Wiadomości

  • 15 maja 2023
  • wyświetleń: 595

Przyjemna nauka - jak jeszcze szybciej opanować język niemiecki?

Materiał partnera:

Planując pracę w Niemczech jako opiekun osoby starszej należy liczyć się z tym, że będzie trzeba komunikować się z podopiecznym po niemiecku. Wiele osób nie ukrywa, że jest to perspektywa, która skutecznie je paraliżuje. Tymczasem okazuje się, że nauka niemieckiego wcale nie musi być trudna.

Źródło: pixabay.com


Jak się uczyć?Język niemiecki często nie budzi najbardziej pozytywnych skojarzeń. Kojarzy się z zawiłymi zagadnieniami gramatycznymi, rodzajnikami, które często nie odpowiadają tym znanym z języka polskiego oraz z długimi słowami, które trudno wymówić i zrozumieć. Nic więc dziwnego, że osoby prowadzące kurs niemieckiego często doradzają, aby przed rozpoczęciem nauki oczyścić głowę i pozbyć się podobnego myślenia. Rzeczywiście, konstrukcja zdania w języku niemieckim różni się nieco od tej, z jaką mamy do czynienia, gdy mówimy po polsku. Warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach.

  1. Nie jedzie się do Niemiec po to, aby wykładać ten język. Kurs języka niemieckiego warto więc wykorzystać do tego, aby nauczyć się komunikować.
  2. Tym, co pozwala na osiągnięcie mistrzostwa, jest trening. Podczas pracy z seniorem mówienie po niemiecku stanie się koniecznością, a co za tym idzie - pewne konstrukcje zaczną być przyswajane automatycznie. Gramatyka niemiecka stanie się dzięki temu, jeśli nie prostsza, to przynajmniej bardziej intuicyjna.


Sposoby na jeszcze bardziej efektywną naukęKluczem do sukcesu pozostaje kurs opracowany przez profesjonalistów. Może odbywać się on stacjonarnie, może być to jednak również kurs języka niemieckiego online, który nie wymaga od jego uczestników opuszczania w domu. Warto jednak pamiętać także o kilku technikach, które pozwolą na jeszcze skuteczniejszą naukę kojarzącą się dodatkowo ze zdecydowanie mniejszym stresem. Jak więc uczyć się szybciej i bardziej skutecznie? Najlepiej zacząć od wyznaczenia sobie konkretnego celu. Niech nie będzie on odległy, bo obniży poziom zaangażowania. Metoda małych kroków sprawdza się w takiej sytuacji znacznie lepiej.

Należy też pamiętać o tym, że nauka języka niemieckiego przychodzi łatwiej, gdy jest przyjemna. Warto więc przystępować do powtarzania materiału przekazanego na kursie w maksymalnie komfortowych warunkach. Najlepiej znaleźć sobie takie miejsce w domu, w którym nikt nie przeszkadza i którego otoczenie jest miłe dla oka. Dobrze jest też uczyć się przy kawie lub herbacie, a nawet - przygotowując sobie kostkę czekolady jako dodatkowy motywator.

Nauka jest też przyjemniejsza, gdy jest systematyczna. Jeśli codzienne lekcje nie wchodzą w grę, warto zmobilizować się choćby do tego, aby co drugi dzień poświęcić niemieckiemu przynajmniej godzinę. Dobrze jest uczyć się zawsze o tej samej porze, bo w pewnym momencie wyrobiona w ten sposób rutyna wyewoluuje w przyjemny rytuał. Poświęcając czas tylko niemieckiemu można zresztą przekonać się, że to co miało być koniecznością, staje się naprawdę dobrą zabawą.