czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2008
  • wyświetleń: 1399

Tlenek węgla zaatakował dziewięć razy

Ostatnio media coraz częściej informują o kolejnych przypadkach zatruć tlenkiem węgla („zaczadzeniem”), często ze skutkiem śmiertelnym. Zadajemy sobie wówczas wszyscy istotne pytania: co jest przyczyną tych zdarzeń? dlaczego ciągle jest ich tak wiele? i czy nie można coś zrobić, aby im skutecznie zapobiegać?

Reklama

Tlenek węgla - ze względu na ok. 300 razy większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen – powoduje, że (przy zatruciu tym gazem) powstaje karboksyhemoglobina (HbCO) - czyli dość trwałe połączenie hemoglobiny z tlenkiem węgla – przejawiające się niezdolnością do przyłączania tlenu, a tym samym uniemożliwiające transport tlenu z płuc do tkanek – co z kolei powoduje obumieranie tych tkanek, a w konsekwencji zgon osoby zatrutej.

We wszystkich stwierdzonych przypadkach „zaczadzenia”, na terenie miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego bezpośrednimi przyczynami były: brak instalacji do odprowadzania spalin, uszkodzenie lub niesprawność instalacji kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Jak informuje mł. bryg. Krzysztof Grygiel z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej w 2007 roku bielscy strażacy odnotowali 71 zdarzeń związanych z pomiarem stężeń tlenku węgla przeważnie w lokalach w budynkach mieszkalnych, z czego: 55 zdarzeń w mieście Bielsko- Biała, 9 zdarzeń w mieście i gminie Czechowice- Dziedzice, 3 zdarzenia w gminie Kozy, 2 zdarzenia w gminie Jaworze, po 1 zdarzeniu w gminie Jasienica i mieście Szczyrk.

W zdarzeniach tych 29 osób zostało podtrutych tlenkiem węgla, 1 osoba zmarła. W roku 2007 odnotowano także 30 pożarów sadzy w kominie. W roku 2008 bielscy strażacy odnotowali 5 zdarzeń związanych z pomiarem stężeń tlenku węgla i 1 pożar sadzy w kominie.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.