Wiadomości
- 2 kwietnia 2023
- wyświetleń: 2406
W Kinie Świt w kwietniu filmy obsypane Oscarami!
Przedstawiamy repertuar Kina Świt w kwietniu! W programie nagrodzone Oscarami filmy "Wszystko wszędzie na raz", "Na zachodzie bez zmian" oraz "Wieloryb", nominowane do tych nagród Duchy Inisherin, nowy obraz z Joaquinem Phoenixem - "Bo się boi", a także niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena. Zobaczymy także nową polską komedię romantyczną "Skołowani". Dla najmłodszych na ekranie "Świtu" pojawi się nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową "Pinokio" w reżyserii Guillermo del Toro oraz kolejna część przygód Mikołajka!
1 kwietnia
16.15 OPIEKUN (pol./12)
18.00 SYN (ang.,fr./15)
20.00 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (USA/15)
2 kwietnia
15.45 OPIEKUN
17.30 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
20.00 SYN
3 kwietnia
16.15 OPIEKUN
18.00 SYN
20.00 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
4-5 kwietnia
16.15 OPIEKUN
18.00 HOLY SPIDER (duń.,szw./15)
20.00 SYN
6 kwietnia
14.30 OPIEKUN
16.15 HOLY SPIDER
18.15 SYN
20.15 DKF
7-10 kwietnia - przerwa świąteczna
11-12 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA (franc./7)
18.00 GUILLERMO DEL TORO: PINOKIO (franc./12)
20.00 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (niem./15)
13 kwietnia
15.30 GUILLERMO DEL TORO: PINOKIO
17.30 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
20.00 DKF
14 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
18.00 BEZMIAR (wł./15)
20.00 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
15 kwietnia
15.45 BEZMIAR
18.00 The Met: Kawaler z różą. Richard Strauss LIVE
16 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
18.00 DUCHY INISHERIN (USA/15)
20.00 BEZMIAR
17-18 kwietnia
18.00 BEZMIAR
20.00 DUCHY INISHERIN
19 kwietnia
18.00 SUNDOWN (franc./15)
19.30 BEZMIAR
20 kwietnia
16.30 BEZMIAR
18.30 SUNDOWN
20.00 DKF
21 kwietnia
18.00 SUNDOWN
19.30 BO SIĘ BOI (kanad./15)
22 kwietnia
16.30 Kabaret Nowaki: Za granicą żartu.
19.30 BO SIĘ BOI
23 kwietnia
17.00 HALLELUJAH: Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena (USA/12)
19.00 BO SIĘ BOI
24-26 kwietnia
17.30 WIELORYB (USA/15)
19.30 BO SIĘ BOI
27 kwietnia
17.15 BO SIĘ BOI
20.15 DKF
28 kwietnia
18.00 SKOŁOWANI (pol./13)
20.00 BO SIĘ BOI
29 kwietnia
16.00 SKOŁOWANI
18.55 The Met: Czempion. Terence Blanchard LIVE
30 kwietnia
16.00 Stowarzyszenie Kin Studyjnych świętuje 100 lat Warner Bros. PRZEMINĘŁO Z WIATREM (USA)
20.00 SKOŁOWANI
6 kwietnia, 20.15 - W GORSECIE (Austria/Luksemburg/Niemcy/Francja)
13 kwietnia, 20.00 - NIEBIESKA LINIA (Francja/Belgia/Szwajcaria)
20 kwietnia, 20.00 - FOREVER YOUNG (Francja/Włochy)
27 kwietnia, 20.15 - Krótka historia POLSKIEGO KINA: DO WIDZENIA, DO JUTRA... (Polska).
Nowe ceny biletów: tanie poniedziałki i czwartki - 15 zł; pozostałe dni 20 zł i 18 zł (ulgowy).
Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika zaczyna się interesować bogatym biznesmenem, a Robert nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny.
Peter mieszka z nową partnerką, Beth i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem, który jest już nastolatkiem. Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły. Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie. Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.
Wersja rozszerzona filmu.
Wszystko wszędzie naraz to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce. Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do "multiwersum": sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.
