Wiadomości

  • 21 kwietnia 2023
  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 14510

[WIDEO, FOTO] Za nami 6. Czechowicka Noc Kultury

500-letnia historia Zabrzega była motywem przewodnim 6. Czechowickiej Nocy Kultury. Wydarzenie, które odbyło się w piątek 19 maja, zakończył wieczorny program artystyczny w wykonaniu utalentowanej młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zabrzegu.

6. Czechowicka Noc Kultury - 19.05.2023 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


6. Czechowicka Noc Kultury rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. To właśnie spod czechowickiej książnicy uczestnicy wydarzenia przejechali zabytkowym Ikarusem do Zabrzega na zwiedzanie najciekawszych punktów sołectwa.

Jacek Cwetler, kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, w 120-letniej kaplicy na skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Korfantego przedstawił zarys dziejów Zabrzega. Następnie uczestnicy Czechowickiej Nocy Kultury przeszli pod zabytkowy kamień drogowy, o którym opowiadał rodowity zabrzeżanin Jacek Tomaszczyk.

6. Czechowicka Noc Kultury w Zabrzegu - 19.05.2023 · fot. Facebook / Gmina Czechowice-Dziedzice


Kolejnym punktem zwiedzania był zabrzeski kościół. Bardzo ciekawą prelekcję o historii miejscowej parafii oraz nieistniejącej już dzielnicy Podjaz, zalanej przez wody Zbiornika Goczałkowickiego, wygłosił ks. prałat Emil Dyrda.

Loading...


Ostatnim i kluczowym przystankiem 6. Czechowickiej Nocy Kultury była Szkoła Podstawowa w Zabrzegu. Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej 500-letnią historię wsi, w sali gimnastycznej szkoły swoje umiejętności artystyczne zaprezentowała utalentowana młodzież Szkoły Podstawowej w Zabrzegu oraz członkowie zespołu regionalnego Zabrzeg. Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne, a na koniec wyświetlono film o 500-letniej historii sołectwa gminy Czechowice-Dziedzice.

6. Czechowicką Nocy Kultury zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Izba Regionalna, Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gmina Czechowice-Dziedzice.

mp, ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.