Wiadomości

  • 13 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 973

Bielskie starostwo z ułatwieniami dla osób niewidomych i słabowidzących

Mieszkańcom niewidomym lub słabowidzącym łatwiej będzie poruszać się po budynku Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. To dzięki udziałowi powiatu w projekcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą "Dostępny samorząd - granty".

W urzędzie na każdym piętrze pojawiły się kolorowe tyflomapy
W urzędzie na każdym piętrze pojawiły się kolorowe tyflomapy · fot. Powiat Bielski


W urzędzie na każdym piętrze pojawiły się kolorowe tyflomapy - rozkład pomieszczeń ze spisem wydziałów i numerami pokoi wraz z informacją dotykową w alfabecie Braille`a. Ich usytuowanie nie jest przypadkowe. - Dzięki zaznaczeniu miejsca, w którym się znajdujemy możemy odczytać, w którą stronę pójść żeby trafić wybranego przez nas biura - mówi Iwona Jeżewska, koordynator ds. dostępności w bielskim starostwie. Podkreśla ona, że z graficznego planu urzędu skorzysta każdy odwiedzający. Mapa na parterze, zaraz przy wejściu głównym do budynku ma także informację dźwiękową, której można wysłuchać przez słuchawkę oraz jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Ta ostatnia funkcja wspiera osoby, które używają aparatu słuchowego.

Urząd przyjazdy mieszkańcom z niepełnosprawnością wzroku
Informacja dotykowa w alfabecie Braille'a na drzwiach urzędu · fot. Powiat Bielski


To nie wszystko. Na podłodze urzędu pojawiły się tzw. pasy uwagi i ścieżki prowadzące. Te pierwsze podpowiadają, że właśnie zaczynają się lub kończą schody. Z kolei ścieżki prowadzące pomagają w poruszaniu się osobie z białą laską. Kluczowe pomieszczenia mają nad klamką tabliczkę z wypukłym numerem biura i oznaczeniem w alfabecie Braille`a. Podobnie wyposażona została winda w starostwie, gdzie jest także głosowa informacja.

Urząd przyjazdy mieszkańcom z niepełnosprawnością wzroku
Na podłodze urzędu pojawiły się tzw. pasy uwagi i ścieżki prowadzące · fot. Powiat Bielski


Co ciekawe, osoby niewidzące korzystające w swoim telefonie z aplikacji TOTUPOINT zostaną przez nią doprowadzeni do każdej tyflomapy w starostwie.

Przypomnijmy, w siedzibie starostwa przy ul. Piastowskiej 40 w Bielsku-Białej na 4. piętrze swoją siedzibę ma również Polski Związek Niewidomych.

ar / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.