Wiadomości
- 23 grudnia 2022
- wyświetleń: 1601
Od trzech lat dbają o środowisko w gminie Czechowice-Dziedzice
19 grudnia minęły trzy lata od powstania grupy "Czechowiczanie dla przyrody", która została założona na Facebooku. Jakie działania czechowiccy miłośnicy przyrody wykonali w 2022 roku? Podsumowania dokonał Mikołaj Siemaszko, jeden z założycieli grupy.
- Przez te ostatnie lata zrobiliśmy wspólnie wiele wspaniałych rzeczy, dla przyrody i dla lokalnej społeczności. Ostatni rok był wyjątkowy, mimo że nie było on tak intensywny, jak poprzednie, to nasze działania były bardzo ważne w kontekście ochrony gminnej przyrody - napisał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko.
Co udało się zrobić w 2022 roku członkom grupy Czechowiczanie dla Przyrody? Oto lista, przygotowana przez Mikołaja Siemaszko:
- Rok zaczął się od uratowania przed wycinką dwóch wierzb głowiastych znajdujących się na ROD "Lotos".
- Początkiem kwietnia posprzątaliśmy odpady znajdujące się w starorzeczu Jasienicy, wyciągając z niego 4660 kg odpadów w 13 osób w kilka godzin.
- Końcem kwietnia przeprowadziliśmy akcję sadzenia drzew i krzewów biocenotycznych oraz budowania zastawek na cieku w lesie "Bażaniec". Przy okazji zostaliśmy zapewnieni przez Nadleśnictwo Bielsko, że drewno z "Bażańca" już nie będzie pozyskiwane, a las stanie się ostoją dla żyjących tam zwierząt.
- W połowie maja, jako reprezentant naszej grupy, wziąłem udział w wydarzeniu "Warsztaty inwentaryzacyjne i diagnostyczne" organizowane przez Federacja Arborystów Polskich.
- Początkiem czerwca miałem przyjemność reprezentować naszą grupę na warsztatach w ramach sieci Przyjaciele Drzew "Akademia - Drzewa sędziwe, ochrona i odtwarzanie alei" organizowanej przez Fundację EkoRozwoju.
- Początkiem lipca przeprowadziliśmy akcję "Wyrwij (inwazyjnego) chwasta z parku Lasek". Usuwając m.in. takie rośliny jak, przymiotno białe, nawłoć kanadyską, czy rdestowce ostrokończyste.
- Końcem sierpnia w czasie sesji Rady Miasta decydowano czy zgłoszone przez nas drzewa zasługują na miano pomników. Sprawa dotyczyła lipy drobnolistnej o obwodzie 443 cm oraz wierzby białej o obwodzie 555 cm. Niestety radni zdecydowali, że drzewa nie zasługują na ochronę. To jedyna porażka w tym roku, ale dająca dużo do myślenia w kontekście nastawienia radnych do ochrony gminnych walorów przyrodniczych. Była to dla mnie bardzo wartościowa lekcja.
- Końcem sierpnia wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Czechowice-Dziedzice na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028.". O dziwo nasze wnioski zostały uwzględnione. W tym wniosek o wprowadzenie do dokumentu zapisu o tworzeniu nowych obszarowych form ochrony przyrody.
- Końcem sierpnia, po raz kolejny, zwróciliśmy uwagę na zagrożenie, jakie wynika z bomby ekologicznej znajdującej się na terenie byłego zakładu "Terpen".
- Końcem września wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych w związku z PRZEBUDOWĄ parku "Lasek". Pokłosiem wzięcia udziału w tych konsultacjach jest zapowiedź Urzędu Miasta, że podczas prac związanych z tą inwestycją zostanie wprowadzony Standard Ochrony Drzew.
- Początkiem października wykonaliśmy dwie łąki kwietne na terenie Szkoła Podstawowa nr 8 im. Janusza Kusocińskiego w Cz-Dz.
- Początkiem października wzięliśmy udział w konsultacjach "Ws. Strategii Rozwoju Gminy Czechowice-Dziedzice do 2030 roku", przekazując swoje uwagi do dokumentu.
- W połowie października wyczyściliśmy budki lęgowe znajdujące się w parku "Lasek", w tzw. łączniku oraz w "małym parku" przy ul. Żeromskiego.
- Końcem października, wraz z Drzewa dla Wszystkich, przeprowadziliśmy akcję sadzenia drzew przy ul. Wodnej.
- Od początku listopada do początku grudnia zbieraliśmy podpisy pod petycją ws. użytku ekologicznego "REMIZA LEŚNA BAŻANIEC". Zebraliśmy aż 1102 podpisy.
- Oprócz tego miałem przyjemność kilka razy poprowadzić warsztaty przyrodnicze w terenie dla najmłodszych.
- To wszystko udało się dzięki Wam, niesamowicie zgranej i wrażliwej na piękno otaczającej nas przyrody społeczności zrzeszonej w oddolnej inicjatywie Czechowiczanie dla przyrody. W imieniu Dominika, Marka i swoim dziękuję za wsparcie, motywacje i każdą uwagę dotyczącą naszej działalności, tą pozytywną oraz za konstruktywną krytykę - podsumował ostatnie 365 dni działalności grupy Czechowiczanie dla Przyrody Mikołaj Siemaszko.
Czechowiczanie dla przyrody
Gorący temat[FOTO] Przyrodnicy zatrzymali odpływ wody z cennego rezerwatu. To jeden z najcenniejszych terenów tego typu
Powstają mapy lasów społecznych. Czechowiczanin członkiem zespołu interdyscyplinarnego
Społecznicy posadzili kolejne drzewa. Sadzonki pojawiły się przy placu zabaw
Ważne porozumienie dla ochrony cennego rezerwatu. Podpisali je społecznicy, przyrodnicy i naukowcy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.