Holy Spider to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę - zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który "czyści" ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet - w tym jej własne - nie ma żadnej wartości. Świat Holy Spider jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.
Film animowany w polskie wersji językowej.
Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Renégo Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempégo, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.
Zachwycająca od strony wizualnej i muzycznej filmowa opowieść w technice poklatkowej o drewnianym pajacyku, który ożył, autorstwa nagrodzonego Oscarami Guillermo del Toro.
Kiedy 17-letni Paul trafia na front zachodni podczas I wojny światowej, ponura rzeczywistość życia w okopach szybko studzi jego początkowy entuzjazm.
Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu.
Życie dwóch długoletnich przyjaciół znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu.
Najnowszy film Michela Franco był objawieniem festiwalu w Wenecji. Sundown w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. Alice i Neil spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie.
Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż. Bo się boi to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii.
Ten kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim jego chyba najbardziej znanego utworu: Hallelujah. Skomplikowane dzieje tej ballady zainteresują na pewno polskich fanów i fanki Cohena. W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia Hallelujah. Pokazano drogę, jaką przebył ten utwór, by stać się obecnie kultową kompozycją. Podczas seansu usłyszymy wiele różnych wykonań Hallelujah.
Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan - przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale... kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?
Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Beztroska i bogata Scarlett O'Hara wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem.
Cesarzowa Elżbieta, skandalistka wiedeńskiego dworu, robi wszystko, by współtworzyć swój mit. U progu 40 urodzin, które według opinii publicznej są ostatecznym końcem jej młodości, Sisi za wszelką cenę chce zadbać o swój wizerunek.
Gwałtowna rodzinna awantura, do której dochodzi w pierwszej scenie filmu, będzie miała poważne konsekwencje dla każdego z jej uczestników. W przypadku trzydziestoletniej wybuchowej Margaret to nie pierwsza sytuacja, w której, nie radząc sobie z emocjami, posuwa się do przemocy. Dla zaatakowanej matki to jednak zbyt wiele. Kobieta na skutek upadku po uderzeniu doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Częściowa utrata słuchu wpływa nie tylko na jej dalszą pracę, ale i relacje z córkami. Aż do rozpoczęcia sprawy sądowej Margaret dostaje zakaz zbliżania się do kobiety i rodzinnego domu na mniej niż sto metrów. Zdesperowana, by uzyskać przebaczenie, spragniona miłości i kontaktu z bliskimi każdego dnia krąży wokół domu, a symboliczną granicę, której nie może przekroczyć, wyznacza wymalowana niebieska linia.
Lata 80. Dwudziestolatkowie - Stella, Victor, Adele i Etienne, przystępują do egzaminu wstępnego do słynnej szkoły aktorskiej - Theatre des Amandiers w Nanterre. Wrzuceni na głęboką wodę, w pełni oddają się życiu, pasji i miłości, przeżywając też pierwszą tragedię. Reżyserka oddaje hołd tamtym czasom i teatrowi.
Jacek, student z Gdańska, poznaje Marquerite. Sympatyczna, mówiąca łamaną polszczyzną dziewczyna, wydaje mu się interesująca. Również on nie jest jej obojętny. Początkowa ciekawość ustępuje miejsca uczuciu. Mimo że Marquerite wkrótce opuści Polskę, młodzi postanawiają spędzić ze sobą jak najwięcej czasu. Razem z bohaterami wędrujemy przez Gdańsk końca lat 50, jesteśmy świadkami autentycznych przedstawień teatrzyku studenckiego Bim-Bom. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna został oparty na scenariuszu napisanym wspólnie ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem, choć podobno nazwisko tego ostatniego pojawia się w czołówce czysto kurtuazyjnie. Film w dużej mierze opiera się na autobiograficznych doświadczeniach Cybulskiego z okresu, kiedy współtworzył i kierował legendarnym "Bim- Bomem".
