla naszego gryzonia będzie odpowiednia, ponieważ mają one różne wymagania. I tak:

 • minimalna klatka dla chomika dżungarskiego to 60x40 cm. Są one bardzo aktywne, możemy śmiało zdecydować się na lokum o większej powierzchni.
 • dla chomika syryjskiego minimalna powierzchnia klatki to 60x80 cm
 • świnka morska (kawia domowa) wymaga lokum o powierzchni 100x50 cm. Pamiętajmy jednak, że świnki to zwierzątka stadne, dlatego lepiej trzymać je parami. Mogą być to osobniki tej samej płci.
 • szynszyla potrzebuje wysokiej klatki lub woliery o wymiarach min. 60x80x100 cm. Ważna jest tu szczególnie wysokość, gdyż gryzoń lubi przemieszczać się na różnych poziomach.
 • klatka dla królika to z kolei min. 100x 60 cm. Są to jednak wymiary dla najmniejszych króliczków. Pamiętajmy, że królik wymaga też aktywności poza klatką od 2 do 3 godzin dziennie.


Pamiętajmy: im większa klatka, tym nasz gryzoń będzie szczęśliwszy.

2. Żywienie to podstawa zdrowiaW karmieniu naszego pupila pomoże nam sklep zoologiczny Jawor, gdzie znajdziemy wszystkie rodzaje karm. Najważniejsze, aby była ona dostosowana do naszego zwierzaka. I tak na przykład nie podajemy karmy dla świnki morskiej królikowi lub chomikowi i odwrotnie, bowiem każde z nich ma inne potrzeby żywieniowe. W karmie chomika może znajdować się na przykład białko zwierzęce w postaci suszonych larw mącznika, co dla świnki jest zupełnie nie do przyjęcia. Karmy zawierają również mikroelementy i witaminy dostosowane do konkretnego gryzonia.

chomik 4 638372da1ff0e


3. SmakołykiWarto dokupić też łakocie, których w sklepie zoologicznym znajdziemy pod dostatkiem. Kolby lub chipsy warzywne i owocowe zawsze są chętnie zjadane i pozwalają oswoić zwierzątko, które poczęstowane smakołykiem szybciej nam zaufa. Zwracajmy jednak uwagę na to, aby były one naturalne i bez dodatku cukru. Wiele zwierząt do zachowania zdrowia potrzebuje również stałego dostępu do siana i mieszanek suszonych ziół, np. szynszyla, świnka morska lub królik. Sianko zresztą służy wszystkim gryzoniom. Pamiętajmy też o stałym dostępie do wody.

4. HigienaSzczęśliwy gryzoń to gryzoń w czystej klatce. Każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie więcej niż jeden rodzaj ściółki. Do najpopularniejszych należą:

 • trociny
 • ściółka lniana
 • pellet , czyli inaczej drzewny granulat
 • ściółka bawełniana.


Dobór ściółki również powinien być uzależniony od gryzonia. I tak: świnki morskie mają delikatne łapki, trociny mogą więc być dla nich zbyt twarde. Tu zalecana jest np. ściółka bawełniana lub lniana. Bawełna nie jest z kolei najlepsza dla myszy czy też szczurów.

Niektóre gryzonie potrzebują do utrzymania higieny i zdrowia specjalnego piasku do kąpieli, np. szynszyle.

chomik 7 638372da32b9e


5. ZabawkiAby nasz zwierzak nie smucił się w czasie naszej nieobecności, zapewnijmy mu odrobinę rozrywki. Kołowrotki, drewniane platformy, domki, hamaki i tunele, to akcesoria, które ma na swoich półkach każdy sklep zoologiczny. Takie wyposażenie klatki to nie tylko zabawa. To również dbałość o kondycję i zdrowie naszego gryzonia. Niektóre z nich są bardzo aktywne i ruchliwe i muszą się wybiegać, inne są płochliwe i potrzebują bezpiecznego domku aby poczuć się bezpiecznie. Dobierając odpowiednie dodatkowe wyposażenie do potrzeb naszego pupila. sprawimy, że będzie nie tylko zdrowy, ale też szczęśliwy i radosny.