Wiadomości

 • 2 grudnia 2022
 • 11 grudnia 2022
 • wyświetleń: 932

Księgowość online dla specjalistów IT - 10 rzeczy, o których warto wiedzieć

Materiał partnera:

Specjaliści IT to nie tylko najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku, ale również osoby, które często wybierają prowadzenie własnej działalności gospodarczej zamiast etatu. Wówczas jednym z ich formalnych obowiązków jest prowadzenie księgowości. Przedstawiamy 10 rzeczy, o których warto pamiętać, decydując się na księgowość online, która jest naturalnym i optymalnym wyborem dla większości informatyków.

ksiegowosc it1


Programiści wybierają często księgowość uproszczonąJednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez specjalistów IT zwykle nie potrzebuje rozbudowanych ksiąg rachunkowych. Wystarczająca jest dla nich księgowość uproszczona, co pozwala ograniczyć formalności do minimum. To wiele korzyści zwłaszcza dla mikro i małych firm.

 • Księgowość uproszczona oznacza przede wszystkim prostotę oraz zdecydowanie niższe koszty usług rachunkowych - zwłaszcza tych prowadzonych online.


 • Księgowość online daje dużą wygodę i pozwala na oszczędność czasu. Nie wymaga przywożenia każdej faktury do biura rachunkowego. Wszystkie dokumenty można przesłać online, nie odrywając się od swojej pracy.


Dokumenty dostępne całą dobęDla wielu informatyków, którzy często mają nielimitowany czas pracy, duże znaczenie ma dostęp do ich dokumentów 24 godziny na dobę w każdy dzień tygodnia, również w weekendy.

 • Osoba korzystająca z księgowości online ma całodobowy wgląd do dokumentacji z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko ma połączenie z internetem.


 • W repozytorium dokumentów można umieścić dokumenty kosztowe, przygotować przelewy, a także monitorować spływ należności i zapłatę zobowiązań. Możliwe jest również przeglądanie informacji o wyliczonych podatkach.


 • Do użytku klientów jest zwykle intuicyjna aplikacja, jaką mają do dyspozycji przez całą dobę. Pozwala ona na łatwy i szybki kontakt z dedykowanym księgowym.


Nieoceniona pomoc doświadczonego księgowegoChoć księgowość online ma niewątpliwe atuty, zdarzają się również sytuacje, gdy potrzebny jest bezpośredni kontakt z księgowym. To również umożliwia biuro zajmujące się rachunkowością online.

 • W przypadku, gdy konieczna jest osobista konsultacja z wykwalifikowanym księgowym, klienci zawsze mają możliwość spotkać się w rzeczywistości ze specjalistą, aby skutecznie rozwiązać ich problem.


 • Dedykowana aplikacja umożliwia także proste i bezproblemowe wystawianie faktur, co znacznie ułatwia pracę z tymi dokumentami.


 • Wszelkie rozliczenia podatkowe przeprowadzane są w formie elektronicznej. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale przede wszystkim ogromnie wygodna opcja dla każdego przedsiębiorcy.


Fachowa pomoc w płaceniu niskich podatkówDoświadczone biuro rachunkowe oferujące swoje usługi online informatykom może im także pomóc skorzystać z ulg podatkowych przeznaczonych właśnie dla tej branży.

 • Księgowość IT online umożliwia też skorzystanie m.in. z ulgi IP Box, która jest przeznaczona m.in. dla specjalistów IT. Dzięki niej mogą oni uzyskać preferencyjną stawkę podatku przy tzw. kwalifikowanych prawach własności intelektualnej. Jest to tym bardziej istotne, że obowiązujące aktualnie przepisy prawne umożliwiają jednoczesne skorzystanie zarówno z ulgi IP Box, jak i ulgi na badania i rozwój. W dodatku druga z ulg pozwala teraz na odliczenie od podatku aż 200% kosztów kwalifikowanych poniesionych na projekty B+R.


Dla własnej wygody i bezpieczeństwa najlepiej wybrać biuro rachunkowego online, które ma duże doświadczenie w obsłudze informatyków i programistów. Zatrudnieni tam specjaliści mają dużą wiedzę dotyczącą branży IT oraz jej potrzeb w zakresie prowadzenia księgowości.