Wiadomości
- 15 maja 2023
- wyświetleń: 1242
Noc Muzeów z mappingiem i innymi atrakcjami
Artykuł sponsorowany:
To będzie wyjątkowa Noc Muzeów. 20 maja na fasadzie budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu odbędą się cztery pokazy widowiskowego mappingu. Za pomocą świetlnych animacji i dźwięku organizatorzy opowiedzą historię pomocy niesionej przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz.
Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej
20 maja (sobota) drzwi muzeum zostaną szeroko otwarte dla gości o godz. 17:00. Do północy będzie udostępniona bezpłatnie wystawa stała. Można na niej poznać historię ziemi oświęcimskiej oraz dowiedzieć się, na jak ogromną skalę mieszkańcy tej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia, pomagali więźniom KL Auschwitz. Wielu z niosących pomoc zginęło.
Ekspozycja otwarta rok temu w nowej siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej została przygotowana z wykorzystaniem najnowszych technologii multimedialnych.
Na parterze szczególną uwagę zwraca ekran sferyczny z kopułą o średnicy ponad 4,5 metra. Można na nim obejrzeć film pokazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Z kolei na piętrze można przejść do jednego z pomieszczeń wystawowych przez... ekran parowy z prezentacją historycznych zdjęć.
Igor Mitoraj, Awit Szubert i quizy
Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to okazja do zobaczenia oryginału rzeźby o tytule "Asklepios" wykonanej przez światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja, wychowanego w podoświęcimskim Grojcu.
Tego dnia warto również zatrzymać się na dłużej przy wystawie czasowej zlokalizowanej w pobliżu "Asklepiosa" a poświęconej wybitnemu fotografowi pochodzącemu z Oświęcimia - Awitowi Szubertowi. Tylko do końca maja można bowiem zobaczyć karty pocztowe, zdjęcia i heliograwiury autorstwa Awita Szuberta pochodzące ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Wielbiciele zagadek i quizów, których z pewnością nie zabraknie podczas tegorocznej Nocy Muzeów z pewnością chętnie sięgną po specjalne formularze i poszukają odpowiedzi na pytanie "Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?" Do rozwiązania quizu niezbędne jest dokładne zwiedzenie ekspozycji stałej. Ci, którzy poradzą sobie z tym wyzwaniem dostaną w nagrodę muzealne gadżety.
Mapping, jakiego do tej pory nie było
Bez wątpienia największą atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będą cztery pokazy mappingu.
Pierwszy rozpocznie się o godz. 21:00. Wieczorem fasada muzealnego budynku o powierzchni dwóch kortów tenisowych zamieni się w pulsujący kolorami ogromny ekran.
Mapping w 2022 roku
W odróżnieniu od projekcji rok temu, tym razem w niesamowitą podróż w czasie zabiorą nas świadkowie historii. Opowiedzą o tym, jak przed II wojną światową wyglądało życie na ziemi oświęcimskiej, jak pamiętają wybuch wojny i niemiecką okupację.
Przedstawią zapamiętane przez siebie różne sposoby pomocy przez mieszkańców więźniom KL Auschwitz w postaci dostarczania żywności, lekarstw, przemycania korespondencji, wreszcie pomocy w ucieczkach. Wszystkie opowieści są ilustrowane efektownymi animacjami i przestrzennym dźwiękiem.
Na Noc Muzeów MPMZO przygotowało także ciekawą ofertę dla najmłodszych. W niej znalazły się - inspirujący warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów przy muzealnym budynku oraz gry i zabawy na magicznym dywanie.
Organizację Nocy Muzeów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA
Program Nocy Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
17:00 Rozpoczęcie Nocy Muzeów w MPMZO
- zwiedzanie wystawy stałej (do godz. 24:00)
- quiz dla zwiedzających: "Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?"
- projekcja w pętli filmów poświęconych działalności muzeum (do godz. 24:00)
17:00 - 18.30 Warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów pn. "Jak BISZKOPT został superbohaterem"
19:00 - 20:30 Zajęcia dla dzieci "Zgadywanie na magicznym dywanie"
21:00 - 22:45 Pokazy mappingu
- I pokaz 21:00
- II pokaz 21:30
- III pokaz 22:00
- IV pokaz 22:30
24:00 Zakończenie Nocy Muzeów
Na niezwykłą Noc Muzeów zaprasza
- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
- ul. Maksymiliana Kolbego 2A, Oświęcim
- http://www.muzeumpamieci.pl
- e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl
- tel. 33 447 40 84
Udogodnienia dla gości
- w bezpośrednim sąsiedztwie budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking dla samochodów
- rowerzyści mogą skorzystać ze stojaków na rowery w strefach monitorowanych
- budynek muzeum jest klimatyzowany
Obiekt jest dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.