Wiadomości
- 22 marca 2023
- wyświetleń: 679
Podyplomowe studia pedagogiczne - ile trwają oraz jaki jest ich koszt?
Artykuł sponsorowany:
Coraz więcej pedagogów i nauczycieli decyduje się na podyplomowe studia pedagogiczne w celu zdobycia nowych kompetencji. W ten sposób podnoszą jakość swojej pracy, poszerzają uprawnienia i zwiększają szanse na lepsze zatrudnienie. Na czym polegają takie studia, ile kosztują oraz ile czasu potrzeba do ich ukończenia?
Kto powinien rozważyć podyplomowe studia pedagogiczne?
Podyplomowe studia pedagogiczne mają charakter kwalifikacyjny, czyli uzupełniają wcześniej zdobytą wiedzę akademicką oraz gwarantują uprawnienia konieczne do pracy z dziećmi i młodzieżą (wymagane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej). Stanowią kolejny etap edukacji, niezbędny do samorozwoju na wybranej ścieżce zawodowej.
Na studia pedagogiczne decydują się najczęściej przyszli nauczyciele - przede wszystkim absolwenci pedagogiki, którzy chcą uzyskać pierwsze doświadczenie oraz praktyczne umiejętności. Oferta studiów skierowana jest także do pracowników oświaty z dłuższym stażem, którzy muszą zaktualizować swoje uprawnienia i poszerzyć wiedzę.
Wiele osób decyduje się na studia pedagogiczne po to, aby wyspecjalizować się w danym kierunku, np. w zakresie pedagogiki specjalnej lub zarządzania oświatą (świetna opcja dla dyrektorów i kadry zarządzającej).
Ile czasu trwają podyplomowe studia pedagogiczne oraz jaki jest ich koszt?
Najczęściej podyplomowe studia pedagogiczne trwają od 2 do 3 semestrów, a ich liczba zależy od rodzaju specjalizacji i zakresu tematycznego. Pewne jest, że możliwe jest uzyskanie ogromu wiedzy i kompetencji już w zaledwie 1-1,5 roku. Dodatkowym atutem jest fakt, że nauka odbywa się całkowicie online w dowolnie wybranym przez słuchacza czasie, więc nawet osoby pracujące mogą pogodzić aktywność zawodową z nauką.
Koszt studiów pedagogicznych uzależniony jest od liczby semestrów, a także od rodzaju kierunku. W ofercie studiów pedagogicznych znajdują się zarówno te dotyczące pedagogiki ogólnej, jak i wyspecjalizowane, np. oligofrenopedagogika, integracja sensoryczna, przygotowanie pedagogiczne do nauki języków obcych. Opłata za studia może być jednorazowa lub rozłożona na dogodne raty.
"Należy doliczyć także koszt opłaty rekrutacyjnej. Warto podejść do tych wydatków jako inwestycji w siebie, które w przyszłości zwrócą się z nawiązką.
Zapisy na studia pedagogiczne - zasady rekrutacji
Gdzie i jak zapisać się na studia pedagogiczne? Jedną z uczelni wartych polecenia jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, której kierunki skupiają się na tematyce pedagogicznej. Placówka oferuje szeroką ofertę edukacyjną, idealnie dopasowaną do potrzeb osób planujących pracę w oświacie.
Warunkiem przystąpienia do podyplomowych studiów pedagogicznych jest posiadanie dyplomu licencjata, magistra lub inżyniera. Preferowani są absolwenci pedagogiki, a także psychologii, socjologii i kierunków pokrewnych. Warto podkreślić fakt, że można zapisać się na podyplomowe studia po licencjacie, co daje opcję zdobycia wysokich kwalifikacji w krótkim czasie. Do podjęcia niektórych kierunków wymagane jest przygotowanie pedagogiczne.