Wiadomości

  • 2 kwietnia 2023
  • 8 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 11495

Czechowiczanka zwycięzcą konkursu PLL LOT. Odbędzie staż

Studenci pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej zostali zwycięzcami II edycji konkursu PLL LOT na najlepszą pracę dyplomową. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz bilety lotnicze, odbędą też trzymiesięczne płatne staże pod skrzydłami LOT-u. Wśród nich jest Aleksandra Pasich z Czechowic-Dziedzic!

Aleksandra Pasich
Aleksandra Pasich · fot. Materiały prasowe


Mgr inż. Aleksandra Pasich, absolwentka kierunku lotnictwo i kosmonautyka na specjalności "pilotaż" oraz inż. Dawid Wirtek, student kierunku lotnictwo i kosmonautyka na specjalności "pilotaż" zwyciężyli w II edycji konkursu PLL LOT na najlepszą pracę dyplomową o tematyce lotniczej. Promotorem obu prac był dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, który otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego promotora.

Nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce lotniczej w kategorii pracy magisterskiej, inżynierskiej oraz licencjackiej zostały wręczone 17 marca. Do II edycji konkursu, którego organizatorem są Polskie Linie Lotnicze LOT, zostali zaproszeni absolwenci studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych ze wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych. Konkurs obejmował prace tematycznie związane z lotnictwem pasażerskim oraz cargo.

Zwycięska praca magisterska autorstwa mgr inż. Aleksandry Pasich pod tytułem "Koncepcja podejścia precyzyjnego po łuku w oparciu o GLS oraz jej wpływ na efektywność lotu i przestrzeni powietrznej", opracowana w języku angielskim, skupiała się na tematyce procedur precyzyjnego podejścia do lądowania, które od wielu lat znacznie przyczyniają się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych w tej fazie lotu, w szczególności warunkach ograniczonej widzialności.

Aleksandra Pasich
Aleksandra Pasich · fot. Materiały prasowe


W ramach pracy została zaprojektowana nowa trajektoria lotu w procedurze precyzyjnego podejścia do lądowania oparta na wykorzystującym satelitarną technologię GBAS Landing Systemie.

- Głównym celem mojej pracy było sprawdzenie wykonalności takiej procedury na Lotnisku Chopina w zastępstwie za tradycyjne podejście ILS oraz zbadanie jej wpływu na efektywność lotu i przestrzeni powietrznej. W celu oceny wyników i dokonania analizy porównawczej ustaliłam sześć kluczowych wskaźników efektywności, do których zaliczamy dystans, czas procedury, zużycie paliwa, poziom emisji dwutlenku węgla, ślad hałasowy oraz przepustowość pasa - wyjaśnia zwyciężczyni.

- Przeprowadzone obliczenia oraz symulacje w czasie rzeczywistym, a także analiza porównawcza z obecnie istniejącą procedurą, wskazują na pozytywny wpływ nowo zaprojektowanej procedury na efektywność lotu, co w przyszłości może się przyczynić do zmian mających ogromny wpływ na środowisko oraz przepustowość przestrzeni powietrznej - dodaje czechowiczanka.

Aleksandra Pasich
Aleksandra Pasich · fot. Materiały prasowe


- Ponadto taka trajektoria podejścia oraz możliwości systemu GBAS mogą w przyszłości pozwolić na implementację podejścia precyzyjnego na lotniskach trudnych operacyjnie, tj. otoczonych wysokimi górami bądź usytuowanych w bliskim sąsiedztwie przestrzeni powietrznych dwóch dużych międzynarodowych portów lotniczych, co w istotny sposób może przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa" - podkreśliła zwyciężczyni - podsumowała Pasich.

Aleksandra Pasich powtórzyła sukces z I edycji konkursu organizowanego przez LOT, kiedy to zajęła pierwsze miejsce w kategorii prac inżynierskich. Laureatka jeszcze w tym roku zasiądzie za sterami samolotu pasażerskiego jako pierwszy oficer, a w przyszłości zamierza kontynuować badania i rozwijać swoje zainteresowania w ramach studiów doktoranckich.

Aleksandra Pasich to mieszkanka Czechowic-Dziedzic, absolwentka czechowickich Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach oraz Katolickiego Gimnazjum. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Teraz to także absolwentka Politechniki Rzeszowskiej, która niebawem rozpocznie pracę jako pilot w liniach lotniczych Ryanair.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.