Wiadomości

  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3599

"Pediatryk" z nowym systemem. Ma poprawić bezpieczeństwo

Zakończyła się procedura dotycząca zakupu przez Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej dodatkowego sprzętu informatycznego wraz z oprogramowaniem. Dzięki tym nabytkom podniesie się poziom bezpieczeństwa szpitalnych systemów teleinformatycznych.

szpital pediatryczny
"Pediatryk" z nowym systemem. Ma poprawić bezpieczeństwo · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Przedmiotem przeprowadzonego postępowania przetargowego, które podzielono na kilka części, było dostarczenie sprzętu informatycznego wraz ze stosownymi licencjami w tym na przykład serwera wirtualizacyjnego z pamięcią. Zakupy te między innymi umożliwią nieprzerwaną ochronę szpitalnej sieci oraz nieprzerwane funkcjonowanie systemów informatycznych. Zapewnią - w przypadku awarii - zasilanie krytycznych elementów infrastruktury informatycznej do czasu uruchomienia zasilania rezerwowego z agregatu.

Oferty firm, które zwycięsko wyszły z przetargowej batalii i z którymi podpisano stosowne umowy opiewają łącznie na kwotę 399 490,88 zł. Pieniądze te udało się szpitalowi pozyskać z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia mającej na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa systemów teleinformatycznych podmiotów świadczących usługi medyczne.

Dofinansowanie nastąpiło na podstawie zarządzenia nr 68/2022/BBIICD Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby jednak można było z tych środków skorzystać, najpierw należało wykonać specjalny audyt, który wskazał wymagające wzmocnienia obszary szpitalnego systemu teleinformatycznego.

- Celem zakupów jest wzmocnienie zabezpieczenia naszych systemów informatycznych przed różnego rodzaju niepożądanymi zdarzeniami. To bardzo istotna kwestia biorąc pod uwagę fakt, że w naszym szpitalu obieg dokumentów elektronicznych obejmuje między innymi tak wrażliwe dane jak dokumentacja medyczna, którą musimy archiwizować wiele lat. Dlatego sięgamy po wyjątkowo skuteczne zabezpieczenia, które zapewniają jego sprawne funkcjonowania w przypadku awarii. Bardzo cieszy fakt, iż udało się na ten cel uzyskać zewnętrze wsparcie finansowe, gdyż szpitalowi byłoby trudno znaleźć w swoim budżecie tak znaczną kwotę - mówi Wioletta Feret-Dędys, Zastępca Dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw Administracyjno-Technicznych.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Pediatryczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.