Wiadomości
- 20 stycznia 2023
- wyświetleń: 822
HDD czy SSD - jaki dysk wybrać?
Materiał partnera:
Rynek podzespołów komputerowych jest niezwykle innowacyjną dziedziną elektroniki. Niezależnie o jakim sprzęcie mówimy, możemy spotkać się z wieloma możliwościami wyboru. Pośród różnorodnych zagadnień, częstym dylematem jest wybór odpowiedniego dysku. Obecnie, w ofercie dostępne mamy dwie najpopularniejsze technologie, w jakich produkowane są wspomniane pamięci masowe: HDD oraz SSD. Wielu użytkowników korzystających na co dzień z komputera nie zdaje sobie jednak sprawy z różnic pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. W konsekwencji, gdy zachodzi potrzeba zakupu dysku, pojawia się pytanie dotyczące tego, które rozwiązanie wybrać?
Co to jest dysk twardy HDD?
Na wstępie warto przyjrzeć się nieco bliżej dyskom twardym wykonanym w technologii HDD. Wspomniane rozwiązanie funkcjonuje na rynku już dość długi czas. Pierwszy dysk twardy HDD został zaprojektowany przez komputerowego giganta, firmę IBM, w 1956 roku. Jego pojemność miała wówczas 5 MB i w niczym nie przypominała dzisiejszych rozwiązań. Stanowiła jednak wyraźny sygnał w kierunku rewolucji na rynku komputerowym. Efektem tego są m.in. obecnie oferowane rozwiązania, nierzadko posiadające 1 czy 2 TB pamięci.
Zagłębiając się nieco w temat, warto poznać zasadę działania tej technologii oraz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie jej zalet i wad. Dyski HDD składają się z wirującego talerza, bądź talerzy, które z wykorzystaniem głowicy oraz nośnika magnetycznego umożliwiają zapis i odczyt danych. Wspomniane talerze wykonane są najczęściej z aluminium i umieszczone na tzw. pozycjonerach, które ustawiają głowicę. W istocie, pomimo skomplikowanego opisu, ich budowa jest dość prosta. W związku z tym są one przystępne cenowo oraz powszechnie dostępne. Niestety, dyski HDD są dość głośne, wolne w działaniu oraz stosunkowo słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Czym są dyski SSD?
Dyski SSD są przez wiele osób uważane za stosunkowo nowe rozwiązanie w świecie elektroniki. Oczywiście, jeśli wziąć pod uwagę ich szerokie wykorzystanie, to stało się ono dość powszechne dopiero kilka lat temu. Sama geneza dysku SSD sięga jednak zdecydowanie bardziej wstecz. I chociaż wiele osób spiera się o to, kto tak naprawdę po raz pierwszy wypuścił je na rynek, to wiele wskazuje na to, że debiut miał miejsce w 1976 roku.
Sama istota działania dysków SSD opiera się na zapisywaniu danych w nieulotnych komórkach flash. Są to tzw. rozwiązania półprzewodnikowe, których działanie może być porównane np. do znanych nam pendrive'ów. Zamiast tradycyjnych talerzy, w środku dysku SSD znajdziemy pamięć NAND Flash, która przeważa nad starszym bratem odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy prędkością działania. Poza tym, dyski SSD są o wiele szybsze oraz praktycznie bezgłośne.
Dyski SSD mają też swoją przewagę w odniesieniu do rozmiaru. W większości przypadków są zdecydowanie mniejsze, niż dyski HDD. Poza tym, możemy wyróżnić kilka rodzajów, które różnią się m.in. ze względu na mocowanie do płyty głównej. I tak oto mamy do czynienia z:
- dyskami 2,5-calowymi, które są podstawowymi rozwiązaniami, stosowanymi często w laptopach czy komputerach stacjonarnych. To produkty, które wyglądem i kształtem przypominają tradycyjne dyski HDD. Są podpinane za pomocą interfejsu SATA oraz mogą być umieszczone niemal w każdej obudowie komputera;
- M.2 - drugi, bardzo popularny format dysków SSD. Rozwiązania oznaczone jako M.2 są najczęściej stosowane w cienkich urządzeniach, takich jak ultrabooki. Są niewielkie, a ich końcowy rozmiar zależy często od pojemności. Im większa, tym w dysku umieszczonych jest więcej chipów NAND flash, co powoduje jego wydłużenie;
- mSATA, będacymi nieco mniejszymi odpowiednikami tradycyjnych, 2,5-calowych dysków SSD. W porównaniu z nimi są nieco cieńsze.
