Wiadomości

  • 16 lutego 2023
  • wyświetleń: 835

Co czeka Frankowiczów w 2023 roku?

Materiał partnera:

Wszystko wskazuje na to, że 2023 to kolejny rok, który będzie obfitować w korzystne wyroki dla frankowiczów. Taka perspektywa powinna zachęcić do działania tych frankowiczów, którzy nadal nie pozwali banku. Wygrana jest niemal w kieszeni.

Linkhouse


Unieważnienie kredytu a korzystanie z kapitałuLinia orzecznicza w sprawach frankowych jest już ukształtowana - najczęściej zapadają wyroki skutkujące unieważnieniem umowy kredytowej. Jest to najkorzystniejsze z punktu widzenia kredytobiorców rozwiązanie problemu frankowego.

Do rozstrzygnięcia pozostała w zasadzie jeszcze tylko jedna kwestia. Chodzi tutaj o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, o co chcą walczyć banki po wyroku skutkującym unieważnieniem umowy . W tej sprawie (C 520/21) ma się wypowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na wyrok TSUE trzeba będzie jednak poczekać. Najpierw w sprawie swój głos zajmie Rzecznik Generalny, a jego stanowisko ma być znane jeszcze w lutym br.

Zdaniem Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komisji Europejskiej takie roszczenia banków nie mają żadnych podstaw. Organy te zatem jednoznacznie wypowiedziały się po stronie konsumentów. Jak dotąd polskie sądy konsekwentnie oddalały powództwa banków.

Przeciwnego zdania jest natomiast Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. W jego opinii niekorzystny dla banków wyrok może znacznie zaburzyć stabilność polskiego rynku finansowego. Szacuje się, że korzystny dla kredytobiorców wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości może kosztować sektor bankowy blisko 100 mld zł.Ugody - czy warto podpisać w 2023 roku?2023 rok prawdopodobnie upłynie także pod hasłem ugód. Jak donosi frankomat.com.pl mBank postanowił znacznie roszczerzyć swój program ugodowy. Do tej pory składał oferty ugodowe tylko wybranej grupie klientów.

Do końca czerwca br. mBank planuje skontaktować się z wszystkimi frankowiczami w celu zaproponowania ugody. Oferta ma podlegać negocjacjom.

Przypomnijmy, że pod koniec 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wezwał banki do włączenia się do programu ugód z frankowiczami. Jego celem miało być powszechne rozwiązanie problemu frankowego. Tak jednak się nie stało. Początkowo banki nie były zbytnio zainteresowane przystąpieniem do programu ugód. Wyjątkiem był bank PKO BP.

Obecnie banki chętniej proponują frankowiczom ugody. Zapewne zdają sobie sprawę z tego, że ryzyko wzrostu kosztów frankowych jest coraz to wyższe. Szacuje się, że osiągną one poziom nawet 100 mld zł.

Ile można zyskać na unieważnieniu lub odfrankowieniu?Frankowicz, który zdecyduje się na ścieżkę sądową i wygra z bankiem może zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od wysokości zaciągniętego kredytu. Orientacyjną kwotę można obliczyć za pomocą kalkulatora dla Frankowicza na frankomat.com.pl. Aby otrzymać wynik wystarczy podać kilka danych z umowy kredytowej, takich jak m.in.: nazwa banku, kwota kredytu, data zaciągnięcia kredytu, ilość rat.

Przypomnijmy, że odfrankowienie polega na wyeliminowaniu z umowy kredytowej tych zapisów, które uznano jako klauzule niedozwolone. To oznacza, że umowa o kredyt nadal obowiązuje. Zmniejsza się jednak saldo kredytu oraz obliczana jest nadpłata kredytu. Sam kredyt jest traktowany tak, jakby od początku był kredytem złotowym. Natomiast unieważnienie oznacza, iż umowa przestaje obowiązywać, a strony umowy powinny się między sobą rozliczyć.