Wiadomości

  • 31 grudnia 2022
  • 10 stycznia 2023
  • wyświetleń: 4925

[FOTO] Najpiękniejsze polskie kolędy w kościele pw. św. Katarzyny

W niedzielę, 8 stycznia w czechowickim kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny odbył się koncert, podczas którego wystąpili chór parafialny i kwartet smyczkowy. Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy oraz utwory zagranicznych kompozytorów.

Koncert w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny - 8.01.2023 · fot. Mirosław Kosmaty


Wstęp na wydarzenie był wolny. Kwartet smyczkowy wystąpił w składzie Jan Barańczuk - skrzypce, Noemi Banach - skrzypce, Ada Sinkowska - altówka, Zuzanna Kamińska - wiolonczela.

- Żyjemy w świecie, który wbrew pozorom trwa w ciągłym konflikcie. Starcia, potyczki, wojny pomiędzy mniejszymi, a to większymi grupami ludzi czy narodami tak spowszedniały, że nie robią już większego wrażenia, jeśli nie dotyczą nas osobiście lub najbliższego otoczenia. Sądzi się też, że to tylko możni tego świata prą do tych konfliktów, by jeszcze bardziej powiększyć swój stan posiadania różnorakich dóbr i w ten sposób całkowicie zdominować tzw. prostych, ubogich ludzi - mówił przed wydarzeniem Edward Szpoczek.

- Tymczasem głębszy ogląd ludzkich serc i umysłów pozwala stwierdzić,, że demony chciwości i zniewolenia innych rodzą się i realizują się w każdym człowieku. Przy sprzyjających okolicznościach zamieniają go w grożnego "możno- władcę". Aby tak się nie stało co roku przeżywamy Boże Narodzenie, poprzez które mamy okazję do refleksji nad tym kim w tej chwili jesteśmy i w którym kierunku zmierzamy - dodawał.

- Szczególnym sposobem "pedagogizacji" ludzkiej natury są kolędy i inne świąteczne formy artystyczne - muzyczne, teatralne itp. Na krótszy lub oby na dłuższy czas mogą niejako ucywilizować nasze codzienne zachowania. Dlatego warto je wykonywać w gronie rodzinnym, sąsiedzkim, towarzyskim, parafialnym itd. lub wsłuchiwać się w nie podczas koncertów czy spektakli - zachęcał Edward Szpoczek.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.