czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 stycznia 2008
  • wyświetleń: 870

Asystenci dla osób niepełnosprawnych

7 stycznia w Starostwie Powiatowym w Bielsku–Białej odbyła się konferencja pt. ”Usługi asystenckie w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych” z udziałem organizacji pozarządowych, władz lokalnych zajmujących się pomocą społeczną oraz samych zainteresowanych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Konferencję prowadził Grzegorz Szetyński członek Zarządu Powiatu Bielskiego, a głównym prelegentem była prezes Fundacji Chorych na Zanik Mięśni z siedzibą w Szczecinie Beata Karolińska.

O tym, że osoby niepełnosprawne potrzebują codziennej opieki wiemy wszyscy, zwykle opiekuje się nimi najbliższa rodzina. Z wielu względów nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza z uwagi na aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Problem ten mogą rozwiązać asystenci tych osób.

Tak stało się w powiecie polickim, a wszystko zaczęło się w 2004 roku, kiedy takich asystentów zatrudniło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach zastępczej służby wojskowej. Inicjatorem całego przedsięwzięcia była Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni „Fuga Mundi” . Aktualnie, jak informuje dyrektor polickiego PCPR i jednocześnie prezes Fundacji, B. Karolińska w powiecie polickim pracuje 22 asystentów.

- Taki asystent to praca na pograniczu narzędzia i przyjaciela. Tu najważniejszy jest profil osobowościowy takiej osoby, my wzorujemy się na doświadczeniach państw skandynawskich, gdzie asystent jest inteligentną protezą, nie wyręcza osoby niepełnosprawnej, ale jej pomaga i umożliwia bycie aktywnym i wyjść z izolacji - mówi B.Karolińska.

Na konferencji pokazano film o asystentach osób niepełnosprawnych w Danii pn. ”Kiedy twoje ręce są moimi”. Tu asystenci funkcjonują od 1997 roku, około 1100 osób świadczy usługi dla ponad 6 tysięcy niepełnosprawnych. Taka opieka jest alternatywą dla domów pomocy społecznej.

Inicjatywa usług asystenckich w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych to przedsięwzięcie wyjątkowe tak pod względem społecznym, jak i ekonomicznym, ale jej realizację utrudnia brak jednolitych przepisów, zwłaszcza w dziedzinie zatrudniania asystentów. Ale i z tym problemem można sobie poradzić dzięki współpracy i partnerstwu organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych oraz funduszy europejskich.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.