16.15 OPIEKUN (pol./12)
18.00 SYN (ang.,fr./15)
20.00 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (USA/15)
2 kwietnia
15.45 OPIEKUN
17.30 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
20.00 SYN
3 kwietnia
16.15 OPIEKUN
18.00 SYN
20.00 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
4-5 kwietnia
16.15 OPIEKUN
18.00 HOLY SPIDER (duń.,szw./15)
20.00 SYN
6 kwietnia
14.30 OPIEKUN
16.15 HOLY SPIDER
18.15 SYN
20.15 DKF
7-10 kwietnia - przerwa świąteczna
11-12 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA (franc./7)
18.00 GUILLERMO DEL TORO: PINOKIO (franc./12)
20.00 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (niem./15)
13 kwietnia
15.30 GUILLERMO DEL TORO: PINOKIO
17.30 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
20.00 DKF
14 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
18.00 BEZMIAR (wł./15)
20.00 NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
15 kwietnia
15.45 BEZMIAR
18.00 The Met: Kawaler z różą. Richard Strauss LIVE
16 kwietnia
16.30 SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
18.00 DUCHY INISHERIN (USA/15)
20.00 BEZMIAR
17-18 kwietnia
18.00 BEZMIAR
20.00 DUCHY INISHERIN
19 kwietnia
18.00 SUNDOWN (franc./15)
19.30 BEZMIAR
20 kwietnia
16.30 BEZMIAR
18.30 SUNDOWN
20.00 DKF
21 kwietnia
18.00 SUNDOWN
19.30 BO SIĘ BOI (kanad./15)
22 kwietnia
16.30 Kabaret Nowaki: Za granicą żartu.
19.30 BO SIĘ BOI
23 kwietnia
17.00 HALLELUJAH: Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena (USA/12)
19.00 BO SIĘ BOI
24-26 kwietnia
17.30 WIELORYB (USA/15)
19.30 BO SIĘ BOI
27 kwietnia
17.15 BO SIĘ BOI
20.15 DKF
28 kwietnia
18.00 SKOŁOWANI (pol./13)
20.00 BO SIĘ BOI
29 kwietnia
16.00 SKOŁOWANI
18.55 The Met: Czempion. Terence Blanchard LIVE
30 kwietnia
16.00 Stowarzyszenie Kin Studyjnych świętuje 100 lat Warner Bros. PRZEMINĘŁO Z WIATREM (USA)
20.00 SKOŁOWANI
DKF PULS
6 kwietnia, 20.15 - W GORSECIE (Austria/Luksemburg/Niemcy/Francja)
13 kwietnia, 20.00 - NIEBIESKA LINIA (Francja/Belgia/Szwajcaria)
20 kwietnia, 20.00 - FOREVER YOUNG (Francja/Włochy)
27 kwietnia, 20.15 - Krótka historia POLSKIEGO KINA: DO WIDZENIA, DO JUTRA... (Polska).
- Karnet 50 zł
- Karnet kwiecień-czerwiec upoważnia do zakupu biletów w cenie 5 zł.
- Bilety na wybrany film 15 zł.
Nowe ceny biletów: tanie poniedziałki i czwartki - 15 zł; pozostałe dni 20 zł i 18 zł (ulgowy).
O filmach
OPIEKUN
- Polska 2023, 94 min.
- Reżyseria: Dariusz Regucki. Wykonawcy: Karolina Chapko, Rafał Zawierucha, Radosław Pazura.
Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika zaczyna się interesować bogatym biznesmenem, a Robert nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny.
SYN
- Wlk. Brytania/Francja 2022, 123 min.
- Reżyseria: Florian Zeller. Wykonawcy: Vanessa Kirby, Anthony Hopkins, Hugh Jackman.
- Nagrody: Złote Globy 2023 Nominacje: Najlepszy aktor w dramacie (Hugh Jackman).
Peter mieszka z nową partnerką, Beth i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem, który jest już nastolatkiem. Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły. Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie. Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.
WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
- USA 2022, 140 min.
- Reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert. Wykonawcy: Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis, Stephanie Hsu.
- Nagrody: 7 Oscarów 2023, w tym dla Najlepszego filmu. 2 Złote Globy 2023.
Wersja rozszerzona filmu.
Wszystko wszędzie naraz to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce. Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do "multiwersum": sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.
HOLY SPIDER
- Dania/Niemcy/Francja/Szwecja 2022, 116 min.
