Wiadomości

  • 10 maja 2023
  • 13 maja 2023
  • wyświetleń: 8388

Codzienne pociągi do Oświęcimia i Krakowa? "Analizujemy temat"

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie przebudowy czechowickiego węzła kolejowego, ale także linii kolejowej nr 93 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia. Wielu czechowiczan dopytuje, w tym w wiadomościach do redakcji portalu czecho.pl oraz w komentarzach, czy w związku z tym powrócą codzienne połączenia z naszego miasta do Oświęcimia i Krakowa. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pociąg spółki PolRegio - ten przewoźnik kursuje pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Krakowem
Pociąg spółki PolRegio - ten przewoźnik kursuje pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Krakowem · fot. PolRegio


Przypomnijmy, zakończenie przebudowy linii nr 93 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia planowane jest na IV kwartał 2023 roku. W ramach inwestycji wybudowano nowe tory, sieć trakcyjną, ale także stacje, m.in. w Kaniowie i Dankowicach.

O to, czy w związku z zakończeniem przebudowy na trasę powrócą codzienne pociągi w relacji z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia i Krakowa, dopytują czytelnicy portalu czecho.pl. Temat pojawia się w komentarzach, ale także w wiadomościach do naszej redakcji. Warto dodać, że obecnie z naszego miasta do stolicy województwa małopolskiego pociągi kursują tylko w piątki i niedziele.

Przebudowa linii kolejowej nr 93 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia · fot. PKP PLK


O to, czy przed lub po przebudowie linii nr 93 planowane jest uruchomienie codziennych połączeń z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia lub Krakowa, zapytaliśmy w urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, które w tym przypadku jest organizatorem przewozów.

- Województwa Małopolskie i Śląskie analizują temat przywrócenia codziennych połączeń kolejowych z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia i Krakowa w rocznym rozkładzie jazdy pociągów 2023/2024. Organizatorzy czynią starania aby oferta na odcinku Czechowice-Dziedzice - Oświęcim odpowiadała potrzebom podróżnych i obejmowała min. 7 par pociągów - przekazała portalowi czecho.pl Magdalena Opyd, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Przebudowana stacja Oświęcim - 09.2022 · fot. PKP PLK


Co stoi na przeszkodzie, aby uruchomić tego typu połączenia? - Przeszkodą utrudniającą uruchomienie nowych połączeń mogą być dalsze zamknięcia torowe związane z budową wiaduktów drogi ekspresowej S-1, realizowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała nas Opyd.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy pod koniec marca w artykule "Pociągi powrócą na trasę do Krakowa? Kończy się przebudowa linii", na trasę pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Krakowem powrócą pociągi PKP Intercity. - Po zakończeniu prac wykonywanych przez zarządcę infrastruktury, PKP Intercity planuje przywrócenie części pociągów międzynarodowych - poinformował Zespół Prasowy PKP Intercity S.A. Przypomnijmy, przez nasze miasto przejeżdżały m.in. pociągi relacji Praga - Kraków. Jednak nie zatrzymywały się one na poszczególnych stacjach, jak wcześniej wspomniane Kaniów i Dankowice.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.