Wiadomości

  • 14 kwietnia 2023
  • 16 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 6141

Miasto zyska 11 ekologicznych przystanków. Znamy lokalizacje

W Czechowicach-Dziedzicach będzie 13 ekologicznych przystanków. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie zielonego przystanku autobusowego i zielonych ścian przystanków autobusowych. To jeden z elementów realizowanego projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice", dofinansowanego ze środków zewnętrznych.

Zielony przystanek w Lublinie - zdj. ilustracyjne
Zielony przystanek w Lublinie - zdj. ilustracyjne · fot. zieloneprzystanki.pl


Zielona wiata przystankowa powstanie przy ulicy Kopernika, obok czechowickiego Centrum Edukacji Ekologicznej. 3-segmentowa wiata będzie miała długość 3,90 - 4,50, szerokość (głębokość) - 1,30 - 1,60 m oraz wysokość 2,40 - 2,70 m.

Elementami zintegrowanymi z konstrukcją wiaty będą zielony dach retencyjny, system retencjonowania wody,
a także zielona ściana będąca wypełnieniem trzech segmentów tylnej ściany konstrukcji wiaty przystankowej. Dodatkowo obok konstrukcji pojawią się donice z roślinnością i dodatkowy pas roślinności za przystankiem.

Poglądowa wizualizacja wiaty i zielonej ściany
Poglądowa wizualizacja wiaty i zielonej ściany · fot. Dokumentacja przetargowa


10 przystanków w Czechowicach-Dziedzicach zyska także zielone ściany - 4 na dworcu autobusowym, 1 na ulicy Michałowicza, 2 na ulicy Łukasiewicza, 1 na ulicy Kolejowej, a także 2 przy Skwerze Stulecia.

Jak czytamy dokumentacji przetargowej, zielona ściana powinna być wykonana z gęsto posadzonych roślin o wysokości docelowo zajmującej około 2 metry wysokości tylnej ściany wiaty przystankowej. Powinna ona wypełniać cztery, trzy lub dwa (w zależności od wiaty) segmenty wiaty przystankowej i ścianę wyjazdową. Wskazano, że "należy zastosować sadzonki Hedera helix L. (bluszcz pospolity) w rozstawie co 20 cm,
o wysokości około 180 cm lub inny gatunek w uzgodnieniu z zamawiającym
".

Termin składania ofert w przetargu mija o godzinie 12.00 we wtorek, 25 kwietnia. Termin związania ofertą to 30 dni, z kolei termin zakończenia zadań to 2 miesiące od daty zawarcia umowy. Według planu zamówień publicznych na 2023 rok orientacyjna wartość zamówienia to 223 577,23 zł.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.