Wiadomości

  • 12 marca 2023
  • 13 marca 2023
  • wyświetleń: 3321

[Historyczne ciekawostki] Wyzwolenie Dziedzic okiem artysty

W lutym minęła 78. rocznica wyzwolenia Czechowic-Dziedzic spod okupacji hitlerowskiej. W ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" prezentujemy grafikę, która ma ukazywać moment wyzwolenia Dziedzic.

Wyzwolenie Dziedzic okiem artysty
Wyzwolenie Dziedzic okiem artysty · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


- Grafika, którą prezentuję, ma według właściciela przedstawiać moment wyzwolenia Dziedzic. Tytuł pracy to "Oswobodzenie Dziedzic", a widnieje na niej data 31 marca 1945 roku. Nazwisko autora grafiki znajdujące się po prawej stronie jest nieczytelne - opowiada historyk Jacek Cwetler.

Jak dodaje, marcowa data umieszczona po lewej stronie grafiki nie zgadza się z datą wyzwolenia naszego miasta, które miało miejsce 11 lutego 1945 roku. Chyba, że jest to data powstania tej grafiki.

- Niemiecka nazwa w tytule pracy też nie wskazuje, że chodzi o Dziedzice - napis może być skrótem "Dziedzitz", bo sama nazwa "Dziedzice" jest i w języku polskim, i niemieckim dłuższa niż w podpisie. Zapraszam Państwa do dedukcji i zarazem do pomocy w ustaleniu czy może to być praca poświęcona naszemu wyzwoleniu - dodaje kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Wyzwolenie Dziedzic okiem artysty
Podpisy u dołu · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


Budowle prezentowane na grafice nadal możemy odnaleźć w przestrzeni urbanistycznej naszego miasta. Są to na przykład dom szalunkowy państwa Pydów przy ul. Chrobrego (naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 4), jednak, jak zwraca uwagę historyk, nie ma takiego układu zabudowy.

- Wiem, że artyści malarze, graficy mogą więcej, i że wcale nie musi to być odwzorowanie rzeczywistości, tylko ich artystyczna wizja na temat wyzwolenia Dziedzic. Ja osobiście uważam, że nie jest to moment wyzwolenia naszego miasta, ale... Zapraszam do wspólnego ustalenia czy to naprawdę chodzi o Dziedzice - podsumowuje Jacek Cwetler.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj