Wiadomości

  • 17 lutego 2023
  • 24 lutego 2023
  • wyświetleń: 1373

Oto 5 powodów, dla których warto używać Kubernetes

Materiał partnera:

Jeśli stawiasz na zwinność systemów IT i szybkie tempo rozwoju swojego biznesu, powinieneś korzystać z konteneryzacji. Tylko jak efektywnie zarządzać stale rosnącą liczbą kontenerów? Potrzebujesz takiego narzędzia jak Kubernetes.

Kubernetes


Jedną z cech współczesnego biznesu jest jego zwinność i wysokie tempo rozwoju, szczególnie w sektorze technologicznym. Dlatego coraz więcej systemów IT odchodzi o struktury monolitycznej na rzecz mikroserwisów i tzw. kontenerów. To nic innego, jak pojemniki z elementami wybranego komponentu aplikacji (kod źródłowy, zależności, biblioteki, bazy danych, pliki konfiguracyjne), które można łatwo przenosić i uruchamiać w dowolnym środowisku.

Konteneryzacja ułatwia wdrożenia (deployment) i przyspiesza tempo aktualizacji, bo nie wymaga ponownego wrzucania całej nowej wersji aplikacji na środowisko produkcyjne. Deployment kontenera zazwyczaj nie powoduje zakłóceń w dostępności do aplikacji dla klienta końcowego. Oczywiście poszczególne kontenery są od siebie odizolowane, więc nie wpływają na działanie innych usług i procesów.

Czym jest Kubernetes i dlaczego warto go używać?O ile ograniczoną liczbą kontenerów da się sterować ręcznie, w przypadku setek lub tysięcy rozproszonych pojemników tego typu zarządzanie staje się praktycznie niemożliwe. Do tego w nowoczesnych systemach IT cykl życia kontenerów liczy się niekiedy w minutach lub sekundach. Dlatego potrzebujesz orkiestracji, czyli efektywnego zarządzania, automatyzacji i monitorowania kontenerów. Rolę dyrygenta może pełnić narzędzie o nazwie Kubernetes (w skrócie K8s) w ramach usługi Google Cloud o której przeczytaj więcej na stronie https://fotc.com/pl/google-cloud-platform/

Oto 5 powodów, dla których warto wybrać właśnie to rozwiązanie.

1. Otwarta architektura i duża liczba użytkownikówKubernetes to platforma stworzona przez Google, pierwotnie na potrzeby obsługi obciążenia produkcyjnego firmy. W 2014 roku projekt przekazano jednak pod kuratelę niezależnej organizacji Cloud Native Computing Foundation i jednocześnie opublikowano pełny kod źródłowy. To spowodowało, że w rozwój platformy angażują się również jej użytkownicy, przykładowo developerzy, firmy programistyczne czy specjaliści DevOps.

Dzięki temu Kubernetes to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi do orkiestracji kontenerów, wykorzystywane zarówno przez gigantów technologicznych, jak i startupy.

2. SkalowalnośćNiezależnie od ilości zarządzanych kontenerów Kubernetes może się automatycznie skalować w górę (upscaling) lub w dół (downscaling), zależnie od poziomu obciążenia, zachowując stałą dostępność do aplikacji. Alternatywnie kontrolę tego procesu przeprowadza się ręcznie z poziomu interfejsu użytkownika lub za pomocą konkretnych komend. Za sprawą skalowania liczba osób odpowiadających w firmie za DevOps może pozostawać na niezmienionym poziomie.

3. Zgodność z każdym rodzajem infrastrukturyKubernetes może działać na infrastrukturze lokalnej (on premise), jak również w środowisku chmury prywatnej i publicznej oraz chmury hybrydowej, stanowiącej połączenie wszystkich powyższych modeli. Kontenery zarządzane przez Kubernetes dość łatwo jest przenosić między środowiskami lokalnymi i chmurowymi, a także dzielić je pomiędzy nimi.

Platformę wspierają najwięksi dostawcy chmury publicznej, m.in. Google Cloud (Google Kubernetes Engine), Amazon Web Services (Amazon Elastic Kubernetes Service) oraz Microsoft Azure (Azure Kubernetes Service).

4. Współpraca z różnymi środowiskami kontenerowymiW każdym kontenerze jest program uruchomieniowy (tzw. container runtime), którego rodzaj zależy od technologii użytej przy budowie takiego pojemnika. Na szczęście Kubernetes potrafi dogadać się z wieloma rodzajami programów uruchomieniowych, takimi jak containerd, CRI-O, Docker Engine czy Mirantis Container Runtime. Za sprawą zgodności ze standardem Container Runtime Interface (CRI) Kubernetes nie ogranicza użytkownika do korzystania z konkretnej technologii tworzenia kontenerów.

5. Centralizacja i optymalizacjaKubernetes stanowi wygodny hub kontrolny do zarządzania wszystkimi kontenerami, niezależnie od lokalizacji maszyn i komponentów aplikacji. Wpływa na skrócenie czasu potrzebnego do wdrożenia nowych funkcji. Za sprawą rozbicia aplikacji na mniejsze moduły, zespół IT można podzielić na grupy projektowe, zwiększyć ich specjalizację, co wpłynie na ogólną efektywność pracy.

Jak zacząć swoją przygodę z Kubernetes?Przygotowaliśmy tutorial w języku polskim, który będzie ułatwieniem dla osób stawiających pierwsze kroki w ramach usług K8s, materiał dostępny jest tutaj.

Oprócz dostępnego materiału, partner FOTC umożliwia otrzymanie kredytów na usługę Google Cloud w wysokości 500$ na start.