Wiadomości

  • 14 maja 2023
  • 21 maja 2023
  • wyświetleń: 2768

Msza święta w intencji miasta i mieszkańców. Z okazji wspomnienia patrona

Za nami:

We wtorek, 16 maja w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest wspomnienie świętego Andrzeja Boboli, który jest patronatem m.in. Czechowic-Dziedzic. Z tej okazji w niedzielę, 21 maja o godzinie 11.30 w kościele ojców jezuitów, czyli w tak zwanym "klasztorze", zostanie odprawiona msza święta w intencji naszego miasta i jego mieszkańców. Na liturgię zapraszają władze Czechowic-Dziedzic.

Dziś święto św. Andrzeja Boboli, patrona Czechowic-Dziedzic
Św. Andrzeja Boboli, patron Czechowic-Dziedzic · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Andrzej Bobola herbu Leliwa urodził się 30 listopada 1591 w Strachocinie, a zmarł 16 maja 1657 w Janowie Poleskim. To polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, zwany "apostołem Polesia", to także jeden z katolickich patronów Polski.

Śwęty Andrzej Bobola patronem Czechowic-Dziedzic jest od 1999 roku. 23 lutego 1999 roku czechowicka Rada Miejska podjęła intencyjną uchwałę w sprawie ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem miasta Czechowice-Dziedzice. Uchwała została podjęta z inicjatywy kilkunastu radnych.

Kilka miesięcy później - 15 czerwca, Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów Świętych w Rzymie stwierdziła, że "(...) Święty Andrzej Bobola, Kapłan i Męczennik jest Patronem wobec Boga dla Miasta Czechowice-Dziedzice (...)". 14 listopada 1999 roku ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, bp Tadeusz Rakoczy w asyście ówczesnego dziekana ks. Emila Dyrdy oraz duchownych czechowickich parafii dokonał uroczystego przekazania władzom miejskim aktu wspomnianej Kongregacji.

Jak przypomina czechowicki Urząd Miejski na swojej stronie internetowej, uroczystość miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy Klasztorze Ojców Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach. W mszy św. licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, władze miasta, starostwa, senatorowie i posłowie RP. Reprezentanci czechowickich zakładów pracy wystawili poczty sztandarowe.

- Z okazji uroczystej celebry ofiarowane zostały liczne dary; od władz miasta - skrzynka na komunikanty, od KWK "Silesia" - rzeźba św. Andrzeja Boboli wykonana w węglu, od Walcowni Metali "Dziedzice" - dzwonki, od Rafinerii Czechowice S.A. - kielich, od kolejarzy - kadzidła, od Śląskiej Fabryki Kabli - obraz, od harcerzy - dzwon, od przedstawicieli powiatu bielskiego - ampułki, od rolników - bochen chleba - relacjonuje Urząd Miejski.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia św. Andrzeja Boboli" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Parafia św. Andrzeja Boboli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia św. Andrzeja Boboli" podaj