Wiadomości

  • 23 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1001

Deficytowy budżet powiatu bielskiego na 2023 rok

Deficytowy budżet powiatu bielskiego na 2023 rok przegłosowany jednogłośnie. - To pierwszy taki budżet od 24 lat, kiedy dochody bieżące są niższe od wydatków bieżących. Mówimy o naszej bieżącej działalności: płacach, utrzymaniu szkół, domów pomocy społecznej, szpitalach, ogrzewaniu - mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Powodem są zmiany w podatkach PIT. W powiecie bielskim zabraknie z tego powodu ok. 12 mln zł.

Sesja Rady Powiatu Bielskiego - 22.12.2022
Sesja Rady Powiatu Bielskiego - 22.12.2022 · fot. Powiat bielski


Starosta dziękował na sesji klubom radnych za zrozumienie sytuacji i poparcie projektu finansowego na przyszły rok. Podkreślał, że nie jest to problem tylko powiatu bielskiego, a wszystkich samorządów w kraju. - Mam nadzieję, że rządzący to zauważą, ponieważ ciągle o tym my - samorządowcy mówimy. Takie też mam zadanie na najbliższy czas, jako prezes Związku Powiatów Polskich - mówi starosta Płonka.

Dochody powiatu na 2023 r. wynoszą prawie 142,5 mln zł, a wydatki - nieco ponad 167 mln zł. Najwięcej pieniędzy wśród wydatków powiat przeznaczy w nowym roku na oświatę. Mimo wyższej w porównaniu do poprzedniego roku subwencji oświatowej otrzymanej od państwa z budżetu powiatu trzeba będzie dołożyć aż 9,5 mln zł!

- Obecny rok kończymy bez długów. Mimo, że plan inwestycji na 2023 r. jest niższy o 39 mln zł nie oznacza to, że nic nie będzie się działo - mówi samorządowiec. Kontynuowane będą rozpoczęte już przedsięwzięcia, takie jak budowa sali gimnastycznej przez Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, czy budowa mostu na Sole w Porąbce, a także inwestycje na które pozyskano środki zewnętrzne. Przykładem jest modernizacja domu kultury "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach.

- Mamy informację, że otrzymamy dofinansowanie z rządowego funduszu na kolejne nasze drogi. Będziemy w tym temacie rozmawiać z naszymi wójtami i burmistrzami, którzy niestety mają taki sam problem finansowy w 2023 r., co my - mówi starosta Płonka.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.