Wiadomości

  • 20 lutego 2023
  • wyświetleń: 1296

Podniósł się poziom wód w rzekach. Lokalnie dochodziło do podtopień

Za nami:

Przed roztopami oraz wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych ostrzegają biura IMGW. W związku z prognozami wydano ostrzeżenia. Jak informował w niedzielę wieczorem portal Czecho Meteo Pogoda na Facebooku, lokalnie dochodziło do podtopień.

Pszczynka, powódź, rzeka, stan ostrzegawczy
Podniósł się poziom wód w rzekach. Lokalnie dochodziło do podtopień - zdj. ilustracyjne · fot. czecho.pl


IMGW-PIB ostrzega przed roztopamiDo najbliższej środy, 22 lutego obowiązuje ostrzeżenie przed roztopami. - Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 2°C do 5°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Suma opadów deszczu od 5 mm do 10 mm. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu - informuje Biuro Prognoz meteorologicznych IMGW w Krakowie.

Prawdopodobieństw wystąpienia zjawiska szacuj się na 90%. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed roztopami obowiązuje na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Podniósł się poziom wody w rzekachW związku z prognozami Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało alert drugiego stopnia przed wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni Małej Wisły od zb. Goczałkowice do ujścia Przemszy (małopolskie, śląskie).

- W związku ze zwiększonym odpływem ze zbiornika Goczałkowice lokalnie będą notowane ponowne wzrosty stanów wody. W profilach: Goczałkowice i Jawiszowice poziom wody będzie układał się powyżej stanu ostrzegawczego (przekroczenie stanów umownych uzależnione jest od pracy zbiornika Goczałkowice). W profilu Bieruń Nowy poziom wody może przekroczyć stan ostrzegawczy - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 11.00 we wtorek, 21 lutego.

Jak w poniedziałek, 20 lutego wygląda sytuacja w rzekach? Przed godziną 14.00 Wisła na granicy Czechowic-Dziedzic i Goczałkowic-Zdroju przekraczała stan ostrzegawczy. Strefę stanów wysokich notowano w Białce na granicy naszego miasta i Bestwiny, a także w Wapienicy na Podkępiu.

Lokalnie dochodziło do podtopień- Dodatnie temperatury oraz opady deszczu powodują szybkie roztapianie pokrywy śnieżnej w górach.. Z tego, co mi wiadomo, to miejscami w naszych Beskidach sytuacja nie jest zbyt ciekawa... Lokalnie dochodzi również do zalań oraz podtopień... Od razu odbija się to także na stanach wód w rzekach. Patrząc na dostępne dane większość naszych cieków wodnych osiąga stany wysokie lub ostrzegawcze - informował w niedzielę wieczorem administrator profilu Czecho Meteo Pogoda na Facebooku.

Loading...


mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.