Wiadomości

  • 26 maja 2023
  • 28 maja 2023
  • wyświetleń: 1929

[WIDEO] Sarna uwięziona na posesji. Interweniował "Mysikrólik"

W czwartek, 25 maja do dyżurnego straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące uwięzionej sarny na prywatnej posesji przy ulicy Narutowicza. Na miejsce zdarzenia zadysponowano patrol celem potwierdzenia zgłoszenia.

Sarna uwięziona na posesji. Interweniował "Mysikrólik"
Sarna uwięziona na posesji. Interweniował "Mysikrólik" · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Jak relacjonuje czechowicka straż miejska, po przybyciu pod wskazane miejsce stwierdzono, że na prywatnej posesji znajduje się uwięzione zwierzę, które nie odniosło żadnych obrażeń.

- Działania strażników polegały na zabezpieczeniu miejsca do czasu przybycia odpowiednich służb. Na miejsce przybyli pracownicy - "Fundacja Mysikrólik - Na Pomoc Dzikim Zwierzętom", którzy schwytali koziołka i zabrali go do najbliższego lasu celem wypuszczenia do swojego środowiska naturalnego - dodają strażnicy.Co zrobić, kiedy na naszą posesję trafi dzikie zwierzę, np. sarna? Jak wyjaśnia straż miejska, powinniśmy umożliwić mu jej opuszczenie, poprzez pozostawienie otwartej bramy lub furtki - najlepiej w nocy, gdzie ruch jest mniejszy, a także po to, aby nie stwarzało to zagrożenia dla życia zwierzęcia oraz uczestnikom ruchu drogowego.

Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach podzieliła się także kilkoma poradami o tym, co zrobić, gdy staniemy oko w oko z dzikim zwierzęciem. Oto one:
  • upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak się stało zwierzę na pewno zaatakuje),
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać,
  • nie patrz zwierzęciu w oczy (to w świecie zwierząt oznacza wyzwanie do walki),
  • nie uśmiechaj się uspokajająco (pokazywanie zębów oznacza przegląd uzbrojenia i zapowiedź rychlej walki),
  • bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach),
  • jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę - jeśli zdecydujesz się na walkę, możesz głośno krzyczeć i zdecydowanie ruszyć na zwierzę - może zrezygnuje, ale nie można mieć pewności.


Jak dodają funkcjonariusze, zwierzęta, które dziwnie się zachowują, mogą być chore lub ranne. - Gdy zauważysz podejrzanie zachowujące się zwierzęta, np. takie, które nie uciekają przed człowiekiem lub mają trudności z poruszaniem się, widoczne obrażenia, krew - powiadom o tym policję lub straż miejską. Jeśli zostałeś ugryziony - natychmiast zgłoś się do lekarza - apelują.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.