Wiadomości
- 28 lutego 2023
- wyświetleń: 1645
Powiat bielski na wysokim miejscu w najnowszym rankingu
Powiat bielski w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów w swojej kategorii - wśród powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na Prawach Powiatu za miniony 2022 r. Konkurs jest bezpłatny i dobrowolny, a prowadzi go Związek Powiatów Polskich.
Powiat bielski znalazł się na 9. miejscu (rok temu był 8.) W tej samej kategorii na 4. pozycji znalazł się nasz sąsiad - powiat cieszyński (awans o 2 oczka względem rankingu zeszłorocznego).
Samorządy oceniane są za konkretne działania, podzielone na 11 grup. Powiat bielski może pochwalić się pełną punktacją m.in. za pozyskane w minionym roku środki krajowe. Oznacza to, że skutecznie wnioskowaliśmy o dofinansowanie tam, gdzie to było możliwe np. w konkursach i programach rządowych. To pieniądze na modernizację dróg powiatowych, ale też np. działania na rzecz uchodźców ukraińskich, takich jak program "Poznajmy się" z którego skorzysta w sumie 300 osób.
- W Polsce mamy 314 powiatów. Jeśli jesteśmy na 9. miejscu w swojej kategorii, to jest bardzo dobrze. Cieszy mnie, że nie ma drastycznych tąpnięć, od lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce, co oznacza niezłe zarządzanie. Myślę, że kierunek który realizujemy z radą powiatu: nastawienie na inwestycje, drogi, dostępność komunikacyjną, transport publiczny i oświatę jest właściwy - mówi starosta bielski Andrzej Płonka, w obecnej kadencji także prezes Związku Powiatów Polskich.
100% punktów powiat bielski uzyskał także w innych dziedzinach, m.in. za:
- wielkość środków przeznaczonych na szkolenie kadry,
- rozwój szkolnictwa zawodowego (to m.in. inwestycje w Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica i Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach (wyposażenie pracowni, współpraca z przedsiębiorcami),
- prowadzoną politykę zdrowotną (badania przesiewowe słuchu uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, konkursy dla dzieci i młodzieży promujące pierwszą pomoc, zdrowe odżywanie się, czy o zdrowi psychicznym),
- współpracę z organizacjami pozarządowymi,
- wsparcie finansowe prac restauratorskich i konserwatorskich (np. renowacja kapliczek przy drogach powiatowych),
- wspieranie wydarzeń inicjatyw integrujących społeczność lokalną,
- działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami w bielskim starostwie (to m.in. szkolenie urzędników, jak postępować z mieszkańcami ze szczególnymi potrzebami (na wózku inwalidzkim, niewidomymi itd.).
Wśród powiatów mniejszych (do 60 tys. mieszkańców) pierwsze miejsce zajął powiat augustowski, powiat raciborski okazał się najlepszy wśród JST do 120 tys. mieszkańców, powiat pilski wśród największych powiatów, a wśród miast na prawach powiatu pierwszy jest Nowy Sącz.
Ranking jest aktualizowany na bieżąco w trybie on-line i trwa przez cały rok.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.