Wiadomości
- 1 grudnia 2022
- wyświetleń: 1192
Czy można zmienić kierownika budowy?
Materiał partnera:
Rozpoczynając budowę nieruchomości, należy znaleźć kierownika budowy, który będzie kontrolował poszczególne etapy i dopilnuje, by budowa była realizowana zgodnie z planem. Zdarza się jednak, że kierownik budowy nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, co rodzi ogromną frustrację wśród inwestorów. Rodzi się wówczas pytanie: czy w trakcie inwestycji można zmienić kierownika budowy?
Kierownik budowy i jego obowiązki
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, wyróżnia się czterech uczestników procesu budowy, są to: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant oraz kierownik budowy (https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/prawo-budowlane/). Należy zauważyć, że prawo nie wspomina o samej ekipie budowlanej, za zgodność wykonanych przez nią prac odpowiada kierownik budowy. Spośród jego licznych obowiązków wyróżnia się między innymi zabezpieczenie terenu budowy, prowadzenie wymaganej dokumentacji, koordynowanie prac oraz ich wstrzymanie w przypadku wystąpienia jakiegoś zagrożenia. Jaki widać, na kierowniku budowy ciąży ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników ekipy budowlanej oraz przyszłych użytkowników nieruchomości. Właśnie dlatego konieczne jest zdobycie uprawnień budowlanych, do których wielu inżynierów przygotowuje się, korzystając z kursów Centrum Kształcenia Ustawicznego SBM (https://sbm-szkolenia.pl).
Kiedy można odwołać kierownika budowy?
Kierownika budowy można zmienić na każdym etapie prac. Powodem może być niezadowolenie z poziomu jego usług lub rezygnacja samego kierownika. Co więcej, zmiany można dokonać nawet kilka razy, ponieważ prawo nie wskazuje tutaj na żadne ograniczenia (więcej o prawie budowlanym dowiesz się podczas kursu dla inżynierów: https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/kurs-dla-inzyniera/). Należy jednak dopełnić kilku formalności. W dokumentacji budowlanej powinno się znaleźć oświadczenie nowego kierownika o tym, że przejmuje on obowiązki. Zawarta zostanie w nim także informacja o posiadanych uprawnieniach budowlanych. Konieczna będzie również obecność poprzedniego kierownika, który w dzienniku budowy musi odnotować stan zaawansowania robót na dzień, w którym przestaje pełnić swoje obowiązki. Wpisu w dzienniku dokonuje również nowy kierownik, który powinien dodać adnotację, czy opisany przez poprzednika stan robót zgadza się ze stanem faktycznym.
Pamiętaj, że jako inwestor masz prawo zmienić kierownika budowy, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Budowa domu to niezwykle kosztowna inwestycja, dlatego to całkowicie zrozumiałe, że oczekujesz, by była zrealizowana zgodnie z planem.