Wiadomości

  • 9 grudnia 2022
  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1745

Koleje Śląskie wprowadziły roczną korektę rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę, 11 grudnia weszła w życie roczna korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Śląskich. Będzie obowiązywał do 11 marca. Na linii S5, gdzie trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego, zaplanowano kilka faz wymagających wstrzymania ruchu pociągów.

Koleje Śląskie
Koleje Śląskie wprowadzają roczną korektę rozkładu jazdy pociągów · fot. Tomasz Żak / UMWS


- Grudniowa korekta rozkładu jazdy to pierwsza okazja do zaprezentowania nowego rocznego rozkładu jazdy 2022/23. Roczny rozkład jazdy to oferta przygotowana na najbliższe 12 miesięcy, która uwzględnia największe prace remontowe i inwestycyjne. Podobnie jak w ubiegłych latach, oferta roczna będzie pięć razy dostosowywana do precyzyjnie zaplanowanych organizacji ruchu pociągów w każdej kolejnej fazie realizowanych zadań - informują Koleje Śląskie.

- Wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy zostaną zakończone dwie duże inwestycje, które od wielu miesięcy wpływały na rozkład jazdy - ruch pociągów do Wisły zostanie przywrócony, a jazda pomiędzy Dąbrową Górniczą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami będzie odbywać się po dwóch torach, przy dostępie do maksymalnej przepustowości. W dalszym ciągu będą prowadzone prace na linii kolejowej do Tarnowskich Gór, a także w rejonie stacji Czechowice-Dziedzice oraz Oświęcim. Budowa wiaduktu w okolicy przystanku Myszków Nowa Wieś będzie wiązała się z utrudnieniami, jednak etapy prac mające wpływ na ograniczenia w ruchu pociągów będą prowadzone w godzinach nocnych - dodaje śląski przewoźnik.

Szczegółowy wykaz zmianS5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane
S75 Rybnik - Chybie - Bielsko-Biała - Żywiec


Organizacja ruchu w rejonie modernizowanego węzła kolejowego wokół stacji Czechowice- Dziedzice pozostanie bez istotnych zmian. Pociągi relacji S5 nadal będą kursowały drogą okrężną z wykorzystaniem łącznicy między Goczałkowicami i Zabrzegiem, co wymusza zmianę kierunku jazdy. W dni robocze w godzinach nocnych zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Pszczyna - Bielsko-Biała Główna.

Pociąg Sprinter Ornak do Zakopanego będzie kursować wyłącznie w dni wolne od 24 grudnia do 29 stycznia. Ze względu na remonty linii kolejowej, w tym przebudowę stacji Zakopane, musieliśmy zrezygnować z uruchamiania pociągu w dni robocze, a także znacznie przyspieszyć odjazdu pociągu popołudniowego.

W dalszym ciągu przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany.

S5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane
S6 Katowice - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce
S61 Czechowice-Dziedzice - Chybie - Zebrzydowice - Cieszyn
S75 Rybnik - Chybie - Bielsko-Biała - Żywiec


W trakcie trwania pierwszej korekty rozkładu jazdy zostało zaplanowanych kilka faz wymagających wstrzymania ruchu pociągów:

  • Nocne wstrzymanie ruchu w noce ze środy na czwartek oraz z czwartku na piątku w terminach od 14 do 23 grudnia oraz od 11 stycznia do 24 lutego, a także dodatkowo w noce 16/17, 17/18, 18/19 grudnia, 16/17, 17/18, 23/24, 24/25 stycznia oraz 3/4 lutego. Utrudnienia obejmą ostatnią wieczorną parę pociągów relacji S5 oraz pierwszy pociąg z Żywca do Katowic.


  • Wieczorne wstrzymanie ruchu w noce z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę w terminach od 12 do 14 grudnia, od 9 do 11 stycznia oraz od 30 stycznia do 22 lutego. Utrudnienia obejmą pociągi relacji S5, S6 oraz S61 przejeżdżające przez Czechowice-Dziedzice ok. godz 19 i kolejne, do pierwszej porannej pary pociągów relacji S5 w obu kierunkach. Pociągi S61 zostaną zastąpione autobusem na odcinku Chybie - Czechowice-Dziedzice wyłącznie w poniedziałki, w pozostałe dni ruch pociągów tej linii będzie odbywać się bez przeszkód.


  • Całodobowo od 25 lutego do 11 marca. Autobusy komunikacji zastępczej będą kursować za wszystkie pociągi relacji S5.


W każdej z organizacji ruchu za każdy z pociągów objętych utrudnieniami zostaną uruchomione trzy autobusy komunikacji zastępczej na odcinku Pszczyna - Bielsko-Biała Główna: ekspresowy zapewniający szybki przejazd na wyłączonym odcinku skomunikowany z pociągami zarówno w Pszczynie jak i w Bielsku-Białej; osobowy dowożący do pociągu oraz osobowy odwożący z pociągu. Pociągi Sprinter Salmopol skończy bieg w stacji Czechowice-Dziedzice, gdzie będzie skomunikowany wyłącznie z autobusem ekspresowym.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób niepełnosprawnych (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

mp / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.