czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 stycznia 2023
  • wyświetleń: 267

Pomiar hałasu - gdzie i jak go wykonać?

Materiał partnera:

Pomiary hałasu pozwalają nie tylko określić poziom intensywności występujących w danym środowisku dźwięków, lecz także zlokalizować przyczynę ich występowania i docelowo być może podjąć konkretne działania zmierzające do redukcji poziomu hałasu.

Linkhouse


Kto wykonuje pomiary hałasu?Wykonanie pomiarów wielkości emisji dźwięków różnego rodzaju zleca bardzo wiele różnych organizacji. Robią to władze samorządowe, szczególnie w przypadku terenów szczególnie chronionych, uzdrowisk oraz innych, które wymagają kontroli poziomu natężenia dźwięków. Pomiary zlecają deweloperzy oraz inni inwestorzy, którzy planują budowę w określonym środowisku. Z pomiaru hałasu korzystają często także same zakłady przemysłowe, które oceniają swój wpływ na otaczające środowisko, aby podejmować różnego rodzaju działania naprawcze, a także przyczyniać się do tego, by w środowisku pracy panowały lepsze warunki.

Pomiarami hałasu zajmują się natomiast wykwalifikowani specjaliści, którzy w odpowiednich warunkach z pomocą profesjonalnego sprzętu są w stanie przeprowadzić tego typu badania i odnieść je do regulacji wyznaczających dopuszczalne poziomy hałasu w określonego rodzaju środowiskach.

Od czego zależy pomiar hałasu w środowisku?Pomiar hałasu powinien być przeprowadzony w odpowiednich warunkach. Skuteczny miernik poziomu dźwięku to oczywiście podstawa do przeprowadzenia profesjonalnych badań, trzeba jednak pamiętać także o odpowiednim usytuowaniu punktów pomiarowych. Pomiarów dokonuje się najczęściej na granicy terenów chronionych akustycznie. Chodzi o znalezienie punktu, gdzie oddziaływanie akustyczne (np. z terenu zakładu przemysłowego) jest największe. Trzeba także uwzględnić znaczenie warunków pogodowych. Nie zawsze pogoda umożliwia wykonanie takich badań. Warunki muszą zmieścić się bowiem w następujących ramach:

  • temperatura w przedziale od -10°C do 50°C,
  • wilgotność nie mniejsza niż 25%, nieprzekraczająca 90%,
  • prędkość wiatru do 5 m/s (uśredniona),
  • ciśnienie od 900 hPa do 1100 hPa.


Dlatego ważne jest dokonywanie pomiarów hałasu?Coraz więcej badań pokazuje, jak bardzo negatywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na samego człowieka ma wysoki poziom hałasu. Coraz więcej w związku z tym rodzi się dyskusji dotyczących strategii obniżania poziomu hałasu wokół nas. Społeczna odpowiedzialność biznesu obejmuje działania zmniejszające poziom decybeli emitowanych przez firmy, przedsiębiorstwa, zakłady przemysłowe. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak cenna dla nas jest cisza. Jesteśmy w stanie zrobić więc wiele, aby o nią zawalczyć.

Eko-Akustyka - Pomiary hałasu i analizy akustyczneAdres firmy:
Na Wydmach 2, 64-830 Klotyldzin

Telefon:
+48 605 649 355

Strona WWW:
https://eko-akustyka.pl/