Wiadomości

  • 27 lutego 2023
  • wyświetleń: 1641

Przegląd samochodu po terminie - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Okresowy przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu, z którym nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Badanie techniczne ma za zadanie wykazać, czy nasz samochód nadaje się do dopuszczenia do ruchu publicznego. Rzecz jasna badanie w profesjonalnej stacji kontroli pojazdów pozwoli nam przy okazji ocenić aktualny stan auta, wskaże kierowcy, czym warto zająć się w pierwszej kolejności, gdy udamy się do serwisu. Istnieje szereg usterek i błędów, które uniemożliwią nam pomyślne przejście badania. To choćby niesprawne lampy czy nadmierna emisja spalin, a więc rzeczy związane przede wszystkim z bezpieczeństwem i ekologią na drodze. Przed przeprowadzeniem badań technicznych pojazdów warto więc wiedzieć, co może rzutować na negatywnej decyzji kontrolera, jak również ile kosztuje przegląd samochodu po terminie, jeżeli spóźnimy się z dopełnieniem tego obowiązku.

Linkhouse


  • Przegląd techniczny i badanie techniczne samochodu w stacji kontroli pojazdów - na czym polega?

    Ile kosztuje przegląd samochodu po terminie? - jak uniknąć dodatkowej opłaty

    Jak przygotować się na badanie techniczne? - na jakie aspekty warto zwrócić uwagęPrzegląd techniczny i badanie techniczne samochodu w stacji kontroli pojazdów - na czym polega?Wykonywanie raz do roku badań technicznych pozostaje obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów zajmują się określone jednostki, a więc - stacje kontroli pojazdów, upoważnione do wykonywania diagnostyki i dokonywania wpisów w dowodzie rejestracyjnym. W autoryzowanych stacjach obsługi możemy natomiast dokonać dobrowolnego przeglądu technicznego przed zbliżającym się terminem badania, aby przekonań się, że w stacji kontroli nie czeka nas przykra niespodzianka. Badanie techniczne i przegląd samochodu mają ocenić aktualny stan pojazdu, poprawność działania określonych części konstrukcyjnych, a w perspektywie całościowej - pozwalają stwierdzić, czy nasz pojazd nadaje się do uczestnictwa w ruchu ulicznym. Głównym kryterium pozostaje bezpieczeństwo. Zatem sprawdza się m.in. działanie świateł, reakcje hamulców, zakres działania kierownicy czy emisję spalin. Jednak samo określenie "przegląd samochodu" przylgnęło już do obowiązkowego badania technicznego, przez co potocznie utożsamiamy obie usługi.

Ile kosztuje przegląd samochodu po terminie? - jak uniknąć dodatkowej opłatyCzęsto zastanawiamy się, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu. Strona iledać.pl zbiera dla Państwa te informacje. Warto pamiętać, że ceny te są określone odgórnie, choć raczej nie spotkamy się z przypadkami, gdy kontroler będzie próbował zawyżyć koszt badania. Groziłyby za to poważne konsekwencje. W 2023 roku stawki nie uległy zmianie - dla samochodów o DMC do 3,5 t - 99 zł, dla samochodów z instalacją gazową LPG/PGN - 162 zł. Koszty te jednak rosną, gdy spóźnimy się z badaniem względem terminu wyznaczonego na ubiegłorocznym przeglądzie. Zgłaszając się do stacji kontroli do 30 dni po upływie terminu, zapłacimy odpowiednio 196 zł dla pierwszej kategorii, 322 zł dla aut z instalacją gazową. Gdy poddajemy auto kontroli powypadkowej - cena wynosi 94 zł. Jeżeli na badanie skieruje nas policja, za każdy wskazany do przebadania element płacimy 20 zł. Kara za brak aktualnego badania waha się pomiędzy 500 a 1500 zł. Jednak, gdy policja wykaże, że nie mieliśmy badania w trakcie wypadku czy wykroczenia, możemy zapłacić nawet 6000 zł.

Jak przygotować się na badanie techniczne? - na jakie aspekty warto zwrócić uwagęBadanie techniczne pojazdu zakłada kontrolę konkretnych elementów i części samochodu, które odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo na drodze, nasze i innych. Jeżeli nie przejdziemy badania pomyślnie, i tak ponosimy jego koszty. A przecież prędzej czy później pieczątka w dowodzie rejestracyjnym będzie nam niezbędna, więc będziemy zmuszeni do zapłacenia kwoty powtórnie. A ta jeszcze się zwiększy, jeżeli na drugą wizytę przyjedziemy już po terminie. Należy więc przed przeglądem zadbać o dobry stan tych elementów, których kondycję możemy ocenić samodzielnie. Warto zacząć od sprawdzenia sprawności wszystkich świateł i oceny stanu nadwozia (ram, szyb, progów). Kolejny aspekt to ogumienie, zużycie opon może być powodem negatywnej oceny. Pozostałych układów nie sprawdzimy samodzielnie, jeżeli nie mamy pod ręką odpowiednich mierników. Jednak możemy to zrobić w ramach przeglądu w serwisie. O tym temacie więcej na http://iledać.pl/ile-kosztuje-przeglad-samochodu/.