Wiadomości

  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 464

Czy kupowanie na raty jest dostępne dla wszystkich?

Materiał partnera:

Realizowanie zakupów jest niezbędne, abyśmy mogli zadbać o dobrostan naszej rodziny, gospodarstwa domowego lub firmy. Każdego dnia kupujemy szereg różnych produktów, ale są takie które będą wymagać jednorazowo większego wydatku. W takiej sytuacji dobrą opcją może być kupowanie na raty. Czym jednak będzie konkretnie takie rozwiązanie, czy jest ono dostępne dla wszystkich? Okazuje się, że nawet co czwarta osoba w naszym kraju korzysta z pożyczki ratalnej. Warto więc wiedzieć, na czym polega taki mechanizm zakupowy i czy będzie on dla nas dostępny.

Linkhouse


  1. Czym są zakupy ratalne?
  2. Kto może korzystać z zakupów ratalnych?
  3. Na co mogą być przeznaczone pieniądze z kredytu ratalnego?


Czym są zakupy ratalne?Niejednokrotnie robiąc zakupy, staramy się wybierać produkty tak, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Okazuje się, że coraz więcej osób szuka oszczędności w portfelu z uwagi na inflację i niezbyt dobre rokowania gospodarcze. Jednocześnie też handel wydaje się nie zwalniać i oferuje się całkiem sporo korzystnych cen. W sumie mamy taką sytuację, gdy po prostu nie stać nas na zakup jakiegoś produktu. Statystyki pokazują także, że są osoby, które nawet wcześniej nie słyszały o zakupach ratalnych albo ich unikają. Tymczasem jest to bardzo dobre rozwiązanie właśnie wtedy, gdy nie dysponujemy gotówką, a bezwzględnie musimy bardzo szybko wykonać jakieś ważne zakupy. O co jednak chodzi z tymi ratami? Otóż w przypadku kredytów ratalnych mamy do czynienia z produktem finansowym, który jest udzielany na podstawie dowodu osobistego albo zaświadczenia o dochodach. Jest to kredyt konsumpcyjny, który przeznaczony jest no zakup bardzo różnych produktów. To mogą być artykuły gospodarstwa domowego, ale także różne dobra trwałego użytku. Udostępniane są najczęściej na okres od jednego do 3 lat, więc są uważane za kredyty krótkoterminowe. Bardzo często można z nich skorzystać bezpośrednio w punktach sprzedaży.

Kto może korzystać z zakupów ratalnych?Naturalnie podstawową kwestią dla wszystkich konsumentów będzie to, czy każdy jest uprawniony do skorzystania z takiej opcji zakupu. Tu sklepy mają w zasadzie bardzo różne wymagania, ale generalnie kredyty ratalne będą dedykowane dla tych osób, które mają stałe źródło dochodu. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o zatrudnienie. To może być na przykład zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym niejednokrotnie kwestie takie są ustalane indywidualnie i dużo zależy od tego, co jest w stanie zaakceptować konkretny bank, który ma umowę ze sklepem. Niektóre banki akceptują wpływy ze stypendiów.

Na co mogą być przeznaczone pieniądze z kredytu ratalnego?Jeżeli natomiast chodzi o listę produktów, które możemy kupić na raty, to będzie ona na pewno bardzo długa. Kredyty ratalne mogą być brane na zakup laptopa, kina domowego albo lodówki, czy też pralki. Może się także zdarzyć, że na raty będzie można kupić auto. Poza tym klienci często wybierają ten sposób zakupów, jeżeli chodzi o wyposażenie się w nowe meble albo nawet pierścionek zaręczynowy. Kluczowe jest tu to, że możemy pozwolić sobie na taki wydatek, jeżeli jesteśmy pod przysłowiową kreską, ale mamy pewność stałych dochodów.