Wiadomości

  • 24 grudnia 2022
  • 26 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1098

Boże Narodzenie na drogach. Będzie więcej kontroli policyjnych

Święta Bożego Narodzenia to okres zwiększonego natężenia ruchu drogowego. Jak każdego roku, o bezpieczeństwo podróżujących dbają policjanci. Mundurowi sprawdzą stan trzeźwości kierujących, oraz to, czy poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

kontrola drogowa, policja
Boże Narodzenie na drogach. Będzie więcej kontroli policyjnych · fot. KMP Bielsko-Biała


- Emocje związane z okresem przedświątecznym oraz samymi Świętami Bożego Narodzenia powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym - mówi asp. szt. Katarzyna Chrobak z KMP w Bielsku-Białej.

- Jak co roku podczas świątecznego weekendu nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają policjanci ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także ich stan trzeźwości, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory - dodaje przedstawicielka bielskich policjantów.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących stróże prawa apelują o rozwagę. - Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Nie będzie pobłażania dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego i wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu. Przypominamy też jak ważna jest jazda z tzw. "prędkością bezpieczną", czyli zapewniającą możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Jest to ważne zwłaszcza w okresie trudnych warunków atmosferycznych - śliskiej, mokrej lub oblodzonej jezdni, a także szybko zapadającego zmroku i często występującego zamglenia - wyjaśnia asp. szt. Chrobak.

Jak zaznacza, na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

- Podkreślenia również wymaga fakt, że nie zawsze konsekwencje "łamania" przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy. W wielu przypadkach przez ich lekkomyślność koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego - podsumowuje asp. szt. Katarzyna Chrobak.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.