Wiadomości

  • 7 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 753

Praca opiekunki w Niemczech: kiedyś i dziś

Materiał partnera:

Wyjazdy opiekunek do pracy w Niemczech nie są nowością. Już kilkadziesiąt lat wstecz osoby, które chciały zarobić dodatkowe pieniądze, korzystały z tej opcji. I chociaż sama specyfika zawodu się nie zmieniła, to metody szukania pracy i warunki jej wykonywania są dziś zupełnie inne. Jak zmieniła się praca w niemieckiej opiece na przestrzeni lat? Sprawdźmy!

Praca opiekunki w Niemczech


Dzisiaj opiekunka łatwiej znajdzie pracę



Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Internet nie był tak rozpowszechniony, jak dziś. O nowych ofertach pracy w niemieckiej opiece zainteresowani dowiadywali się od innych opiekunek albo w siedzibach stacjonarnych agencji. Znalezienie zatrudnienia było zatem wręcz wyzwaniem, zwłaszcza dla osób z małych miejscowości. Trzeba było pojechać do firmy pośredniczącej i wybierać spośród dość ograniczonej puli ofert. Opiekunki nierzadko miały kłopot, gdyż żadne z ogłoszeń nie pasowało do ich potrzeb. W lepszej sytuacji były te osoby, które posiadały kontakty w branży. Wiele osób wyjeżdżało za granicę z polecenia - ktoś pracował w Niemczech i słyszał, że jakaś inna rodzina też potrzebuje pomocy, więc polecał znajomych.

Dzisiaj szukanie pracy w niemieckiej opiece jest o wiele łatwiejsze. Wystarczy wejść chociażby na portal SenioPort, gdzie czeka mnóstwo ofert od renomowanych agencji. Możesz dokładnie dopasować sztelę do swoich oczekiwań. A jeżeli żadna z nich nie spełni Twoich wymagań, masz też opcję dodania własnego ogłoszenia.

Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech się nie zmienia



Opiekunka, która pracowała w branży 20 lat temu, prawdopodobnie wykonywała te same obowiązki, co Ty dzisiaj. Potrzeby seniorów i oczekiwania rodzin nie uległy zmianie. Nieco inne jest tylko podejście do norm czasu pracy. Opiekunka ma prawo do wolnej chwili i nikt nie oczekuje, że podejmie się ona prac, których nie ma w umowie. Nie musisz się więc bać, że rodzina zażąda od Ciebie gruntownego wysprzątania piwnicy. Jeżeli posiadasz spisaną, legalną umowę, prawo jest po Twojej stronie. Możesz też poprosić o wsparcie koordynatora z agencji.

Wciąż wyraźnie rozdziela się obowiązki opiekunki domowej i opiekuna medycznego. Jako opiekun domowy nie możesz wykonywać czynności o charakterze medycznym: podawać zastrzyków, kroplówek, insuliny, mierzyć cukru czy ciśnienia. Nie wydzielasz też leków seniorowi, a jedynie przypominasz o ich zażywaniu.

Lepsze warunki pracy i wyjazdu dla opiekunek



W momencie, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, opiekunki zyskały większą swobodę podróżowania. Mogą już podejmować pracę na tej samej zasadzie, co nasi zachodni sąsiedzi; mają też to samo prawo do opieki zdrowotnej. Nie potrzebują żadnych dokumentów (oczywiście oprócz dowodu osobistego), aby przekraczać granicę kraju. Nie trzeba już wyrabiać wiz ani paszportów. Swoboda poruszania się daje opiekunkom w Niemczech pewność, że będą mogły w razie potrzeby wrócić do kraju albo przenieść się na inną sztelę.

Zanim Polska wstąpiła do UE, dużo opiekunek pracujących w Niemczech było zatrudnionych na czarno. Dziś wciąż jeszcze spotyka się taki proceder, ale jest on znacznie rzadszy. Przede wszystkim to opiekunki nie chcą godzić się na nielegalną pracę. Wiedzą, że dobre agencje są w stanie zapewnić im najlepsze możliwe warunki zatrudnienia. Nie obawiają się zwracać do konsultantów o poradę czy pomoc w formalnościach. To bardzo dobry znak - opiekunki wiedzą, że pracując za granicą, trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo. Dzięki swojej przezorności mają zapewniony spokój ducha.

Szczegóły poznasz na stronie www: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka