Wiadomości

  • 17 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3194

[FOTO] 15-metrowa wieża widokowa w Wiśle Małej dostępna dla turystów

Z początkiem nowego roku udostępniona do użytku została 15-metrowa wieża obserwacyjna w Wiśle Małej. To bardzo dobra wiadomość dla turystów i pasjonatów obserwacji ptaków. Budowa punktu obserwacyjnego zrealizowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, którego jednym z kluczowych zadań jest utworzenie infrastruktury turystycznej oraz edukacja na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły.

Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl


Wieża zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Planowane otwarcie punktu obserwacyjnego przed zbliżającym się kolejnym sezonem lęgowym ptaków wodno-błotnych na Ptasiej Beczce to świetna okazja, żeby obserwować lęgi rybitw rzecznych, śmieszek i mewy czarnogłowej, które wybiorą wyspę jako swoje siedlisko.

- Platforma stanowi dogodne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce - wyspie wybudowanej na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 r. Posłuży również w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik. Będzie to też idealny punkt do podziwiania lokalnego krajobrazu - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

W ramach budowy infrastruktury turystycznej powstała również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży. Ponadto ustawiona została altana w porcie w Wiśle Wielkiej oraz czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach. Całkowity koszt realizacji to prawie 754 tys. złotych.

Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r.
Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl


Nowy punkt do monitorowania zbiornikaLokalizacja wieży to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiornikiem.

Dzięki platformie policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka - kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Dla straży pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.

Wieża posłuży również administratorowi zbiornika - Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów - z uwagi na to, że bardzo ważne jest monitorowanie stanu zbiornika w rejonie ujścia Wisły, gdzie poziom wody w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew.

Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r.
Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl


Ochrona rybitwy rzecznej i ślepowronaProjekt LIFE.VISTULA.PL, w ramach którego zrealizowana została inwestycja, prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

BM / czecho.pl

źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.