Wiadomości

  • 1 marca 2023
  • wyświetleń: 1265

Od krzywego do idealnego: operacja nosa

Materiał partnera:

Operacja nosa, zwana również rinoplastyką, to jedna z najpopularniejszych operacji plastycznych na świecie. W Polsce corocznie przeprowadza się setki zabiegów tego typu. Dlaczego ludzie decydują się na operację nosa? Jak wygląda przebieg zabiegu i co można osiągnąć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

operacja nosa


Operacja nosa - wskazania do zabieguZabieg korekcji nosa jest przede wszystkim polecany pacjentom, którzy mają problemy z oddychaniem. Przyczyną może być zniekształcona przegroda nosowa, polipy, czy też inne problemy anatomiczne. Zabieg w takim przypadku pozwala na poprawę funkcjonalności nosa i zmniejszenie problemów z oddychaniem.

Kolejnym powodem, dla którego ludzie decydują się na operację nosa, jest niezadowolenie z jego wyglądu. Chirurgia plastyczna pozwala na zmianę kształtu, wielkości, a także proporcji nosa. Pacjenci mogą osiągnąć harmonijny wygląd twarzy oraz zwiększyć poczucie pewności siebie.

Przygotowanie do operacji nosaPrzed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien przejść dokładną kwalifikację do operacji, która obejmuje badania kliniczne, wywiad z pacjentem oraz ocenę anatomii nosa. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza przed zabiegiem, takich jak m.in. unikanie leków przeciwzapalnych i antykoagulantów, a także odstawienie papierosów na co najmniej 2 tygodnie przed operacją.Przebieg operacji korekcji nosaOperacja korekcji nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym z sedacją. Zabieg może trwać od 1 do 3 godzin, w zależności od stopnia skomplikowania. Podczas zabiegu chirurg wykonuje cięcia wewnątrz nosa lub na zewnątrz, wzdłuż skóry nosa. Następnie dokonuje korekcji chrząstek, kości i tkanek miękkich, aby uzyskać oczekiwany kształt i proporcje nosa. Po operacji pacjent musi pozostać pod opieką medyczną przez kilka godzin, a następnie jest wypisywany do domu.

Efekty operacji nosaEfekty operacji nosa są zależne od rodzaju zabiegu, który został wykonany. Wkrótce po zabiegu, pacjent może odczuwać obrzęk i siniaki w okolicach nosa, które z czasem zaczną zanikać. Pełny efekt operacji nosa jest zazwyczaj widoczny po kilku tygodniach lub miesiącach od zabiegu.

Operacja nosa to bezpieczny i skuteczny zabieg, który może poprawić zarówno funkcjonalność, jak i estetykę nosa.