- Reżyseria: Ali Abbasi. Wykonawcy: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani.
- Nagrody: MFF w Cannes 2022: Najlepsza Aktorka (Zar Amir-Ebrahimi).
Holy Spider to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę - zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który "czyści" ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet - w tym jej własne - nie ma żadnej wartości. Świat Holy Spider jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.
SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA
- LE PETIT NICOLAS: QU'EST-CE QU'ON ATTEND POUR ETRE HEUREUX?
- Francja/Luksemburg, 2022, 82 min.
- Reżyseria: Amandine Fredon, Benjamin Massoubre.
Film animowany w polskie wersji językowej.
Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Renégo Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempégo, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.
GUILLERMO DEL TORO: PINOKIO
- Francja/USA/Meksyk 2022, 110 min.
- Reżyseria: Guillermo del Toro.
- Nagrody: Oscar 2023 dla najlepszego filmu animowanego.
Zachwycająca od strony wizualnej i muzycznej filmowa opowieść w technice poklatkowej o drewnianym pajacyku, który ożył, autorstwa nagrodzonego Oscarami Guillermo del Toro.
NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
- USA/Niemcy 2022, 147 min.
- Reżyseria: Edward Berger. Wykonawcy: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Aaron Hilmer.
- Nagrody: 4 Oscary 2022, w tym dla najlepszego filmu międzynarodowego.
Kiedy 17-letni Paul trafia na front zachodni podczas I wojny światowej, ponura rzeczywistość życia w okopach szybko studzi jego początkowy entuzjazm.
BEZMIAR
- Francja/Włochy 2022, 97 min.
- Reżyseria: Emanuele Crialese. Wykonawcy: Penelope Cruz, Vincenzo Amato, Luana Giuliani.
- Nagrody: MFF w Wenecji 2022: Nominacja do Złotego Lwa.
Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu.
DUCHY INISHERIN
- Irlandia/USA/Wlk. Brytania 2022, 114 min.
- Reżyseria: Martin McDonagh. Wykonawcy: Barry Keoghan, Colin Farrell, Brendan Gleeson
- Nagrody: Oscary 2023: 9 nominacji, w tym dla Najlepszego filmu; 3 Złote Globy 2023 (Najlepsza komedia, Najlepszy aktor-Colin Farell, Najlepszy scenariusz).
Życie dwóch długoletnich przyjaciół znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu.
SUNDOWN
- Francja/Meksyk/Szwecja 2021 82 min
- Reżyseria: Michel Franco. Wykonawcy: Tim Roth, Charlotte Gainsbourg, Albertine Kotting McMillan.
- Nagrody: MFF w Wenecji 2021: Nominacja do Złotego Lwa.
Najnowszy film Michela Franco był objawieniem festiwalu w Wenecji. Sundown w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. Alice i Neil spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie.
BO SIĘ BOI
- Kanada/Finlandia/USA 2022, 179 min.
- Reżyseria: Ari Aster. Wykonawcy: Joaquin Phoenix, Parker Posey, Amy Ryan.
Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż. Bo się boi to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii.
HALLELUJAH: Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena
- USA 2021, 115 min.
- Reżyseria: Daniel Geller. Wykonawcy: Leonard Cohen, Bob Dylan.
Ten kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim jego chyba najbardziej znanego utworu: Hallelujah. Skomplikowane dzieje tej ballady zainteresują na pewno polskich fanów i fanki Cohena. W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia Hallelujah. Pokazano drogę, jaką przebył ten utwór, by stać się obecnie kultową kompozycją. Podczas seansu usłyszymy wiele różnych wykonań Hallelujah.
WIELORYB
- USA 2022, 117 min.
- Reżyseria: Darren Aronofsky. Wykonawcy: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau.
- Nagrody: 2 Oscary 2023: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza charakteryzacja.
Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
SKOŁOWANI
- Polska 2023, 107 min.
- Reżyseria: Jan Macierewicz. Wykonawcy: Agnieszka Grochowska, Michał Czernecki, Gabriela Muskała.
Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan - przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale... kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?
PRZEMINĘŁO Z WIATREM
- USA 1939, 230 min.