Jaki dysk wybrać - HDD czy SSD?
Pośród wspomnianej powyżej specyfiki każdego rozwiązania można zadawać sobie pytanie, dlaczego dyski HDD nie zostały jeszcze wyparte z rynku? Analizując istotę działania każdego z rozwiązań wydaje się, że dysk SSD nie ma konkurentów. Otóż biorąc pod uwagę szeroko pojętą wydajność czy kulturę pracy można zakładać, że półprzewodnikowe rozwiązania są o wiele lepsze.
Niestety, pośród wszelkich wymienianych zalet należy zwrócić uwagę na to, że dyski SSD są nieco droższe w porównaniu z talerzowymi odpowiednikami. Poza tym, ich pojemność może często nie być zadowalająca dla użytkowników, którzy potrzebują miejsca na przechowywanie znacznej ilości danych. Wydaje się, że te dwa czynniki odpowiadają za to, że technologia SSD nie wyparła całkowicie dysków HDD.
Kiedy zdecydować się na dysk HDD?
Dyski HDD powinniśmy wybrać w szczególności wtedy, kiedy zależy nam na dobrym stosunku ceny do jakości. To podzespół, który jest w stanie dostarczyć o wiele większą ilość pamięci w rozsądnej kwocie. W związku z tym, wspomniane rozwiązania są często wybierane jako sprzęt do przechowywania dużej ilości danych. Niemniej jednak wydaje się, że wraz z upływem czasu i rozwojem technologii, coraz bardziej tracą na swojej konkurencyjności.
Kiedy wybrać dysk SSD?
Dysk SSD sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest niezawodność, wysoka kultura pracy czy wydajność. Nowoczesne rozwiązania są średnio 2,5 razy szybsze od dysków HDD, zapewniając odczyt danych na minimalnym poziomie 500 MB/s, a zapis 400 MB/s. Nieco droższe rozwiązania charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami.
Co więcej, dyski SSD nie podlegają ograniczeniom co do ich kształtów - dzięki ich budowie nie mamy do czynienia z talerzami, które w istotny sposób wpływały na gabaryty tego podzespołu. Ponadto, są praktycznie bezgłośne oraz cechuje je dłuższa żywotność, niż w przypadku dysków HDD. Spośród dostępnych rozwiązań, dobrym wyborem może być np. 2,5-calowy dysk SSD Goodram CX400 - goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd, który jest do 10x szybszy od tradycyjnego, talerzowego rozwiązania - goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd/. Z kolei jeśli szukamy nieco mniejszego rozwiązania, wówczas jako przykład można wskazać model IRDM M.2 z kontrolerem Phison E12 oraz buforem DRAM.
Jakiego producenta dysków wybrać?
Szeroka oferta produktów ma swoje zalety i wady. To, co jest plusem, czyli duży wybór, stanowi jednocześnie swego rodzaju minus. Zbyt duży asortyment może wprowadzić wśród osób zainteresowanych kupnem dość duży mętlik w głowie. W związku z tym warto obrać konkretny kierunek działania i skorzystać z oferty konkretnego producenta.
Odnosząc się do tytułowej odpowiedzi, godna polecenia jest polska marka Goodram, właścicielem jest firma Wilk Elektronik. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Łaziskach zostało założone w 1991 roku i od tamtego czasu zyskało znaczną renomę na rynku podzespół komputerowych, takich jak dyski SSD czy moduły pamięci RAM.