Wiadomości

  • 12 maja 2023
  • wyświetleń: 764

Test na astygmatyzm - jak wykonać go w domu i zdiagnozować swoje problemy ze wzrokiem?

Materiał partnera:

Niezborność oka to powszechnie występująca wada wzroku w społeczeństwie. Z astygmatyzmem zmaga się nawet ok. 14% Polaków w różnym wieku. Czym jest to schorzenie, jakie daje objawy i jak je leczyć?

astygmatyzm
fot. YuliiaKa na Freepik


Czym jest astygmatyzm?Co to jest astygmatyzm? Jest to wada wzroku, w której to światło ogniskuje na siatkówce, aczkolwiek nie w jednym, konkretnym punkcie. Promienie światła przebiegające przez oko, spotykają się w kilku punktach siatkówki, przez co dochodzi do zaburzenia zdolności widzenia. Przyczyną tej wady jest głównie zmiana kształtu rogówki, która nie jest wystarczająca sferyczna, a więc nie zbyt dobrze załamuje światło.

Jakie objawy daje ta wada wzroku?Astygmatyzm najczęściej diagnozuje się podczas badań ostrości wzroku u okulisty. Można jednak zaobserwować pewne niepokojące objawy, sugerujące właśnie tę wadę wzroku. Schorzenie to w zaawansowanej fazie przyczynia się do sporych kłopotów z jakością widzenia. Jak widzi astygmatyk? Osoba cierpiąca na astygmatyzm ma zamglone, nieostre widzenie, z bliska, jak i z daleka. Problemy te dotykają także widzenia w nocy. Pacjent, u którego zdiagnozowano to schorzenie, może też odczuwać:

  • trudności w orientacji przestrzennej,
  • szybsze męczenie się wzroku (np. podczas jazdy samochodem, czytania czy pracy przy komputerze),
  • bóle głowy w okolicy czoła,
  • łzawienie i pieczenie oczu,
  • uczucie ciężkości powiek.


Wada wzroku objawia się też potrzebą tarcia oraz mrużenia oczu. Czasami astygmatycy borykają się też z nawracającym zapaleniem spojówek. Niekiedy dotyka ich także uczucie senności, a czasami nawet mdłości. W przypadku podejrzewania u siebie tej wady wzroku najlepiej przeprowadzić prosty test na astygmatyzm.

Test na astygmatyzm- jak go wykonać?Przed wizytą u specjalisty, można wykonać w domu test na astygmatyzm. Najpierw należy założyć okulary albo soczewki kontaktowe (jeśli się je nosi), po czym usiąść w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera. W czasie patrzenia na grafikę ukazaną na ekranie należy zakrywać najpierw jedno, potem drugie oko. Wykonując test na astygmatyzm można sprawdzić to, czy wszystkie linie na obrazku są tak samo widoczne i ostre. Jeżeli linie są ostro skoncentrowane i tak samo ciemne, wówczas wynik nie wskazuje na tą wadę wzroku. Jeśli jednak niektóre linie wydają się ostre i ciemne, natomiast inne nieco jaśniejsze i zamazane, wówczas objawy te mogą sugerować astygmatyzm. Warto pamiętać o tym, że test na astygmatyzm jest jedynie narzędziem pomocniczym, a wadę wzroku powinien zdiagnozować specjalista.

Jak leczyć astygmatyzm?Schorzenie to leczy się poprzez zastosowanie odpowiednich okularów albo soczewek kontaktowych. Okulary dla astygmatyków mają specjalnie wyprofilowane szkła cylindryczne. Soczewki kontaktowe dla takich pacjentów charakteryzują się swoją specyficzną budową. Mają kształt torusa, a nie wycinka kuli. Właśnie dlatego nazywają się soczewkami torycznymi. Soczewki te idealnie przylegają do oka, dzięki czemu nie dochodzi do ich przemieszczania się. Innym sposobem leczenia tego schorzenia jest zabieg laserowy.

W samodzielnym zdiagnozowaniu tej wady z pewnością pomoże test na astygmatyzm. Nie należy jednak czekać z wizytą u okulisty, gdyż tylko specjalista oceni skalę problemu i dobierze najlepszy sposób leczenia.