
Wiadomości
- 1 grudnia 2022
- wyświetleń: 902
Druk DN-1 - jak go dobrze wypełnić?
Materiał partnera:
Deklaracja DN-1 służy do wykazania przedmiotu opodatkowania, którym w tym wypadku jest grunt, budynek, budowla lub lokal. Prawidłowe wypełnienie tego dokumentu jest bardzo istotne, przy czym może wzbudzać wątpliwości interpretacyjne. Wyjaśniamy, jak krok po kroku dopełnić wymaganych formalności.

Kto składa deklarację DN-1
Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1 to dokument składany przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami lub posiadaczami nieruchomości. Osoby fizyczne w takich samych okolicznościach składają inny dokument - informację IN-1. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, gdy osoba fizyczna i osoba prawna stają się współwłaścicielami gruntu czy budynku. W takim wypadku osoba fizyczna składa druk DN-1 na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Więcej szczegółów na temat m.in. terminów płatności podatku od nieruchomości znajdziesz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-nieruchomosci/deklaracja-dn-1/. Udzielono tam odpowiedzi na dość szczegółowe pytania, np. jak obliczyć powierzchnię użytkową budynku potrzebną do wypełnienia deklaracji DN-1. Takie informacje są bardzo istotne dla osoby, która chce prawidłowo i skrupulatnie dopełnić swojego obowiązku podatkowego.
Jak prawidłowo wypełnić deklarację DN-1
Poniżej wyjaśniamy, które pola deklaracji DN-1 należy wypełnić i jak to zrobić prawidłowo:
Poz. 1. Numer PESEL podają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT. Natomiast numer NIP - pozostali (w przypadku DN-1 najczęściej będzie to nr NIP).
Poz. 3. Rok, do którego odnoszą się dane zawarte w deklaracji.
Sekcja A. Wskazujemy urząd gminy lub miasta właściwy według położenia nieruchomości. Okresem, od którego deklaracja obowiązuje, jest pierwszy miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego.
Sekcja B. Wskazujemy status prawny składającego DN-1 - właściciel lub współwłaściciel itp.
Sekcja C. Tutaj wskazujemy dane identyfikacyjne podatnika składającego deklarację.
Sekcja D. W tej sekcji należy wykazać dane przedmiotów opodatkowania w podziale na rodzaje nieruchomości. Konieczna jest znajomość stawek podatku obowiązujących w danej gminie.
Sekcja E. Służy do wykazania zsumowanych kwot podatku z części: D.1., D.2. i D.3. W polu 99 wpisujemy sumę kwot z dwóch poprzednich pól, po zaokrągleniu do pełnych złotych. Dalej wpisujemy należne kwoty w rozbiciu na 12 rat. Przy czym podatek o wartości do 100 zł wpłaca się jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
Sekcja F. Wskazujemy liczbę załączników ZDN-1 i ZDN-2.
Sekcja G. Tutaj można wskazać dane kontaktowe, które w razie wątpliwości ułatwią kontakt urzędu z podatnikiem. Nie jest to sekcja obowiązkowa.
Sekcja H. W tym miejscu podpisuje się podatnik i ewentualnie osoba go reprezentująca.
Kalkulator deklaracji podatkowej
Wypełnienie formularza DN-1 nie zawsze jest łatwe - szczególnie dla podatników dopełniających takiego obowiązku po raz pierwszy. Alternatywą dla tradycyjnego wypełniania poszczególnych pól w druku jest kalkulator Przyjazne Deklaracje. Zamiast formularza, mamy tu wygodny Kreator. Prowadzi on użytkownika przez cały proces tworzenia deklaracji DN-1. Za pomocą tego narzędzia można też dokument wysłać oraz uiścić należny podatek od nieruchomości.