- Reżyseria: George Cukor. Wykonawcy: Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard.
- Nagrody: 8 Oscarów 1949, w tym dla Najlepszego filmu.
Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Beztroska i bogata Scarlett O'Hara wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem.
W GORSECIE
- Austria/Luksemburg/Niemcy/Francja, 114 min.
- Reżyseria: Marie Kreutzer. Wykonawcy: Colin Morgan, Vicky Krieps, Finnegan Oldfield.
- Nagrody: MFF w Cannes 2022: Przegląd Un Certain Regard-Najlepsza aktorka (Vicky Krieps); Europejska Nagroda Filmowa 2022: Najlepsza aktorka-Vicky Krieps.
Cesarzowa Elżbieta, skandalistka wiedeńskiego dworu, robi wszystko, by współtworzyć swój mit. U progu 40 urodzin, które według opinii publicznej są ostatecznym końcem jej młodości, Sisi za wszelką cenę chce zadbać o swój wizerunek.
NIEBIESKA LINIA
- Francja/Belgia/Szwajcaria 2022, 101 min
- Reżyseria: Ursula Meier. Wykonawcy: Stephanie Blanchoud, Valeria Bruni Tedeschi, Elli Spagnolo.
Gwałtowna rodzinna awantura, do której dochodzi w pierwszej scenie filmu, będzie miała poważne konsekwencje dla każdego z jej uczestników. W przypadku trzydziestoletniej wybuchowej Margaret to nie pierwsza sytuacja, w której, nie radząc sobie z emocjami, posuwa się do przemocy. Dla zaatakowanej matki to jednak zbyt wiele. Kobieta na skutek upadku po uderzeniu doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Częściowa utrata słuchu wpływa nie tylko na jej dalszą pracę, ale i relacje z córkami. Aż do rozpoczęcia sprawy sądowej Margaret dostaje zakaz zbliżania się do kobiety i rodzinnego domu na mniej niż sto metrów. Zdesperowana, by uzyskać przebaczenie, spragniona miłości i kontaktu z bliskimi każdego dnia krąży wokół domu, a symboliczną granicę, której nie może przekroczyć, wyznacza wymalowana niebieska linia.
FOREVER YOUNG
- Francja/Włochy 126 min.
- Reżyseria: Valeria Bruni Tedeschi. Wykonawcy: Nadia Tereszkiewicz, Sofiane Bennacer, Louis Garrel.
- Nagrody: MFF w Cannes 2022: Nominacja do Złotej Palmy; Cezar 2023: Najbardziej obiecująca aktorka (Nadia Tereszkiewicz).
Lata 80. Dwudziestolatkowie - Stella, Victor, Adele i Etienne, przystępują do egzaminu wstępnego do słynnej szkoły aktorskiej - Theatre des Amandiers w Nanterre. Wrzuceni na głęboką wodę, w pełni oddają się życiu, pasji i miłości, przeżywając też pierwszą tragedię. Reżyserka oddaje hołd tamtym czasom i teatrowi.
DO WIDZENIA, DO JUTRA...
- Polska 1960, 80 min.
- Reżyseria: Janus Morgenster. Wykonawcy: Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Teresa Tuszyńska.
- Nagrody: MFF w Melbourne 1961 Srebrny Bumerang.
Jacek, student z Gdańska, poznaje Marquerite. Sympatyczna, mówiąca łamaną polszczyzną dziewczyna, wydaje mu się interesująca. Również on nie jest jej obojętny. Początkowa ciekawość ustępuje miejsca uczuciu. Mimo że Marquerite wkrótce opuści Polskę, młodzi postanawiają spędzić ze sobą jak najwięcej czasu. Razem z bohaterami wędrujemy przez Gdańsk końca lat 50, jesteśmy świadkami autentycznych przedstawień teatrzyku studenckiego Bim-Bom. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna został oparty na scenariuszu napisanym wspólnie ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem, choć podobno nazwisko tego ostatniego pojawia się w czołówce czysto kurtuazyjnie. Film w dużej mierze opiera się na autobiograficznych doświadczeniach Cybulskiego z okresu, kiedy współtworzył i kierował legendarnym "Bim- Bomem".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.