Wiadomości

 • 23 grudnia 2022
 • wyświetleń: 1468

Od trzech lat dbają o środowisko w gminie Czechowice-Dziedzice

19 grudnia minęły trzy lata od powstania grupy "Czechowiczanie dla przyrody", która została założona na Facebooku. Jakie działania czechowiccy miłośnicy przyrody wykonali w 2022 roku? Podsumowania dokonał Mikołaj Siemaszko, jeden z założycieli grupy.

Las Bażaniec - 30.04.2022
Las Bażaniec - 30.04.2022 · fot. Mikołaj Siemaszko


- Przez te ostatnie lata zrobiliśmy wspólnie wiele wspaniałych rzeczy, dla przyrody i dla lokalnej społeczności. Ostatni rok był wyjątkowy, mimo że nie było on tak intensywny, jak poprzednie, to nasze działania były bardzo ważne w kontekście ochrony gminnej przyrody - napisał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko.

Co udało się zrobić w 2022 roku członkom grupy Czechowiczanie dla Przyrody? Oto lista, przygotowana przez Mikołaja Siemaszko:
 • Rok zaczął się od uratowania przed wycinką dwóch wierzb głowiastych znajdujących się na ROD "Lotos".
 • Początkiem kwietnia posprzątaliśmy odpady znajdujące się w starorzeczu Jasienicy, wyciągając z niego 4660 kg odpadów w 13 osób w kilka godzin.
 • Końcem kwietnia przeprowadziliśmy akcję sadzenia drzew i krzewów biocenotycznych oraz budowania zastawek na cieku w lesie "Bażaniec". Przy okazji zostaliśmy zapewnieni przez Nadleśnictwo Bielsko, że drewno z "Bażańca" już nie będzie pozyskiwane, a las stanie się ostoją dla żyjących tam zwierząt.
 • W połowie maja, jako reprezentant naszej grupy, wziąłem udział w wydarzeniu "Warsztaty inwentaryzacyjne i diagnostyczne" organizowane przez Federacja Arborystów Polskich.
 • Początkiem czerwca miałem przyjemność reprezentować naszą grupę na warsztatach w ramach sieci Przyjaciele Drzew "Akademia - Drzewa sędziwe, ochrona i odtwarzanie alei" organizowanej przez Fundację EkoRozwoju.
 • Początkiem lipca przeprowadziliśmy akcję "Wyrwij (inwazyjnego) chwasta z parku Lasek". Usuwając m.in. takie rośliny jak, przymiotno białe, nawłoć kanadyską, czy rdestowce ostrokończyste.
 • Końcem sierpnia w czasie sesji Rady Miasta decydowano czy zgłoszone przez nas drzewa zasługują na miano pomników. Sprawa dotyczyła lipy drobnolistnej o obwodzie 443 cm oraz wierzby białej o obwodzie 555 cm. Niestety radni zdecydowali, że drzewa nie zasługują na ochronę. To jedyna porażka w tym roku, ale dająca dużo do myślenia w kontekście nastawienia radnych do ochrony gminnych walorów przyrodniczych. Była to dla mnie bardzo wartościowa lekcja.
 • Końcem sierpnia wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Czechowice-Dziedzice na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028.". O dziwo nasze wnioski zostały uwzględnione. W tym wniosek o wprowadzenie do dokumentu zapisu o tworzeniu nowych obszarowych form ochrony przyrody.
 • Końcem sierpnia, po raz kolejny, zwróciliśmy uwagę na zagrożenie, jakie wynika z bomby ekologicznej znajdującej się na terenie byłego zakładu "Terpen".
 • Końcem września wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych w związku z PRZEBUDOWĄ parku "Lasek". Pokłosiem wzięcia udziału w tych konsultacjach jest zapowiedź Urzędu Miasta, że podczas prac związanych z tą inwestycją zostanie wprowadzony Standard Ochrony Drzew.
 • Początkiem października wykonaliśmy dwie łąki kwietne na terenie Szkoła Podstawowa nr 8 im. Janusza Kusocińskiego w Cz-Dz.
 • Początkiem października wzięliśmy udział w konsultacjach "Ws. Strategii Rozwoju Gminy Czechowice-Dziedzice do 2030 roku", przekazując swoje uwagi do dokumentu.
 • W połowie października wyczyściliśmy budki lęgowe znajdujące się w parku "Lasek", w tzw. łączniku oraz w "małym parku" przy ul. Żeromskiego.
 • Końcem października, wraz z Drzewa dla Wszystkich, przeprowadziliśmy akcję sadzenia drzew przy ul. Wodnej.
 • Od początku listopada do początku grudnia zbieraliśmy podpisy pod petycją ws. użytku ekologicznego "REMIZA LEŚNA BAŻANIEC". Zebraliśmy aż 1102 podpisy.
 • Oprócz tego miałem przyjemność kilka razy poprowadzić warsztaty przyrodnicze w terenie dla najmłodszych.


- To wszystko udało się dzięki Wam, niesamowicie zgranej i wrażliwej na piękno otaczającej nas przyrody społeczności zrzeszonej w oddolnej inicjatywie Czechowiczanie dla przyrody. W imieniu Dominika, Marka i swoim dziękuję za wsparcie, motywacje i każdą uwagę dotyczącą naszej działalności, tą pozytywną oraz za konstruktywną krytykę - podsumował ostatnie 365 dni działalności grupy Czechowiczanie dla Przyrody Mikołaj Siemaszko.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.