
Wiadomości
- 20 lutego 2023
- wyświetleń: 1442
Podniósł się poziom wód w rzekach. Lokalnie dochodziło do podtopień
Za nami:
Przed roztopami oraz wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych ostrzegają biura IMGW. W związku z prognozami wydano ostrzeżenia. Jak informował w niedzielę wieczorem portal Czecho Meteo Pogoda na Facebooku, lokalnie dochodziło do podtopień.
.jpg)
IMGW-PIB ostrzega przed roztopami
Do najbliższej środy, 22 lutego obowiązuje ostrzeżenie przed roztopami. - Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 2°C do 5°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Suma opadów deszczu od 5 mm do 10 mm. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu - informuje Biuro Prognoz meteorologicznych IMGW w Krakowie.
Prawdopodobieństw wystąpienia zjawiska szacuj się na 90%. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed roztopami obowiązuje na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.
Podniósł się poziom wody w rzekach
W związku z prognozami Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało alert drugiego stopnia przed wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni Małej Wisły od zb. Goczałkowice do ujścia Przemszy (małopolskie, śląskie).
- W związku ze zwiększonym odpływem ze zbiornika Goczałkowice lokalnie będą notowane ponowne wzrosty stanów wody. W profilach: Goczałkowice i Jawiszowice poziom wody będzie układał się powyżej stanu ostrzegawczego (przekroczenie stanów umownych uzależnione jest od pracy zbiornika Goczałkowice). W profilu Bieruń Nowy poziom wody może przekroczyć stan ostrzegawczy - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 11.00 we wtorek, 21 lutego.
Jak w poniedziałek, 20 lutego wygląda sytuacja w rzekach? Przed godziną 14.00 Wisła na granicy Czechowic-Dziedzic i Goczałkowic-Zdroju przekraczała stan ostrzegawczy. Strefę stanów wysokich notowano w Białce na granicy naszego miasta i Bestwiny, a także w Wapienicy na Podkępiu.
Lokalnie dochodziło do podtopień
- Dodatnie temperatury oraz opady deszczu powodują szybkie roztapianie pokrywy śnieżnej w górach.. Z tego, co mi wiadomo, to miejscami w naszych Beskidach sytuacja nie jest zbyt ciekawa... Lokalnie dochodzi również do zalań oraz podtopień... Od razu odbija się to także na stanach wód w rzekach. Patrząc na dostępne dane większość naszych cieków wodnych osiąga stany wysokie lub ostrzegawcze - informował w niedzielę wieczorem administrator profilu Czecho Meteo Pogoda na Facebooku.
Loading...
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.