Wiadomości

 • 14 maja 2023
 • 15 maja 2023
 • wyświetleń: 1055

Noc Muzeów z mappingiem i innymi atrakcjami

Artykuł sponsorowany:

To będzie wyjątkowa Noc Muzeów. 20 maja na fasadzie budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu odbędą się cztery pokazy widowiskowego mappingu. Za pomocą świetlnych animacji i dźwięku organizatorzy opowiedzą historię pomocy niesionej przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz.

Noc Muzeów z mappingiem i innymi atrakcjami


Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej20 maja (sobota) drzwi muzeum zostaną szeroko otwarte dla gości o godz. 17:00. Do północy będzie udostępniona bezpłatnie wystawa stała. Można na niej poznać historię ziemi oświęcimskiej oraz dowiedzieć się, na jak ogromną skalę mieszkańcy tej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia, pomagali więźniom KL Auschwitz. Wielu z niosących pomoc zginęło.

Ekspozycja otwarta rok temu w nowej siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej została przygotowana z wykorzystaniem najnowszych technologii multimedialnych.

Na parterze szczególną uwagę zwraca ekran sferyczny z kopułą o średnicy ponad 4,5 metra. Można na nim obejrzeć film pokazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Z kolei na piętrze można przejść do jednego z pomieszczeń wystawowych przez... ekran parowy z prezentacją historycznych zdjęć.

Igor Mitoraj, Awit Szubert i quizyNoc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to okazja do zobaczenia oryginału rzeźby o tytule "Asklepios" wykonanej przez światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja, wychowanego w podoświęcimskim Grojcu.

Tego dnia warto również zatrzymać się na dłużej przy wystawie czasowej zlokalizowanej w pobliżu "Asklepiosa" a poświęconej wybitnemu fotografowi pochodzącemu z Oświęcimia - Awitowi Szubertowi. Tylko do końca maja można bowiem zobaczyć karty pocztowe, zdjęcia i heliograwiury autorstwa Awita Szuberta pochodzące ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Wielbiciele zagadek i quizów, których z pewnością nie zabraknie podczas tegorocznej Nocy Muzeów z pewnością chętnie sięgną po specjalne formularze i poszukają odpowiedzi na pytanie "Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?" Do rozwiązania quizu niezbędne jest dokładne zwiedzenie ekspozycji stałej. Ci, którzy poradzą sobie z tym wyzwaniem dostaną w nagrodę muzealne gadżety.

Mapping, jakiego do tej pory nie byłoBez wątpienia największą atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będą cztery pokazy mappingu.

Pierwszy rozpocznie się o godz. 21:00. Wieczorem fasada muzealnego budynku o powierzchni dwóch kortów tenisowych zamieni się w pulsujący kolorami ogromny ekran.


Mapping w 2022 roku

W odróżnieniu od projekcji rok temu, tym razem w niesamowitą podróż w czasie zabiorą nas świadkowie historii. Opowiedzą o tym, jak przed II wojną światową wyglądało życie na ziemi oświęcimskiej, jak pamiętają wybuch wojny i niemiecką okupację.

Przedstawią zapamiętane przez siebie różne sposoby pomocy przez mieszkańców więźniom KL Auschwitz w postaci dostarczania żywności, lekarstw, przemycania korespondencji, wreszcie pomocy w ucieczkach. Wszystkie opowieści są ilustrowane efektownymi animacjami i przestrzennym dźwiękiem.

Na Noc Muzeów MPMZO przygotowało także ciekawą ofertę dla najmłodszych. W niej znalazły się - inspirujący warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów przy muzealnym budynku oraz gry i zabawy na magicznym dywanie.

Partner wydarzenia

Organizację Nocy Muzeów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA

Program Nocy Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

17:00 Rozpoczęcie Nocy Muzeów w MPMZO
 • zwiedzanie wystawy stałej (do godz. 24:00)
 • quiz dla zwiedzających: "Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?"
 • projekcja w pętli filmów poświęconych działalności muzeum (do godz. 24:00)

17:00 - 18.30 Warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów pn. "Jak BISZKOPT został superbohaterem"
19:00 - 20:30 Zajęcia dla dzieci "Zgadywanie na magicznym dywanie"
21:00 - 22:45 Pokazy mappingu
 • I pokaz 21:00
 • II pokaz 21:30
 • III pokaz 22:00
 • IV pokaz 22:30

24:00 Zakończenie Nocy Muzeów

Na niezwykłą Noc Muzeów zaprasza
 • Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
 • ul. Maksymiliana Kolbego 2A, Oświęcim
 • http://www.muzeumpamieci.pl
 • e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl
 • tel. 33 447 40 84


Udogodnienia dla gości
 • w bezpośrednim sąsiedztwie budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking dla samochodów
 • rowerzyści mogą skorzystać ze stojaków na rowery w strefach monitorowanych
 • budynek muzeum jest klimatyzowany


Obiekt jest dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Mapa lokalizacji