Wiadomości

  • 19 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 2074

Powrócą połączenia kolejowe na Słowację? Jest na to szansa

Słowacja to atrakcyjny kraj, który warto zwiedzać. Mimo bliskości granicy, dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic jest to możliwe jedynie samochodem. Miłośnicy podróży koleją na połączenia naszego miasta z Żyliną będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Pociąg, stacja, kolej, czechowice, dworzec
Stacja Czechowice-Dziedzice · fot. mp / czecho.pl


Korekta rozkładu jazdy pociągów, która weszła w życie 11 grudnia 2022 r., nadal wywołuje oburzenie wśród mieszkańców regionu. Tak przynajmniej utrzymuje posłanka Małgorzata Pępek. Chodzi o likwidację bezpośredniego połączenia kolejowego Żywca z Warszawą.

- Spółka PKP Intercity zlikwidowała weekendowy pociąg IC Beskidy relacji Warszawa - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń. Trudno zrozumieć działania likwidacyjne z uwagi na fakt, że Zwardoń leżący tuż przy granicy ze Słowacją jest nadal bardzo popularną miejscowością turystyczną. Nie inaczej jest z Żywcem oraz Bielskiem-Białą. Atutem tutejszych terenów jest wyjątkowe położenie geograficzne oraz szereg atrakcji turystycznych i przyrodniczych, które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów - stwierdziła reprezentantka Podbeskidzia w Sejmie.

I skierowała do Ministerstwa Infrastruktury szereg pytań, m.in. jakie są konkretne powody likwidacji wspomnianej linii, oraz kiedy planowane jest przywrócenie tego połączenia, a jeśli nie, to z jakich konkretnych powodów?

Tymczasem przedstawiciel resortu Andrzej Bittel podkreśla, że "w przedmiotowym przypadku nie można mówić o likwidacji pociągu".

- Poruszana w zapytaniu kwestia dotyczy braku możliwości realizacji przez PKP Intercity S.A. w rocznym rozkładzie jazdy edycji 2022/23 bezpośredniego weekendowego połączenia kolejowego do miejscowości usytuowanych wzdłuż linii kolejowej nr 139 ze stolicą kraju, które realizował pociąg IC "Beskidy" - podkreślił.

I wyjaśnił, że w okresie 12 grudnia 2021 r. do 10 grudnia 2022 roku na czas prac prowadzonych przez zarządcę infrastruktury na linii kolejowej do Wisły pociąg "Beskidy" trasowany był tymczasowo do/ze Zwardonia.

- Po zakończeniu robót i przywróceniu możliwości ruchu pociągów na pierwotnej trasie, do rozkładu jazdy wrócił IC "Daszyński" kursujący w dni robocze w relacji Warszawa - Bielsko-Biała - Warszawa oraz w soboty, niedziele i święta w relacji Warszawa - Wisła Uzdrowisko - Warszawa. Do Bielska-Białej i Wisły kursuje bezpośrednio również pociąg TLK "Kormoran" - opisuje wiceminister.

Jak dodał, podczas prac nad konstrukcją rozkładu jazdy obsługa Zwardonia i miejscowości na linii
kolejowej nr 139 planowana była grupą wagonów bezpośrednich relacji Warszawa - Zwardoń - Warszawa przełączanych w Katowicach z/do pociągu IC "Silesia". Jednakże z uwagi na prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury, w obrębie węzła katowickiego oraz linii kolejowej nr 139 przetrasowanie przedmiotowego pociągu nie było możliwe.

- Wdrożenie ww. połączenia może być rozważane po zakończeniu przez zarządcę infrastruktury prac na węźle katowickim oraz linii nr 139 - zapewnił Andrzej Bittel.

Posłanka spytała także, "czy w przyszłości spółka PKP Intercity planuje przywrócenie pociągu międzynarodowego Gdynia-Zwardoń-Żylina (Słowacja) oraz uruchomienie, planowanego już wcześniej, połączenia Olsztyn-Warszawa-Zwardoń-Żylina (Słowacja)? Jeśli tak, to od kiedy? Jeśli nie, to z jakich konkretnych powodów?".

- Obecnie strona słowacka nie jest zainteresowana uruchomieniem tych połączeń ze względu na trwającą przebudowę stacji Żylina. Połączenia krajowe przez Zwardoń będą rozważane po zakończeniu prac na węźle katowickim. Informuję, że rozmowy na ten temat ze stroną słowacką są wstrzymane do momentu zakończenia prac na węźle żylińskim oraz deklaracji przez stronę słowacką poprawy stanu
taboru
- wyjaśnił wiceminister infrastruktury.

raz / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.