Wiadomości

  • 16 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1125

[FOTO] Czechowicka młodzież wzięła udział w programie IPN

Młodzież z Czechowic-Dziedzic wzięła udział w ostatnim spotkaniu w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" - zajęciach edukacyjnych w terenie. Oprócz młodych czechowiczan w projekcie udział wzięli uczniowie z Bielska-Białej, Bytomia, Rędzin i Zabrza.

Spotkanie w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" - 21.03.2023 · fot. Krzysztof Łojko / IPN Katowice


Adam Kondracki, pracownik Wieloosobowego Stanowiska ds. Poszukiwań i identyfikacji IPN w Katowicach, poprowadził grupę szlakiem por. Henryka Thiele oraz Józefa Wawrzyńczyka ps. "Pepik" - dwóch postaci Podziemia Niepodległościowego, których losy splotły się w Gliwicach.

Krótka prelekcja w dawnym domu jednego z bohaterów wprowadziła słuchaczy w klimat powojennego miasta i przybliżyła sylwetki bohaterów. Następnie przenieśli się w czasie - wprost do zniszczonych, powojennych Gliwic - dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu. Uzbrojeni w smartfony z mobilną wersją oprogramowania, które na co dzień jest wykorzystywane podczas przygotowania prac poszukiwawczych (QGIS), młodzież mogła odbyć spacer ulicami miasta, obserwując na swoich ekranach dawne zdjęcia lotnicze, topografię terenu sprzed lat, a także kliknąć w interaktywne obiekty poznając ich historię.

Mocnym punktem wędrówki była wizyta w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej, gdzie dzięki uprzejmości strażaków, uczestnicy zajęć poczuli prawdziwy klimat służby jednego z bohaterów. Czy miejska straż ogniowa była tuż po wojnie siedliskiem "reakcji"?

Jak sam prezydent miasta wpadł na trop ciężarowego Chevroleta organizacji podziemnej?

Czy brawurowa ucieczka "Pepika" po zatłoczonych sowieckimi żołnierzami Gliwicach miała szanse powodzenia?

Pytania zrodzone w czasie gliwickiego spaceru z historią "za pan brat", ale także doświadczenia wszystkich poprzednich spotkań ze specjalistami, mają pobudzić młodych odbiorców do spojrzenia na poszukiwania bohaterów drugiej konspiracji - z unikalnej, swojej własnej perspektywy.

Celem projektu jest bowiem stworzenie 2-minutowej etiudy filmowej na temat ważnej misji IPN, którą nazywamy "Powracaniem po Swoich".

Finałowe utwory zostaną uroczyście zaprezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie. Projekt realizowany jest już po raz piąty w województwie śląskim.

mp / czecho.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.