Wiadomości

  • 30 stycznia 2023
  • 1 lutego 2023
  • wyświetleń: 8507

[FOTO] Będą strzelać bez nabojów. Czechowicka szkoła z nową strzelnicą

Strzelnica laserowa powstała w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. Prawie 200 tys. zł powiat bielski pozyskał na ten cel w konkursie Ministra Obrony Narodowej pod nazwą "Strzelnica w powiecie 2022". Obiekt zostanie otwarty 1 lutego. Będą się tu odbywały m.in. lekcje w ramach przedmiotu - edukacja dla bezpieczeństwa.

Strzelnica laserowa w czechowickim ZSTiL · fot. Powiat bielski


- Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszych uczniów. Mówimy o strzelnicy wirtualnej, co oznacza że nikt tutaj krzywdy sobie nie zrobi. Zajęcia w małych kilkuosobowych grupach będzie prowadził instruktor z odpowiednimi certyfikatami - mówi Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w Zarządzie Powiatu.

Samorząd powiatu bielskiego dołożył do przedsięwzięcia 50 tysięcy złotych. Powstała 4-stanowiskowa strzelnica laserowa, przystosowana do szkolenia strzeleckiego.

- Podstawą zajęć będzie nauka bezpiecznego obsługiwania się z bronią. Młodzież ma wiedzieć, jak się obchodzić z pistoletem, gdyby kiedykolwiek dostała go do ręki. Od tego zaczniemy edukację. Chcemy też promować strzelectwo sportowe - wyjaśnia instruktor Jarosław Grzybowski.

Na wyposażeniu obiektu znajduje się 8 sztuk "prawie" autentycznej broni: 4 pistolety Glock i 4 karabiny automatyczne M4. "Prawie" autentycznej, ponieważ pistolet i karabinek mają te same wymiary i wagę, co prawdziwa broń. Ich obsługa niczym się więc nie różni od obsługi prawdziwego pistoletu. Zasadniczą różnicą jest nakładka laserowa na każdej sztuce, co powoduje że używanie tej broni jest bezpieczne.

- Uczniowie nauczą się, że jeśli nie strzelają to palec zawsze trzymamy poza spustem, a lufę kierujemy w bezpiecznym kierunku, a więc nie celujemy w ludzi czy zwierzęta. Dowiedzą się, jak rozładować broń, czy wymienić magazynek - mówi instruktor.

W czechowickiej "resortówce" uczy się około tysiąc uczniów.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.